Депутати от израелския Кнесет призоваха правителството да не предава на Русия зданието на Сергиевския метох в Йерусалим, съобщи тези дни "Комерсант".
Кратък преглед на политико-историческите движения около тази недвижимост. Метохът е част от т.нар. Руска Палестина. През 1847 г., когато Палестина е част от Османската империя, Николай I издава указ за създаване на Руска духовна мисия в Йерусалим. Империята се сдобива с парче Обетована земя, почва да строи, да изгражда инфраструктура...
Точат се смени на сезони, години, векове, владичества, режими. Православният къс от Светия град продължава кротко да съществува и при британския мандат за управление на Палестина. През 1947-а е образувана еврейската държава - и то не без подкрепата на Сталин. През 60-те години на ХХ век необузданият Никита Хрушчов продава на Израел по-голямата част от руските имоти. Сергиевският метох НЕ Е сред продадените, но след скъсването на дипломатическите отношения между СССР и Израел през 1967-а там се настаняват аграрното и екоминистерството на еврейската държава. След дълги преговори, започнали още през 1996-а, Израел най-накрая се съгласява да върне на Русия имотите, като за Сергиевския метох е решено да се предаде тази година.
И тъй стигаме до днешния исторически момент, в който депутати от Кнесета се опълчват срещу този акт. В аргументацията си депутатите изтъкват, че решението е взето еднолично от премиера Ехуд Олмерт, а не от министерския кабинет, както е по закон. (Срещу Олмерт, който скоро ще напуска поста си, се водят няколко дела, излезе му и име на крупен корупционер). Освен това кнесетчаните не са доволни, че според споразумението Сергиевският метох ще бъде предаден на Русия безвъзмездно. За компенсация някои депутати предлагат да се изисква от руската страна да предаде на Израел колекцията древноеврейски религиозни текстове на руския ориенталист барон Давид Гинзбург, които се съхраняват в Руската държавна библиотека.
Според "Комерсант" твърде вероятно е проблемите с предаването на метоха да са свързани с изострянето на руско-американските отношения. Изданието се позовава на израелски медии, които цитират Джон Маккейн: "Днес, докато руските войски са в Грузия, след нападението на тази суверенна държава никак не е уместно да се правят каквито и да било подаръци на Кремъл - заявява кандидат-президентът. - Излиза, че за един месец Кремъл реализира две значими постижения - безнаказано атакува Грузия и получава като орден Сергиевския метох!"
---------
"После" деликатно си запазва неравната отдалеченост спрямо страните в конфликта.
|
|