След зачестилите случаи на насилие в училищата просветното министерство изпълни заканата си да въведе система от строги правила за реда и дисциплината. В проекта за закон за училищното образование и предучилищното възпитание и подготовка е записано, че в края на учебната година класният ръководител ще дава на всеки свой възпитаник педагогическа характеристика и оценка за поведение.
В тях учителят ще посочва какви са впечатленията му за развитието на детето, за спазването на дисциплината и ще прави препоръки за по-нататъшното му развитие. Те ще са част и от свидетелството за завършено основно и средно образование.
Проектозаконът трябва да бъде внесен в кабинета през ноември.
При тежки и системни нарушения на буйните ученици ще се намалява поведението, което ще ги лишава от правото да получават стипендия и да участва в кръжоци и други извънкласни занимания. Проблемните ученици ще трябва да учат допълнително, включително и през ваканциите.
Според проекта учениците ще бъдат задължени да не отсъстват без уважителни причини, да ходят на училище в прилично облекло и да не носят религиозни символи, които по "агресивен и натрапващ се начин" демонстрират религиозните им предпочитания. Те не трябва да играят хазарт, да пушат, да взимат дрога, да пият алкохол и да носят оръжие. Забранява се употребата на мобилни телефони в час и от учениците, и от учителите. Децата няма да могат да бъдат на обществени места след 22 часа без родител.
За неспазването на тези правила освен с досегашните забележка, предупреждение за преместване и преместване в друго училище учениците ще се наказват и с общественополезен труд. Нова разпоредба е, че ще гонят от час учениците в неприлично облекло. За това те ще получават неизвинено отсъствие, но няма да могат да напускат училището. Проектът предвижда от час да бъдат гонени и учениците, които пречат на учителя да преподава.
Освен за учениците санкции се предвиждат и за родителите. Преди месец зам.-министърът на образованието Кирчо Атанасов се закани, че родителите, които не пускат децата си на училище, ще бъдат глобявани от 500 до 5000 лв. В проекта на МОН обаче глобите за недобросъвестните семейства се запазват в сегашния си размер - от 20 до 100 лв. и от 50 до 250 лв. при повторно нарушение. Не е известен случай, в който те са били налагани досега. От 2006 г. социалните служби спират изплащането на детските надбавки за съответния месец при повече от 5 неизвинени отсъствия. От МОН заплашват, че ще отнемат родителски права при системно отсъствие от училище. Подобна мярка обаче не е предвидена в този закон.
С новия закон трябва да се реализира идеята на НДСВ средното образование да се завършва в VII клас, а не в VIII клас, както е сега. При завършването на началното образование в IV клас и на основното - в края на VII клас, децата ще държат национални изпити по основните предмети. Освен това гимназиалният етап трябва да се раздели на две части. Първата е от VIII до Х клас и ще завършва с национални изпити и със свидетелство. Предвижда се в VIII клас учениците във всички училища да учат интензивно чужд език и информатика. Вторият гимназиален етап ще бъде от ХI до ХII клас включително и ще завършва със задължителни държавни зрелостни изпити. Учениците, които успешно са издържали матурите, ще получават диплома за средно образование и ще могат да кандидатстват за висше образование. МОН предлага да се забрани формирането на маломерни и слети паралелки.
УЧЕБНИЦИ
Имуществена санкция от 1000 до 5000 лв. ще се налага на юридически лица, разпространяващи учебници, като подвеждат, че те са одобрени от МОН, предвижда проектът. От 5000 до 10 000 лв. е санкцията за издател, който разпространява учебници, които не отговарят на изискванията за одобрение. Остава законовата разпоредба, че по един предмет ще бъдат оценявани до 3 учебника за всеки клас. Нова е възможността при оценяването на проектите на училищно ниво да се включват и родители.
Две вечери по една телевизия течеше документално-филмче. Репортаж за ставащото в едно софийско училище. Материал, заснет за месец време от репортер „под прикритие”. Материал, рекламиран предварително с настойчивост, караща зрителя да предположи, че го очаква сензация, изненада, нещо ново. А излезе нещо като по-голям формат на клипчетата, дето се въртя от години по „тубата” и „бокса”. Същите нагли, безочливи, полуграмотни, но с напомпано самочувствие хлапета. За които няма авторитети, няма правила и закони, няма спирачка от каквото и да е естество – най-вече морална. И къде му е изненадата? Та за тези неща се говори свободно в средата на учениците, учителите от години предупреждават за страшната тенденция на опростачването, някои медии също откровено поставяха проблема!
Всъщност, именно затова беше най-интересна реакцията на репортера и шефовете му. Още млад човек, той не знае какво става в обществото на по-младите и малките? И е смаян от поведението им на официално място, от отношението им към официално лице, от манталитета им най-безцеремонно и чистосърдечно да газят по извечните канони на човешката цивилизация. Още по-стреснати трябва да са били шефовете му, та не само излъчват репортажа, ами му правят и целенасочена реклама в стил „Ще ви покажем нещо, което ще ви шашне!”. Да не говорим за родителите. Които обикновено са най-изненадани /но никога смутени!/ от оплакванията на училищните власти, от наказанията /колкото и условни да са/, от полицейските протоколи, че и от съдебните дела.
И тогава заваляват обвинения към учителите, че не са предупредили, че не са взели мерки, че са допуснали…Както ще стане и сега. Очаквайте лицемерните вопли на министри и чиновници, родители, социолози, политолози, психолози и всякакви други идиотолози. В които пак ще преобладават обвиненията към училището: ”Ама така ли ги учат!”.
Просто в грижата за делника – кой за оцеляване, кой за обогатяване, кой за възвисяване – българите хич и не обръщат внимание на децата и света им. Хич и не щат да видят, че малките копират именно реалността на тези възрастни, живеят по правилата на днешния ден. В който основното е – няма правила. Хич и не разбират, че децата не искат и да видят какво има зад хоризонта на мимолетното. Те са си в свой времево-пространен континиум и се интересуват само от днес и сега. Утре и другаде не са им изобщо познати. Именно затова е наглостта, като преценяват възрастните, да се гази през морала. Защото децата днес не правят сметки за утрешния ден, не планират нищо по-далечно от „тази вече” и „къде ще сме”. Лесното, лъскавото, видимото са техни приоритети. А ученето е труд, мисленето още по-тежко занимание, планирането изисква знания. В което отношение нашите деца са на нивото на първичния организъм – да оцелее, да се насити, да се размножава. Да, да – звучи цинично, но е жестока реалност.
И какво ще стане сега? Ами ще накажат директорката на онова училище, че е допуснала изнасяне на проблемите. Ще похвалят репортера като че е открил нов континент. Ще се разточат локуми от страна на всякакви министерства, комитети, комисии, ще се заизказват публичните дърдорковци, ще се запрелива от пусто в празно. За пореден път. А проблемът като ракови разсейки ще обхваща все повече децата. Нашите деца.