Огромни опашки от автомобили, камиони и автобуси се извиха около част от граничните ни пунктове. Очаква се задръстванията да се увеличават през почивните дни, предупреди МВР. Най-тежко е положението по границите на България със Сърбия и Турция заради двойната гранична и митническа проверка, която се извършва там. На ГКПП "Калотина" вчера по обяд автомобилите, пътуващи към Западна Европа, бяха оформили колона, дълга 20 километра навътре в българска територия. На ГКПП "Лесово" пък струпването бе от турска страна. "Въпреки че граничният пункт работи с пълния си капацитет, не смогваме да обработим всички", оплака се пред националното радио комисар Стоян Стоянов - началник на Регионалната гранична служба в Елхово. Тази служба отговаря за сухопътната ни граница с Турция.
Опашките са основно от коли с турски гастарбайтери, които се връщат на работа в Германия, Австрия и други западни държави след ваканцията в родината си. Покрай тях обаче в дългите колони са заклещени и много българи. Те са принудени да чакат по 7-8 часа, докато преминат пункта. Много от тях се оплакват от липсата на елементарни условия в района на граничния пункт и преди него, където са се наредили автомобилите. Няма тоалетни, няма медицинско обслужване, няма павилиони за храна или вода, не се забелязва и полицейско присъствие, за да се упражнява контрол над толкова много хора, струпани на едно място. Допълнителен проблем се оказва и малката пропускателна способност на сръбските гранични пунктове. Те са строени във времена, когато обменът на хора и стоки с Югославия е бил твърде рехав. От няколко дни на ГКПП "Калотина" действа и системата "единен фиш". Към момента обаче няма информация това да е причина за забавянето на движението.
------------НА КОЛЕЛА
МВР съобщи, че за едно денонощие са били обработени документите на 30 000 турци и 15 000 превозни средства, преминавщи транзитно през нашата държава. За цялото лято пък през България са минали между 2.5 и 3 млн. турски гастарбайтери. Гранична полиция обаче предупреди, че задръстванията се очаква да продължат с нарастваща интензивност до неделя на обяд, и посъветва българските граждани, които нямат неотложна причина, да отложат пътуванията си за следващата седмица.
От вътрешното министерство посъветваха пътуващите да ползват алтернативни маршрути. За Сърбия това са граничните пунктове Връшка чука, Брегово, Стрезимировци и Олтоманци или, ако пътуват транзитно към Западна Европа, да минават през Румъния, където няма митнически контрол и границите не са задръстени. За Македония пък желаещите да пресекат границата е добре да го направят през Гюешево.