:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,368
Активни 724
Страници 30,933
За един ден 1,302,066

Падна таванът за пациентите на джипитата

Горна граница от 1500 пациенти, записани при един личен лекар всъщност няма да се слага. Таван няма, той отпадна в последния вариант на здравната стратегия, обяви пред БНР здравният министър Евгений Желев.

Проектът, който беше предоставен на журналистите при приемането на стратегията в МС, обаче включваше и ограничението за брой записани пациенти. Вероятно МЗ се е отказало да въвежда граница заради недоволството, което тя би предизвикала у джипитата, както и заради невъзможността вече записани в по-голяма листа пациенти да бъдат накарани да идат при друго джипи.

"Но пък трябва да се прави сметка, че един общопрактикуващ 6 хиляди човека няма как да покрие. Сигурно ще се търси компромисен вариант", обясни Желев.

Ще има частни здравни фондове, които ще са равнопоставени със здравната каса и пациентите ще избират в кой от тях да се осигуряват, но това няма да стане т. г. и следващата, каза още министърът. През 2009 г. частните каси ще набират клиенти и ще бъдат лицензирани и най-вероятно ще започнат да функционират от 1 януари 2010 г. "Това е политическа договорка и като че ли консенсус", обясни Желев.
17
2492
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
06 Октомври 2008 07:18
Падна таванът за пациентите на джипитата върху главите им
06 Октомври 2008 08:59
Защо да не може "да покрие"?? 6000 пациенти?То си е фирма-направил си си сметката, наел си персонал и ако няма умници, които да те карат да се бориш с финансови уасловия от преди 2 години и да ти намаляват административно приходите си работиш...
06 Октомври 2008 09:02
В много и то най-демократичните страни има лимит на т.н. джипита за броя на пациентите, които могат да обслужват!
Най-високата цифра не надминава 800 пациента и освен това се лицензират по райони , а не е безразборно приемането на пациенти!
Ако, някой иска да има друго, а не районото джипи, може да се регистрира при такова в лицензирани за целта частни клиники, срещу високи допълнителни такси, които ще плаща за това.
Но, общината е длъжна да осигури на всеки джипи и то с ограничен брой пациенти, така, че то да може да им обръща внимание и да е запознато добре със здравният статус на всеки от пациентите си, не само по документи!
06 Октомври 2008 09:11
Говоря за сегашните финансови условия в българската система.Който е с 800 пациенти просто затваря кабинета.В добрия случай почва да работи нещо, свързано все пак със здравеопазване в България.В масовия-сменя попрището или става без проблем помощник на някое GP в някоя от "най-демократичните страни"
06 Октомври 2008 09:18
То и сега, ако има повече от 2500 пациента, титулярът на практиката трябва да наеме втори лекар и сестра.Таван няма как да има след като се закриват практики и лекарите се изнасят в чужбина.В Русе към този момент са закрити 16 практики, а са открити 3 нови.
06 Октомври 2008 09:51
Всъщност мин. Желев е прочел какво написахме, че ще се случи с това ограничение- и то е, че по-болните и по-досаните пациенти ще останат без жипита. Позамислил се е и е решил да не го налага това ограничение, за мое голямо и искрено съжаление.
06 Октомври 2008 10:11
Както винаги, държавата се грижи за мафийките, а не за гражданите. За мен "джипи" с над 1500 пациента е търговец, а не лекар.
06 Октомври 2008 10:23
Какво е GP? Лично лекуващ лекар или "организатор" на лечението. Ако е първото - без таван не става. Ако е второто - с таван не става
06 Октомври 2008 11:22
Горна граница от 1500 пациенти, записани при един личен лекар всъщност няма да се слага.

