Германия и Великобритания се обявиха за нова международна система за регулиране на финансовия сектор, за да се избегне в бъдеще глобална банкова криза като настоящата, съобщи ИЮ Обзървър.
В неделя германският финансов министър Петер Щайнбрук разви идеята за "международен орган, който да съставя правилата за движение на финансовите пазари".
Британският премиер Гордън Браун също се обявява за създаването на такъв орган под шапката на МВФ. Това бе част от посланията му в речта пред годишната конференция на лейбъристите в Манчестър вчера. Браун се зарича и да вземе мерки срещу разпределянето на "безотговорни" заплати и бонуси, които си определят шефовете на компании в лондонското Сити.
"Мисля, че хората не си дават сметка, че имаме глобални финансови системи, но те се контролират само от националните регулатори", заяви Браун в интервю за Би Би Си пред конференцията. Браун подчерта, че от години се опитва да убеди колегите и партньорите си от други страни по света в нуждата от "глобална система за финансова регулация". Британският финансов министър Алистър Дарлинг пък призова членовете и министрите от управляващата партия да се обединят около премиера Браун, за да се преодолеят последиците от финансовата криза. Според британски медии той я сравнява с последствията от тероризма.
Междувременно последните две независими финансови институции на Уолстрийт попаднаха под контрола на държавата. Федералният резерв на САЩ обяви, че единствените инвестиционни банки в САЩ - "Морган Стенли" и "Голдман Сакс", ще се превърнат в традиционни банкови холдингови компании под контрола на банковия регулатор. Двете банки ще имат по-лесен достъп до кредити в условията на вихрещата се финансова криза. Експерти единодушно коментираха в световните информационни агенции и медии, че това е краят на Уолстрийт, какъвто бе досега - група от независими и слабо регулирани инвестиционни банки.
Решението на Федералния резерв бе обявено, след като американската администрация обяви пакет от мерки в отговор на финансовата криза. Държавата налива 700 млрд. долара в спасителен фонд, програмата предстои да бъде одобрена от Конгреса.