Едип цар се ослепил, като научил, че някога убил баща си и се оженил за майка си. "Имал цар Едип навярно в повече едно око" - пише Хьолдерлин за съвестта на мъдрия и наказан от съдбата цар на Тива. "В повече едно око" има и Ричард Ран. За съвестта - не зная, но прозорливостта му личи още в плана за преход на България към пазарна икономика, нахвърлян от ръководен от него колектив през 1990 г. по поръчение на министър-председателя Андрей Луканов, комунист трето поколение. Тя се потвърди и тая седмица в статия за "Вашингтон таймс". От нея в. "Труд" любезно препечата частите за похвалната ни политика под призивното заглавие "САЩ да се учат от България". Има защо:
Р. Ран ни дава за пример сред бурното море
на борсови спадове и банкови фалити, чиито вълни потапят островни държави като Ирландия и Исландия. Като оставим встрани фалцовото самохвалство на г-н Ран, всеки, присъствал на някоя "презентация" на съветници от Световната банка, Международния валутен фонд или Европейската комисия, ще си спомни, че доскоро тъкмо тия острови бяха сред неизменните примери, които трябва да следваме. А сега - изненада; не толкова, че примерите са потънали, колкото, че България дрейфува като остров на стабилността из вашингтонския и софийския печат.
Изненадата е само за външни наблюдатели, скъпоплатени експерти и неподслушвани журналисти. За нас то е непосредствена очевидност има-няма двадесетина години. Стига да се водим по определението, което циклично се появява в правителствени и проправителствени изявления като характеристика на мястото и състоянието на България при всякакви кризи. Досега те бушуваха предимно из Балканския полуостров, където страната ни се хвалеше и самохвалеше като остров на стабилността. Кризите вече са световни, но определението си остава. Какво по-голямо доказателство за правилността му?
Иначе, потърсите ли по мрежата или в справочници "остров на стабилността" на всякакви езици, ще видите, че става дума за сравнително скорошно определение, което
се отнася най-вече за тъмната област на атомната физика
и магическите числа. С него се описва субатомното състояние на елементи с дълъг период на разпадане. Някои от тях със сигурност са по-стари от Земята и ще продължат да съществуват след неминуемия й край. В нашите сектори на мрежата това катастрофично отнасяне липсва. За сметка на него изскача бодрата метафора за икономическо, политическо, етническо и т.н. състояние на Родината. И никаква атомна физика. Така е, защото всъщност "остров на стабилността" е метафизическо определение. Вероятно то идва още от мита за Атлантида, която и след потъването си е пример за осъществена и осъществима утопия. Четете Платон, а и някои български историци, които я разполагат в Черно море, и ще разберете.
Но и без четене е ясно. Достатъчно е да си спомните как ни убеждаваха, че е възможна окончателна и безвъзвратна победа на социализма в отделно взета страна, макар да е по-добре това да стане в световен социалистически лагер. Днес ни карат да вярваме, че в отделно взета страна - естествено, нашата -
е възможен и безкризисен капитализъм
Няма как да е иначе, щом кадрите са същите, използваме ли знаменитото обяснение на Станислав Стратиев за еднаквата убедителност на комунизма и антикомунизма у нас. Ето защо, когато флагманите на свободния пазар стигат до национализация на банки, пенсионни фондове и големи фирми, в острова на стабилността няма и намек за това. Затова е известен отговорът на ехидното опозиционно питане: "Какво предприема правителството срещу финансовата криза?". Познахте: "Нищо подобно. България е остров на стабилността."
Намеци за нестабилност правят обикновено хора от миналото. Те си спомнят застойния социализъм и питат ли ги "Кога ще се почувствате сигурни?", отвръщат като оня пенсионер, комуто хвалбите на Р. Ран и отговорите на правителството са му през...(цензурирано). Точният отговор: "Когато пенсията ми стигне за отопление, ток, лекарства и, може би, храна?", все още не се цензурира в приличните медии. Той е цензуриран в правителствената програма - неприлично. Свидетелство за това е препоръката на Министерството на финансите пенсиите да се увеличат едва след 1 юли 2009 г. по "швейцарско правило" с 19.5%. Зад това подсладено обещание личи трезвата сметка на всеки национално отговорен политик при сковаването на бюджетната макрорамка. Как тъжно кънтят пироните върху ковчезите, в които през зимните месеци ще влязат доста пенсионери; как весело обаче дрънчат парите в хазната! Милион да са, пак е кяр за бюджета; ще се спестят тъй нужните преди избори средства. Пък и през октомври някои от пенсионерите току-виж се уредили с почивка на море, запази ли се същото правителство.
