Старите ТЕЦ-ове в Германия, като тази в Гроскротценбург до Франкфурт, са едни от най-големите замърсители на въздуха. |
Централата се намира край селцето Шварце помпе в провинция Бранденбург, североизточно от Берлин. Проектът е реализиран през последните две години от шведския концерн Ватенфал. Производствената мощност ще бъде 30 мегавата. Пилотната инсталация е част от по-големия проект ADECOS, който има за цел да развие и приложи в енергетиката метода на изгаряне на въглища без въглероден двуокис.
Това е нова революционна технология, съобщиха редица специалисти. Централата ще работи, като използва т.нар. процес "Оксифюъл". В специална камера в комина на централата ще бъдат впръсквани чист кислород и лигнит на прах. В резултат ще се получават водна пара, твърди частици и девет тона въглероден двуокис на час. След това той може да бъде отделен, свит до една петстотна от обема си и съхраняван на безопасно място.
"В стандартните ТЕЦ ние изгаряме въглищата във въздуха, което отделя близо 75% азот. Но в процеса "Оксифюъл" горенето на въглищата протича в чист кислород, комбиниран с някои от газовете от горенето", обяснява Маркус Заутхоф, ръководител на проекта.