ОЛАФ започва разследване на високопоставен служител на ЕК заради съмнения, че е предоставил секретна информация на журналисти, представили се за лобисти, писа електронното издание ИЮ "Обзървър". Провинилият се чиновник Фриц-Харалд Вениг работи в офиса на еврокомисаря по търговията Питър Манделсън. Разкритията публикува британският в. "Сънди таймс", който работил по случая повече от половин година. Изданието твърди, че разполага с компрометиращ запис на Вениг. Според вестника той е предоставил конфиденциална информация на двама британски журналисти, представили се за посредници на несъществуващ китайски бизнесмен, от чието име предложили пари за сведенията. "Сънди таймс" твърди също, че информацията била относно санкции, които Манделсън се готви да наложи в съответствие с антидъмпинговата политика на ЕС срещу Китай.
ЕК започна вътрешно разследване по случая още в петък, когато е била уведомена за предстоящата публикация, заяви Йоханес Лайтенбергер, говорител на председателя на комисията Жозе Барозу. Той допълни, че заподозреният служител си е взел отпуск веднага след разкритията, но това нямало да попречи на разследването. ОЛАФ също е започнал свое проучване на действията на Фриц-Харалд Вениг.
"Бяхме уведомени за случилото се. Комисията бе информирана в петък и незабавно започна вътрешно административно разследване, което не ни пречи и ние да стартираме разследване", съобщи говорителят на ОЛАФ Йорг Воян пред ИЮ "Обзървър".
Еврокомисарят по административните въпроси Сиим Калас обяви, че Вениг ще бъде разпитан. Отстраняването му от длъжност ще бъде обсъждано от колегиума на еврокомисарите, които трябва днес да се съберат, допълни Калас. Според Кодекса за поведение на ЕК служителите й нямат право да "разкриват вътрешна информация, получена по служебен път".
Фриц-Харалд Вениг отхвърля отправените му обвинения и казва, че данните, които е предоставил "не са поверителни". Той не е получил пари за информацията, въпреки че обсъждал възможността да му бъде заплатено, след като се оттегли от ЕК или "когато има резултат", твърди в. "Сънди таймс".
Ако вътрешното разследване на ЕК покаже, че служителят е виновен, той ще бъде уволнен и част от заплатата му ще бъде удържана. ОЛАФ пък ще трябва да установи дали нарушенията му изискват да му бъдат предявени криминални обвинения.
|
|