Тука "поблемът" не е горната граница, а ЗАПИСАНИ.
Махнете това ЗАПИСАНИ, започнете да плащате на лекарите за ПРЕГЛЕДАНИ пациенти и всичко ще си дойде на мястото. При добрите лекари ще ходят повече хора, дори и да им се налага да чакат. Махнете никому не нужната (освен, може би на НЗОК) бумащина и оставете лекарите да лекуват, а не да пишат "романи" в кабинетите си.
Всичко останало е "Старата песен на нов глас". От това никой не печели (освен некадърници, намърдали се на тобли чиновнически местенца).
06 Октомври 2008 11:44
whw,
Семейният лекар е и двете. Ти отиваш при него като лично лекуващ, а ако проблемът ти не може да се реши еднолично от него, същият се превръща в организатор на лечението ти, т.е. препоръчва ти какво би следвало, според него, да се направи и евентуално къде. Айде сега кажи ми, при тази постановка, да има или не таван на пациентите???
06 Октомври 2008 11:59
Те и до сега си гледаха работата през пръсти, а от сега нататък може да си представи човек!При всеки преглед като чуе в слушалките си звън на жълтици набързо ще повика другия да влиза.Би трябвало да се запознаят читателите и с лимита за времетраенето на прегледа, а от там и за лимита за работния ден от 8 ч., защото и това го има!Над лимита здравните застрахователи не плащат!!!Иска се контрол от тяхна страна.
06 Октомври 2008 12:02
Не бива да се гледа на този въпрос едностранно. Разбира се, че е на лице конфликт на интереси! Разбира се, че един лекар (GP) e заинтересован да има повече (и по възможност неболедуващи!) пациенти. Няма лошо! Разбира се, че аз предпочитам (срещу данъците си?) да има ограничение в броя на пациентите и ако може да съм само аз...
Но се съмнявам, че имаме достатъчно интелигентни администратори, които да намерят златната среда така, че всички и лекари и данъкоплатци да са доволни...
Иначе можем да си затънем в блатото на детайлите (ние сме си там отдавна...), някои от които е дискутирал тук televiz. Да "наеме" колеги и да работи с наемници вашето GP може, но това само означава, че "физическата" граница на възможностите на един човек ще се умножи по броя на наемниците... Трябва обаче да съм съвсем изперкал да се "запиша" при GP с 6000 пациента...
06 Октомври 2008 13:34
Горна граница от 1500 пациенти
!!!!!!
Комунистическа идиотщина от стила "Партията знае всичко...."
Те предполагат чe всички лекари са алчни и ще претупват прегледите и всички пациенти са тъпи и не знаят кога да си сменят лекаря!
Добрият лекар ще наеме помошници, ще си направи, полклиника, болница..
и ше продължава да обслужва качествено пациентите си.
Лошият лекар никога няма да стигне цифрата 1500.
Така е в свободното и цивилизовано общество.
06 Октомври 2008 14:47
bvladimirov, мисля че пресилваш малко... Това което въведоха (за късопаметните ни задокеански форумни "съветници": въведе го Костов през 2000 г. - не "комунистите"... или и той е "комуняга"?) трудно може да се нарече "модел". Модел все пак предполага някаква структура, обмисляме, икономическо моделиране на очакваните състояния... Не личат такива нещат тук. Хаос, сравним само с хаоса в съдебната ни система...
Случайно знам, че през 90-те се разработваха 2 модела от 2 различни екипа. Единия от тях залагаше на 12% (но не по-малко от 10!) здравен данък, не "муравеевите" 6!

Редактирано от - Пламен Пенев на 06/10/2008 г/ 15:19:57

06 Октомври 2008 15:32
Хипократ2006,
Ако личният лекар е "първата инстанция", задължително през която трябва да мине пациентът, независимо какво ще е по-нататъшното лечение, то таван трябва да има. Защото в случая лекарят се явява тясното място. Просто човек си има капацитет, а и денонощието си е 24 часа. А ако даден лекар има право да делегира права за преглеждане и т.н., то това личен лекар ли е?
06 Октомври 2008 15:34
В България е въведен най-социалноподобния и най-сиромахомилският модел здравеопазване.Всеки лекар би предпочел да има малко на брой, добре осигурили се пациенти.Да му се плаща на дейност, а не на бройка.Да може по 2 часа да преглежда 1 пациент и да му търси стронций в косъма.И лекарят и пациента да са доволни.Но по този начин огромно количество електорат ще изреве на умряло.И си караме така-за болшинството пациенти сме търговци, за по-малкото лекари.До голяма степен от самия пациент си зависи в коя от двете категории ще ни вкара.Не става въпрос за финанси, а за чисто човешки качества, отговорност към здравето му, симпатии ако щеш.Никой нормален пациент не би се записал при лекар с 6000 души, ами ако на 60 км наоколо не е останал друг, защото малките практики не са издържали финансово при сегашните условия?
06 Октомври 2008 16:00
whw,
Ако се сложи таван, отговори ми на въпроса: на какъм критерий ще се определи той, какво да правя с първия пациент над тавана и чий да го крепят пациентите в големите практики. Имай предвид, че в големите градове, такива грандпрактики почти няма. Те виреят в районите със силен дефицит на лекари. Не е ли по-добре да не се слага механична граница, а стимулът да е по-гъвкав. Аз например отказвам да записвам възрастни и тежко болни хора, които живеят на радстояние повече от 5 мин пеша от кабинета.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД