Европейската централна банка (ЕЦБ), Федералният резерв на САЩ, както и централните банки на Великобритания, Швеция, Канада и Швейцария координирано понижиха вчера лихвите с 0.5%, предадоха агенциите. Целта е спешно да се стабилизират финансовите пазари, които и вчера регистрираха сериозни загуби.
Основният лихвен процент в САЩ от вчера е 1.5%, а ЕЦБ понижи ставката от 4.25% на 3.75%. Банк ъф Ингланд пък фиксира основния лихвен процент на 4.5%. Китайската централна банка предприе също намаляване на основните ставки, но не с 0.5%, а с 0.27%.
Малко преди да бъде обявено координираното намаляване на лихвите, британското правителство заяви, че ще налее 50 млрд. паунда за спасяване на големите банки в страната. Някои ипотечни банки веднага свалиха лихвите си, което е в полза на хората, взели кредити за купуване на имоти.
Гърция пък повиши до 100 000 евро сумата на депозитите, изцяло гарантирани от държавата, предаде ИТАР-ТАСС, като цитира финансовия министър Георгиос Алогоскуфис. Във вторник министрите на финансите от ЕС решиха обезпечените влогове да са до 50 000 евро, но гърците увеличиха двойно сумата. Според Алогоскуфис финансовата система на страната не е зависима от ситуацията на световните финансови пазари, тъй като над 90% от издадените банкови кредити на населението са обезпечени от влогове.
Междувременно стана ясно, че шефовете на американската застрахователна компания AIG, която бе изправена пред фалит, са почивали в луксозен курорт в Калифорния няколко дни след като държавата даде 85 млрд. долара от парите на данъкоплатците за спасяването й, писаха американските вестници. Разкритията направи конгресменът демократ Хенри Уаксман пред комисията по прозрачност в Камарата на представителите, където вървят слушания за финансовата криза. Топмениджъри на AIG били видени да гуляят в елитния хотелски комплекс "Сейнт Реджис де Монарк Бийч" в Калифорния. Едноседмичната почивка струвала 440 000 долара, като 200 000 от тях са за стаите и над 150 000 за храна, както и 23 000 долара за фитнес. "И това, докато средните американци страдат икономически, губят работата си, домовете си и здравните си осигуровки", възмущава се Уаксман.
Белгийският министър на финансите Дидие Рейндер пък обяви, че Белгия ще забрани със закон "златните парашути" - жаргонен израз за щедрите обезщетения, които висшите кадри получават при напускане от банките, изпаднали в криза. "Не е нормално, когато някой напуска закъсала банка, да му се изплаща високо обезщетение", заяви Рейндер.
Финансовата криза накара германците да инвестират в злато, което доведе до недостиг на благородния метал в страната, писа в. "Берлинер Цайтунг". "Търсенето на злато надхвърля възможностите ни", оплака се Хайко Ганс, шеф на германска компанията за ценни метали. Търсенето било 10 пъти по-голямо.