След намалението на осигурителната тежест в последните години управляващите вече мислят за увеличение на пенсионните вноски.
В четвъртък кабинетът одобри Доклад по стратегиите за социална закрила и социално включване за 2008-2010 г. Според него държавното обществено осигуряване няма да може да се самофинансира през следващите 42 г., ако пенсионната вноска не се увеличи с 4.35%. С толкова разходите за пенсии на НОИ надвишават приходите от осигуровки.
И сега държавата субсидира НОИ заради ежегодния дефицит в пенсионния фонд. За т.г са планирани около 2 млрд. лв. държавна субсидия. В момента осигуровката е 22%, като в последните години тя бе намалена. Първоначалното намерение на правителството бе да увеличи вноската на 30% от догодина, като държавата се включи като съосигурител, т.е подялбата да е 12:10:8 между държава, работодател и служител. Още обаче не е ясно дали формулата няма да е 12:10:6 или 12:11:7.
Докладът прогнозира силно влошаване на пенсионната ни система. "Системата ще изпитва недостиг на приходи от около 1.25 % от БВП през 2009 г., който постепенно ще намалява и преминава в незначителен излишък за периода от 2021 до 2030 г. След това обаче системата отново ще изпадне в дефицит, който ще достигне до -2.76 % от БВП през 2050 г.", прогнозират експертите на НОИ. Те са изчислили, че разходите за пенсии на ДОО от 8.27% от БВП през м.г. ще скочат до 9.93% от БВП през 2050 г.
Другият вариант за дофинансиране на НОИ според доклада е повишаването на пенсионната възраст. Синдикатите се противопоставиха на идеята. "Качеството на живот у нас не позволява да се работи дълго", коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. По думите му обаче увеличаването на пенсионната вноска би могло да укрепи пенсионната система.
Подуправителят на НОИ Анна Караиванова изрази резерви и към двете препоръки. "Дефицитът във фонд "Пенсии" няма да изчезне, каквато и да стане вноската, освен това 4.35% е доста високо увеличение", каза тя. По думите й НОИ може да се самоиздържа само чрез въвеждането на комплексни мерки - да се намалят формите за ранно пенсиониране, държавата да спре да осигурява държавните служители, да се премахнат минималните осигурителни прагове и да се засили драстично контролът по укриването на доходите. В момента средно месечно около 350 хил. заети лица не се осигуряват. Това са главно самоосигуряващи се, земеделски производители, сезонни работници и временно наети.
"Не приветствам и увеличаването на възрастта за пенсия, защото населението е болно, по-добре да се въведат бонуси за хората, които искат да се трудят допълнително", коментира подуправителят на НОИ.
|
|