Ирландия може да одобри части
от Лисабонския договор с вот в Долната камара на парламента. Това заяви премиерът на страната Брайън Коуен в Брюксел на срещата на върха на ЕС, цитиран от електронното издание "И Ю Обзървър". По думите на Коуен приемането на части от договора е опция след отхвърлянето му на референдум, проведен през юли. Той посочи, че правителството планира да обсъди на междупартийни дискусии бъдещето на документа. Председателят на Европейския парламент Ханс-Герт Пьотеринг призова в понеделник държавите членки да ратифицират договора "колкото се може по-бързо", тъй като грузинската криза е показала защо е важно ЕС да бъде единен.
Грешки на Запада по отношение на Русия
доведоха до кризата в Кавказ, заяви бившият германски канцлер Герхард Шрьодер в интервю за сп. "Шпигел". Според него САЩ не е трябвало да обучават грузински военни и да изграждат елементи на ПРО на територията на Полша и Чехия. Западните страни сбъркаха, като признаха Косово за независима държава, смята още той. Тези политики сигурно за изглеждали като натиск в очите на Русия", заяви бившият канцлер и добави, че грузинските атаки срещу Южна Осетия са накарали Русия да отвърне на удара.
Москва да утрои военните си части
в Приднестровието, поиска лидерът на Молдовската област Игор Смирнов, цитиран от агенция Интерфакс. В момента там са разположени "умиротворителни" части и охрана на оръжейни складове, които трябва да станат от 1000 на 3000. "Това увеличение няма да представлява нарушение на международните задължения, поети от Москва", смята Смирнов. Руски източници, цитирани от ДПА, твърдят, че военното присъствие на Москва в Приднестровието е необходимо, "за да се поддържа сигурността в района".
Приключи изтеглянето на войските
на Русия от Абхазия и Южна Осетия към местата на постоянното им дислоциране. Това съобщи заместник-началникът на Генералния щаб на руските въоръжени сили генерал-полковник Анатолий Ноговицин, цитиран от ИТАР-ТАСС. Ноговицин каза, че Русия не планира да увеличава броя на постовете на миротворческите си сили в двете грузински сепаратистки области. Те са общо 19 и бяха създадени с цел спазване на постигнатите договорености, уточни той.
Като не става демократично - ще се организира политически!
Важното е ЕС на бюрократите да пребъде.