15 висши училища са поискали да обучават по-голям брой студенти спрямо разрешеното в момента. Сред тях са Висшето строително училище, Югозападният университет, медицинските университети в София и Пловдив, Икономическият и Свободният във Варна, Земеделският колеж в Пловдив, Нов Български университет и Великотърновският университет. Това съобщи за "Сега" председателят на Националната агенция за акредитация (НАОА) проф. Иван Панайотов.
Преобладаващата част от вузовете са поискали повишение на т.нар. институционален капацитет - общия брой студенти, които съответното учебно заведение може да обучава в зависимост от материалната база и преподавателите, с които разполага. Медицинският университет в София е поискал увеличение на капацитета с 25%, уточни ректорът проф. Ваньо Митев. МУ може да обучава 4200 студенти, но според ректора тази цифра е 6000. "Искаме да приемем повече чуждестранни студенти, което ще повиши приходите и ще позволи и увеличение на заплатите", обясни проф. Митев.
Повечето вузове целят да узаконят по-големия брой студенти, които незаконно обучават и в момента, подозират от НАОА. Подаването на заявления обаче не означава автоматично увеличение на разрешения брой студенти. За университетите с акредитация "много добра" процедурата ще е по документи, а за вузовете с "добра" или "задоволителна" оценка ще има и посещения на място от представителите на НАОА. Крайният срок за приемане на заявките още не е изтекъл и е възможно още вузове да поискат увеличение. Големите държавни университети се въздържат от нови процедури, защото обучават студенти доста под определения им таван.
...тия идиоти най-сетне разбраха че и образованието е бизнес...
...сега ще им трябват още 20 години да схванат че не трябва да пишат двойки...