Спешни мерки за гарантиране на банковите депозити предприеха правителствата на страните-членки на ЕС. Целта е да се предотвратят негативните ефекти от най-тежката финансова криза, обхванала международните пазари за последните 80 години, предаде Ройтерс.
Германия обяви, че всички спестявания на гражданите, независимо от сумите, ще бъдат обезпечени от държавата. Берлин последва примера на Ирландия, която въведе подобни мерки миналата седмица. Австрия и Дания също обявиха, че ще гарантират спестяванията на вложителите. От Министерство на икономиката в Копенхаген съобщиха, че кредитните институции в страната са се съгласили да внесат около 4.6 млрд. евро във фонд, който да служи за застраховане на вложенията. Финансовите министри на страните от Еврозоната се събраха вчера в Люксембург, за да обсъдят нови мерки за противопоставяне на кризата.
Освен гарантирането на депозитите, правителствата в Европа прилагат различни мерки в подкрепа на изпаднали в затруднения финансови институции. Германското правителство и банките се споразумяха за прилагането на нов спасителен план на стойност от 50 млрд. евро за изпадналата в криза "Хипо риъл истейт".
Най-голямата френска банка "БНП Париба" пък купи заплашената от фалит белгийска банка "Фортис" срещу сумата от 14.5 млрд. евро. Французите придобиват клоновете й в Белгия и Люксембург.
Въпреки приемането на плана на администрацията на Буш за спасяване на американската икономика, борсите стартираха вчерашната търговия със загуби. Сериозни спадове бяха регистрирани в Азия, Европа и Русия.
Основният руски борсов индекс РТС се срина с 14%, като слезе под психологическата граница от 1000 пункта за първи път от ноември 2005 г. Резкият спад доведе до прекратяване на търговията. Европейските индекси също тръгнаха надолу. Със спад от 8.43% за SOFIX приключи вчера Българската фондова борса, като нивото на индекса за пръв път от почти 4 години насам падна под 700 пункта.
Междувременно в. "Файненшъл таймс" разкри, че американската банка "Лемън Брадърс", която фалира наскоро, е поискала от Федералния резерв през юли да й бъдат отпуснати свежи пари. Банката е настояла за по-гъвкави правила за отпускане на кредити и допълнителни гаранции, но и това е било отхвърлено. Два месеца по-късно Федералният резерв е приел подобни проекти на "Морган Стенли" и "Голдман Сакс".
Интересно дали пощенска банка взима мерки ?