Пускът на газопровода "Южен поток", който ще минава през България, се отлага с две години, съобщи руският в. "Ведомости". Вместо през 2013 г. трасето ще влезе в експлоатация най-рано през 2015 година. Промяната е залегнала в проектопрограмата за развитието на газовия отрасъл до 2030 година. В нея е предвидено поетапният пуск на газопровода да обхване периода 2015-2024 г. Проектната мощност на трасета е 31 млрд. куб. метра газ годишно.
В проектопрограмата, изготвена от самия концерн "Газпром", не се споменава колко ще струва строежът на трасето. Досега концернът е обявявал, че само морската част от тръбата ще възлезе на $10 милиарда. Още толкова ще отидат и за сухопътния участък на трасето, заяви Паоло Скарони, шефът на италианската компания "Eни". Газопроводът "Южен поток" ще доставя руски газ за Западна Европа и ще бъде строен от "Газпром" и италианската компания "Ени".
"Ведомости" отбелязва, че предишните срокове за пуска на "Южен поток" са съвпадали с конкурентия проект "Набуко", в който също участва България. Отлагането на пуска само с една година ще оскъпи проекта с 5-10%, твърди аналитикът Вячеслав Бунков от компанията "Атон-лайн".
Русия и Украйна се споразумяха за 3-годишен постепенен преход на Киев към купуването на руски газ на пазарна цена. Това съобщи украинският премиер г-жа Юлия Тимошенко след преговорите в Москва с колегата й Владимир Путин.












Юнаци, не е ли твърде рано да потривате доволно ръце, че строителството на Южен поток ще се забави с две години? Това е само една публикация във вестник. Изчакайте официалното становище на Газпром, пък тогава пускайте радостните фишеци. А ако питате драгалевския циганин и компания, всякакви потоци от ненавистната им раша трябва да секнат завинаги. Иначе по какво ще проличи, че полумъртвата опозиция все още шава.


