:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,185
Активни 714
Страници 30,750
За един ден 1,302,066

15 висши училища искат да приемат повече студенти

15 висши училища са поискали да обучават по-голям брой студенти спрямо разрешеното в момента. Сред тях са Висшето строително училище, Югозападният университет, медицинските университети в София и Пловдив, Икономическият и Свободният във Варна, Земеделският колеж в Пловдив, Нов Български университет и Великотърновският университет. Това съобщи за "Сега" председателят на Националната агенция за акредитация (НАОА) проф. Иван Панайотов.

Преобладаващата част от вузовете са поискали повишение на т.нар. институционален капацитет - общия брой студенти, които съответното учебно заведение може да обучава в зависимост от материалната база и преподавателите, с които разполага. Медицинският университет в София е поискал увеличение на капацитета с 25%, уточни ректорът проф. Ваньо Митев. МУ може да обучава 4200 студенти, но според ректора тази цифра е 6000. "Искаме да приемем повече чуждестранни студенти, което ще повиши приходите и ще позволи и увеличение на заплатите", обясни проф. Митев.

Повечето вузове целят да узаконят по-големия брой студенти, които незаконно обучават и в момента, подозират от НАОА. Подаването на заявления обаче не означава автоматично увеличение на разрешения брой студенти. За университетите с акредитация "много добра" процедурата ще е по документи, а за вузовете с "добра" или "задоволителна" оценка ще има и посещения на място от представителите на НАОА. Крайният срок за приемане на заявките още не е изтекъл и е възможно още вузове да поискат увеличение. Големите държавни университети се въздържат от нови процедури, защото обучават студенти доста под определения им таван.
4
2197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
13 Октомври 2008 08:01
...тия идиоти най-сетне разбраха че и образованието е бизнес...
...сега ще им трябват още 20 години да схванат че не трябва да пишат двойки...
13 Октомври 2008 08:41
Чичата, знаят го, повярвай ми... затова искат и още да смучат от държавната каца....
13 Октомври 2008 10:05
Земеделският колеж в Пловдив е едно ЕООД собственост на Иван Димитров, бивш зам. министър на земеделието от правителството на Иван Костов. Доскоро поделенията на това ЕООД бяха в Пловдив, Русе, Габрово и Шумен, но вече може и да са се удвоили. На практика, това е една печатница за пари, грешка, за много пари. Срещу съмнително по качество и съдържание обучение, в колежа обещават да те направят "бакалавър" по селско стопанство. Важното е ежегодно да цакаш на масата на колежа по 2-3000 лв. При 10 000 студенти, това прави 30 млн.лв. годишно. Преподавателското тяло са предимно нископлатени хонорувани "специалисти" оттук-оттам и заедно с издръжката на базата да отиват максимум 30 % от събраните такси. С останалите 70 % се купуват имоти и вероятно се плаща за нечие височиайше покровителство.
13 Октомври 2008 13:40
То затова тази година Информатика в ИУ-Варна се записваше с бал под 19 на трето и четвърто класиране...допреди няколко години, когато приемаха по 30-40 студента РО, балът не падаше под 23, 80 и още на първо местата се изчерпваха.

Редактирано от - Stern на 13/10/2008 г/ 13:44:08

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД