Френският президент Никола Саркози обяснява защо Европейският съвет реши да отхвърли санкциите срещу Русия, но и да отложи преговорите с нея за ново стратегическо партньорство. |
ЕС осъди признаването на независимостта на Абхазия и Южна Осетия от Русия и призова другите страни да не следват руския пример, гласи още заключителна декларация на Европейския съвет. Отделно Съветът назначи специален представител на ЕС за грузинската криза и реши да изпрати мисия в Грузия по линия на общата европейска политика в областта на сигурността и отбраната. Последните две предложения са на България, заяви премиерът ни Сергей Станишев, цитиран от БТА. Важно бе, че ЕС зае единна позиция по кризата, добави той.
На 8 септември Барозу и Саркози ще се срещнат в Москва с руския президент Дмитрий Медведев, за да му обявят условието за продължаване на преговорите срещу руското изтегляне в срок до 15 септември.
Франс прес предаде, че евродепутати са критикували срещата, на която лидерите са проявили прекалена снизходителност към Грузия. "Сега изглежда сигурно, че част от финансовата помощ от ЕС за Грузия преди кризата е била отклонена за въоръжаване", отбеляза лидерът на либералите в Европарламента Греъм Уотсън. "Трябва да бъдат осъдени всички онези, които смятат, че конфликтът може да бъде решен чрез въоръжена интервенция", подчерта съпредседателят на Зелените в Европарламента Даниел Кон-Бендит.
Медведев изрази разочарование, че ЕС не е проявил разбиране към мотивите на Русия спрямо Грузия. "Това е тъжно, но е фатално, защото всичко се променя в този свят", заяви той пред Евронюз. Той оцени отказа от санкции като проява на разум и реализъм. В руската и европейската оценка има точки на взаимно разбиране и основа за продължаване на диалога, заяви премиерът Владимир Путин. Според него в зоната на южноосетинския конфликт руските войници са под 500 души.
САЩ приветстват решенията на срещата на върха на ЕС за кризата в Грузия, обяви говорителката на Белия дом Дейна Перино.