България се отличава в ЕС като държава, чийто бизнес силно разчита на "работа на черно", става ясно от доклад, който ще бъде обсъден тази седмица в Европарламента (ЕП). На "малка сесия" в Брюксел на 8-9 октомври ще бъде гласувана резолюция за засилване на борбата срещу недекларирания труд, който засяга една четвърт от населението в ЕС.
За разлика от другите страни, където работата на черно много често се разбира като услуга между приятели, роднини и съседи, в България най-често става дума за наемане на работници и служители от фирми, които не декларират истинските им заплати. Докладът на италианския евродепутат Пиер Антонио Панцери от групата на социалистите се позовава на изследване на Евробарометър от 2007 г., според което 39% от недекларирания труд в България се извършва в сферата на официалния бизнес. Това класира държавата на първо място. След нея с 36% е Кипър, а трета е Финландия с 34%. Според същото изследване българите смятат, че една от основните причини за недеклариран труд е липсата на контрол от страна на властите. На въпроса колко от работещите са получили заплащане "на ръка", България регистрира едни от високите резултати за ЕС - 14%, при средно за ЕС 5%.
В проекторезолюцията се отбелязва, че недекларираният труд заплашва европейския социален модел. За справянето с него се препоръчва намаляване на данъчното облагане и стимули за работодателите, както и ограничаване на регистрационните и административни разходи. ЕП препоръчва също старите държави членки да отворят своя пазар на труда за работници от всички нови държави членки.
На 9 октомври се очаква депутатите да одобрят сключването на протокол за присъединяване на България и Румъния към Споразумението ЕС-Швейцария за свободно движение на хора. Протоколът предвижда преходни периоди и квоти за работници от двете страни. Влизането му в сила ще стане след референдум в Швейцария през май 2009 г.
|
|