:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,786,699
Активни 480
Страници 13,573
За един ден 1,302,066

ЕС отмени санкции срещу Беларус

Авоарите на официалните лица на Минск в Европа остават замразени
Снимка: Ройтерс
Задържан активист на беларуската опозиция показва знака на победата, преди да влезе в съд в Минск по обвинения в незаконен протест срещу президента Александър Лукашенко по-рано тази година.
Брюксел отмени за шест месеца забраната за пътуване в ЕС на беларуския президент Александър Лукашенко и други високопоставени представители на режима в Минск. Информацията съобщи френското председателство, след като външните министри на страните членки обсъдиха въпроса в Люксембург, предаде АФП. По покана на еврокомисаря за външните отношения Бенита Фереро-Валднер там е бил и първият беларуски дипломат Сергей Мартинов.

Решението се отнася до всички 41 държавни служители, с изключение на неколцината, които се смятат за отговорни за изчезването на политически затворници в периода 1999-2000 г. Председателката на Централната избирателна комисия Лидия Ермошина също няма да може да пътува в ЕС. Временното замразяване на действието на санкциите ще бъде преразгледано след 6 месеца. Тогава трябва да се прецени дали беларуската страна е претърпяла демократични промени, решиха външните министри. Те обаче оставят в сила замразяването на авоарите на беларуски официални лица в Европа, гласи съобщението на френското председателство.

Отношенията с бившата съветска република и Брюксел се затоплиха през август, когато Беларус освободи последните трима задържани, смятани за политически затворници. По думите на Фереро-Валднер тази жизненоважна стъпка е трябвало да получи поощрение. Тя предупреди, че страната се намира на исторически кръстопът между демокрацията и бездействието. Минск спечели още симпатии в ЕС и въпреки натиска отказа да последва примера на Русия да признае сепаратистките региони Южна Осетия и Абхазия за независими от грузинската държава. Отношенията Беларус-ЕС са обтегнати още след идването на власт на президента Александър Лукашенко през 1994 г. САЩ също не крият неодобрението си към него, като нарекоха правителството му "последната диктатура в Европа".

Външните министри на ЕС се споразумяха да отменят и повечето от санкциите срещу Узбекистан след отчитане на напредък в спазването на човешките права в централноазиатската държава. Мерките бяха предприети през 2005 г. заради убийство на демонстранти в гр. Андижан през май същата година, припомня Ройтерс.
12
1824
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
12
 Видими 
14 Октомври 2008 00:12
14 Октомври 2008 00:53
Навремето през 1991 г., Чейни, който сега е вице, искаше веднъж за винаги да се приключи с Русия и да бъде разпарчатосана на малки държави, които постепенно да бъдат интегрирани в Запада. Тогава против него беше Гейтс. Гейтс считаше, че от СССР трябва да остане по-голямата част, която той нарече “ядро”(имперско). Страх го беше, че оръжията могат да излязат от контрол и да се разпределят между многото държавици наследници на СССР и че това ще дестабилизира Света.

Тогава през 1991 година, Чейни загуби, а Гейтс спечели - създаде се РФ и дестабилизацията спря по заповед. САЩ създадоха днешна Русия. Сега обаче се вижда, че експериментът не е бил успешен. Русия е копие, макар и доста бледо, на СССР. Питам се дали планът на Чейни ще бъде задвижен отново.
Изглежда ще бъде.
14 Октомври 2008 01:30
Решението се отнася до всички 41 държавни служители, с изключение на неколцината...

А Беларус е 9 690 483 (2007 г., Уикипедия)!
Никито Василев, спешно да положи всички изпити в който и да е Беларуски университет за кадри на държавната администрация!
14 Октомври 2008 06:33
Тъй тъй IYIONSTER
прав си.
А Хитлер спаси Съветска русия пр Сталинград и КУРск. Фелдмаршалите искаха да я разпарчетосат, но Хитлео не даде . Специално се надупи при КУРск .
И Наполеон създаде цаа Русия в Москва. Храбрите му голодупести Маршали искаха да я разперчатосат, ама Наполеон не даде.
И Крл 12тий създаде Руската империя при ПОЛАВА
И Кръстоносците специлано си хвърлиха броните при Чудское Озеро и светът се начуди, как разни занаячии и богатири натириха меките части на облечените в ЖЕЛЯЗО РИЦАРИ.

Това е ИСТОРИЯ писана и изучавана в ТекСас и Кензас.
14 Октомври 2008 09:54
IYIONSTER, ти да не си пил некакви хапове, бе брато?!
14 Октомври 2008 10:09
IYIONSTER!!!!
Отдавана не се бях смял така, бе брато
14 Октомври 2008 10:59
Не сте прави, момчета.
Това е планът "Дропшот 2008 х-у-.....".
Йонстер, дай малко допълнително инфо. По-специално, вярно ли е, че частта "Военно планиране" е разработена от някой си М.С.Швили?
14 Октомври 2008 17:31
Преди две-три седмици, по време на изборите в Белорусия, писах във форума, че предстои стопляне на отношенията между Белорусия и Европа и това е вследствие на позицията на Лукашенко по Грузинската война. По време на войната Лукашенко даде указания да бъдат създадени контакти със Запада.
Казвах ви тогава, че дори и нито един демократ да не влезе в Белоруския парламент, ще нарочат един за демократ и пак ще затоплят отношенията. Демократ не влезе в парламента, но отношенията, както виждаме, се подобряват.
Това е последица от руската агресия срещу Грузия. Путин губи и най-близкия си съюзник.
14 Октомври 2008 17:59
Гонзо, тая кампания на Обама не ти действува добре. Лукашенко определи руската "агресия" като красива

Редактирано от - Meto ot Interneto на 14/10/2008 г/ 18:01:09

14 Октомври 2008 18:06
IYIONSTERQ, трай си бе! Ти издаде четата - сега руснаците разбраха от тебе, че Чейни /а и Бжежински, и Соломон Паси, и цялото прогресивно човечество, пардон - "международната общност"/ искат да ги разпарчетосат и току взели, преди да капитулират, да очистят някой миролюбив атлантик.
14 Октомври 2008 21:16
Мето,
предполагам, че Лукашенко се е пошегувал.
От най-близкия съюзник не се изисква да гледа на руската военна инвазия и на руските външнополитически ходове като естет, а да признае веднага Южна Асетия и Абхазия. Признал ли ги е Лукашенко? Не е. Затова ще има право да пътува до Европа, засега за шест месеца, а впоследствие може и за повече.
Реакцията от страна на Белорусия като най-близък съюзник е като твърд предмет в задника на Путя. Как да очаква не толкова близките да последват Русия в признаването на двете отцепили се грузински области?
14 Октомври 2008 22:05
Гонзо, доколкото съм чел, руснаците не са искали/очаквали признаване - нито от Лукашенко, нито от некой друг. През дедовия им е. Бъркаш ги с американците дето извиваха ръцете на много европейски страни да признаят шиптарите. За руснаците международният закон приключи с Косово. От тук нататък не им дреме на дуката.
А ако Лукашенко си е правил тъшак, то сарказмът му вероятно е бил по адрес на Тбилиси. В смисъл, че великодушно не го превзеха и оставиха режима на изживяване.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД