Офис на изпадналата в затруднения британска ипотечна банка "Брадфорд енд Бингли", която ще бъде национализирана. |
Банката, която има около 200 клона и депозити, възлизащи на 24 млрд. паунда, ще бъде национализирана чрез прилагането на специален закон подобно на случая с "Нордърн Рок". Би Би Си твърди, че клоновете й заедно с депозитите ще бъдат продадени на една или няколко банки. Сред възможните купувачи са испанската "Сантандер", "Бърклис" и HSBC. "Няма опасност за спестяванията на гражданите", успокои финансовото министерство. То уверява, че няма да допусне колапс на британската финансова система.
Белгийско-холандската банка "Фортис" също е в много тежко финансово положение. В събота започнаха преговори между Белгия, Холандия, Люксембург и Франция и Европейската централна банка за "Фортис". Белгийски медии твърдят, че "Фортис" или ще бъде национализирана, или изкупена от друга банка.
Междувременно лидерите на американския Конгрес постигнаха споразумение по плана на Буш за стабилизиране на финансовите пазари, предаде Ройтерс. Планът предвижда отпускането на 700 млрд. долара. "Постигнат е голям напредък, но трябва да го формулираме на хартия, за да можем официално да обявим споразумението", каза председателката на Камарата на представителите Нанси Пелоси. Думите й бяха потвърдени от финансовия министър Хенри Полсън.
Представители на демократите и на републиканците настояват за "таван" върху възнагражденията на топ-мениджърите на Уолстрийт, съобщи "Блумбърг". Петте доскоро най-големи инвестиционни банки в САЩ са платили над $3 млрд. на своите босове за последните 5 години. "Голдмън Сакс", "Морган Стенли", "Мерил Линч", "Лемън Брадърс" и "Беър Стърнс" са изплатили м.г. $39 млрд. бонуси на свои служители. Това прави по над $350 000 на човек. От тях само първата още не е фалирала.