Както винаги, седмицата ни дари с други забележителни неща: доразклати се ДАНС; в Германия осъдиха немски предприемачи, обвинени за източване на милиони по проекти на САПАРД с български фирми; банките взеха да отказват обезпечения на кредити с панелки; все по-натрапчиво се появяваха предвиждания за цените на земята и съвети за продажба; токсикологията на "Пирогов" се напълни с ученици, пияни от щастие след концерт; Брендо каза, че тайно се срещнал с Румен Петков; Румен Петков отрече; Мони Паси пак откри "голяма придобивка за нас", този път в лицето на Нейно превъзходителство Нанси Макълдауни, новия посланик на САЩ у нас.
Но сред всичко сияе ей това: 15-годишната Боряна от с.Спасово, Добричко, роди първото си дете на 7 октомври; на 8 октомври майка й Анка роди чичо му, който пък е десето дете на двойно щастливата 34-годишна баба. Е, кой ще ражда така напористо през година, ако не е уверен, че обитава тъкмо остров на стабилността?
По повод последния абзац: поздрав тук
По повод останалото: не е твърде добре да се задяваме с физически недъзи, дори когато са на американци, акоито авторът явно смята за недостижимо богати
Когато Р. Ран пишеше план за България, СССР току-що се беше сгромолясал (след поредното поевтиняване на нефта след борсовия крах от 1987 г.) и всички "хора с пулс" (всичко живо) изповядваха "Вашингтонския консенсус" (или либералната, или неоконсервативната икономика). Беше времето десния крак да отиде напред. В Америка тръгна напред още с Рейгън в 1981 г. В Европа - с Тачър в 1979 г. Той донесе немислим просперитет на много страни по света, в т.ч. и на затънтените дотогава Исландия и Ирландия.
Естествено същото се опитаха да направят ентусиастите неокон-икономисти консултанти в Русия и у нас - такова време беше. Не се получи у нас съвсем като в Ирландия, но не само по тяхна вина. Комунистическия елит и ударния му юмрук - мутрите се вкопчиха в столовете си и не се пускат и досега. Затова и капитализма ни излезе мутрокомунистически и още не може да се оправим напълно.
Как трябваше да се постъпи - да се замени веднага дългът срещу собственост на големи западни компании в основните наши (губещи) предприятия или да им се харижат за един лев, да им се продадат и печелившите предприятия за кеш, с който да се осигури временна социална възглавница за бедните, да се създаде истинска конкуренция във всеки отрасъл и едва тогава да се либерализират цените, да се балансира бюджета и се върже лева за долара или марката.
Ако беше се направило така, вашингтонския консенсус щеше да проработи и у нас почти като в Ирландия (не съвсем - те все пак говорят английски и имат 35 млн. американски братчеди от ирландски произход, сред които Кенеди и Рейгън - Клинтън пък е скоч-айриш, от шотландците протестанти от Ълстър - Сев. Ирландия; Елвис е май чист шотландец).
От 1991 г. досега обаче десния крак стигна прекалено много напред и светът се разбалансира. Тръгва сега значи левият крак да го догони - след три седмици Обама идва на власт със съкрушителна (ландслайд = срутищна) победа, в сената демократите печелят 60 места (сега имат 51 заедно с независимите) - мнозинство, неуязвимо за протакане на републиканците с новите закони (филибастър-прууф). Идва новия Нов обществен договор (Ню дийл).
Ще се направи сериозна корекция не само на ултралибералния режим на самоконтрол на финансовия сектор, който докара сегашния резил, а и на структурните проблеми, натрупани още от времето на дяда Рейгъна - кризите в енергията, здравеопазването, училището, деиндустриализацията на страната, овехтяването на инфраструктурата. Това ще стане с най-активното участие на държавата, но модерна и умна държава, не съветска.
Времето на неокон-сервите се сменя с времето на Кейнс, балансираните бюджети (които обаче консерваторите никога не постигнаха - постигна го Клинтън) отстъпват на дефицитното финансиране на големи национални проекти, "съплай-сайд икономикс" - сиреч намаляването на данъците на корпорациите и най-богатите - отстъпва на стръмно прогресивно облагане и демократичен (популистки) контрол на потреблението на най-богатите. По времето на ФДР и Труман облагането на най-богатите по общ доход стигнало до 75%, "естейт такс" - данък наследство - до 98% (Буш щеше да го премахне поетапно до 2011 г.). Тогава 1% най-богати американци получавали <8% от доходите, а сега - 20%, както е било и в 1928 г.
После един ден пак ще дойде време за десния крак, и така - модерното общество има два крака, две полукълба на мозъка. Пак ще отупат от нафталина Милтън Фридман и ще тикнат Кейнс под миндера.