Германия реши да отвори трудовия си пазар за българските граждани, които са завършили висше образование. Новината съобщи Тинка Троева, съветник по трудовите и социалните въпроси към посолството ни в Берлин.
"Очаква се всеки момент да излезе постановление на германското правителството, което ще даде възможност всички българи, които са завършили висше образование у нас, да работят в германската страна", съобщи тя.
По думите й промяната ще се отнася за всички професии, а не само за инженерните, които са сред най-търсените в Германия. Още миналата година страната отвори трудовия си пазар за висококвалифицирани български електро- и машинни инженери, както и за такива, работещи в транспорта. Право да се трудят легално в германската страна в момента имат и абсолвентите, които са завършили висши учебни заведения в Германия. Те получават право да работят една година след завършването си на територията на ФРГ, след което минават на облекчен режим при наемане на работа. "Не съм имала случай, в който български абсолвент да ми се е оплакал, че не е получил дадена работа", коментира Троева.
До дни обаче се очаква германското трудово законодателство да се либерализира още и до германския пазар на труда да се допускат свободно и хора с всякакви професии от новоприсъединилите се към ЕС страни, но задължително с висше образование.
Трудовият пазар на Германия в момента официално е затворен за български граждани. "Индикациите са, че ограничението ще продължи още 3 г. - до 2011 г.", коментира Троева. По думите й обаче германската страна си запазва правото да промени условията по допускането на български работници, ако условията на пазара на труда й се подобрят. В момента безработицата в Германия е сравнително висока - около 7.4%, т.е безработни са близо 3 млн. души. Работещите легално в Германия българи пък са около 9500 души, от които 6 хил. са жени.
У нас безработицата падна до рекордните 5.89% през август т.г. (218 хил. безработни). Страната ни обаче все още е заплашена от продължаващото "изтичане на мозъци" в чужбина. Заради непрестанното заминаване на всякакви кадри зад граница вече пристъпихме към внос на работници. Десетки виетнамци например в момента се трудят в корабостроителницата в Русе. Желание за внос на чужди работници изявяват и родните представители на шивашката индустрия, строителството и туризма.
В момента 12 държави от ЕС са отворили изцяло трудовия си пазар за българи, сред които Полша, Чехия, Словакия, Словения, Румъния и др. Останалите 14, основно по-богатите членки на съюза, прилагат преходни периоди. В края на тази година те ще преразгледат ограниченията си, като очакванията са доста от тях да оставят бариерите още 3 г. Въпреки това повечето от държавите с преходни периоди вече премахнаха ограниченията за определени сектори и професии.
ПО ИЗКЛЮЧЕНИЕ
Италия например допуска по облекчен режим български работници в секторите, където кадрите й не достигат - селско стопанство, хотелиерство, строителство, машиностроене, работа по домовете - домашни помощници, сезонна работа, както и за висококвалифицирана и ръководна работа. Люксембург пък прилага разрешителен режим с облекчен достъп до работа в селското стопанство, лозарството и туризма. Англия приема само висококвалифицираните ни специалисти от сферата на финансовия сектор, здравеопазването и услугите. Нискоквалифицирана работа за сънародниците ни там има само в селското стопанство и хранително-преработвателната индустрия. В Белгия, в която се очаква българите да могат да работят свободно от 1 януари 2009 г., в момента има облекчения за архитекти, преводачи, компютърни специалисти, инженери и медицински сестри.
Отварят врата към празна стая.
И чакат будали да работят на половин заплата.
Те така преди няколко години отвориха врати за ИТ специалисти и после се чудиха що никой не искал да идва и накрая Хитлер пак изкараха виновен.