Нова провокация срещу изграждането на завод за боклука на София видя столичният кмет Бойко Борисов. Общината е категорично против идеята на екологичното министерство заводът да се строи с участие на частни капитали. Според Борисов това е поредният опит на правителството да създава проблеми пред София на финалната права на проекта.
Идеята за публично-частно партньорство бе подхвърлена тази седмица от министъра на екологията Джевдет Чакъров. "Проектът за завода на София е включен в списъка по оперативна програма "Околна среда", но трябва да се разгледа възможността и за построяването му чрез публично-частно партньорство, защото така средствата по програмата ще стигнат за повече дейности", аргументира се Чакъров. По този повод той спомена, че има подадени искания от 58 общини за помощ по изготвяне на проекти за строителство на депа.
"Това е манипулация, София е единствената община с готов проект, който се определя като приоритетен от Еврокомисията", коментира кметът Бойко Борисов. Той предостави запис от брифинг на Барбара Хелферих, говорителка на комисаря по екология Ставрос Димас, от който става ясно, че ЕК чака да получи проекта след приключването на оценката за въздействие на околната среда през ноември.
София е и принципно против публично-частното партньорство при строителството на завода. "Това ще доведе до увеличаване на такса смет за софиянци, защото трябва да се предвиди възвращаемост на частната инвестиция и печалба", коментира зам.-кметът Мария Бояджийска. Борисов пък категорично се зарече заводът да не става заложник на частници като чистенето на града. В предходния мандат СОС отхвърли подобно предложение на двама съветници от "Гергьовден" и "Демократи за София".
По предварителни данни на общината за изграждането на завода са необходими общо 176 млн. евро с ДДС. В тази цена е включена и съпътстващата инфраструктура, без нея цената е 131 млн. евро. Тази седмица от общината съобщиха, че Европейската комисия е готова да гарантира финансиране от 120 до 175 млн. евро. Ако ЕС не даде цялата сума, общината ще дофинансира завода.
Предложението на Чакъров е и в разрез с постигнатите договорки на срещата под патронажа на Меглена Плугчиева на 4 юли. След нея стана ясно, че заводът на София би изконсумирал около 1/3 от общата субсидия от ЕС, която е 367 млн. евро, а за строителството на 21 депа, което също е договорено с ЕС, са необходими около 300 млн. евро. След няколко уверения, че има възможност и воля парите по програмата да се преразгледат през 2009 г., министър Чакъров и представители на еврокомисията се договориха за паралелно подписване на всички проекти. Евроекспертите подчертаха, че България не трябва да се притеснява от насочването на голям ресурс към София, защото има опасност при много на брой и малки като обем проекти да се стигне до слабо усвояване на средствата. Според тях София е логичен приоритет на фона на увеличаващото се население и предимствата на завода пред изграждането на нови сметища.
КОНКУРС
Концесионерът "Новера", който държи чистотата на София, не е подал документи в конкурса за 5 от районите на София. Договорът му за тях изтече и фирмата е предпочела да не се състезава наново. Кандидатите за обществената поръчка са трима - консорциум "Титан Чистота София", австрийската "Заубермахер", която чисти Горна Оряховица, Карнобат и Полски Тръмбеш, консорциум "Ремондис София" с участие на РТК, печелил поръчки в Шумен, Етрополе, Созопол и др. Договорът ще е за 7 години, като изпълнителят няма да има право да иска увеличения на цените. Завишени са сериозно и санкциите за лошо изпълнение.
|
|