:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,499
Активни 665
Страници 23,064
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Свободата на словото уби силата му

Едва като видях румънските новобогаташи, разбрах защо повечето западни интелектуалци са леви, разказва Ана Бландиана
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Ана Бландиана
-----

Ана Бландиана е световноизвестна румънска поетеса. Родена е през 1942 г. в Тимишоара. Автор е на много стихосбирки и сборници с разкази, като сред избраните заглавия можем да откроим: "Ахилесовата пета", "Третата тайна", "Годишните времена", "Проекти от миналото". Издала е и романа "Чекмеджето с аплодисменти". Носител е на наградата "Хердер". Наскоро излезе книгата й "Коридори с огледала" на български в изд. "Балкани".

В България тя взе участие в Първата конференция на П.Е.Н., проведена в Балчик.

------



- Говорим за националното, неговите достойнства и неговите залитания в ура-патриотизъм понякога... Как се оправя Румъния в тези въпроси?

- Също залита от крайност в крайност. Националните особености са важни и ценни, когато не прерастват в национализъм. Или обратното. Имаше една смешна програма в Румъния националното да излезе от зрелостните изпити, много натегаческа... Смятам това за престъпление. Помня, че на една конференция, посветена на жертвите на тоталитаризма, попитах чуждите историци така ли е при тях, те се изумиха и казаха: "Разбира се, че не." Ние трябва да бъдем ние самите, а не безродни мутанти.

- А каква е рецептата да се съхраним в този процес на глобализация, когато всичко ни става общо - виждате рекламите, телевизията, пиктограмите - всичко, което ни заобикаля.

- Вярвам, че имаме свое предимство. Предимство ни е, колкото и да е парадоксално, самата трагедия, която изживяхме със системата.

- Твърдите, че сме станали по-мъдри ли?

- Ами да. По-мъдри сме. Не сме нито толкова богати, нито толкова рафинирани, колкото западняците, но трябва да използваме ума си, за да разберем какво точно сме преживели. Трябва да знаем откъде идваме, какъв беше политическият режим, който преживяхме, и да имаме имунитет срещу възможни рецидиви. Лявото не е лошо само по себе си, лоши са идеологическите илюзии. И досега са силни някои настроения, особено на Запад, които смятат: "Комунизмът не е нещо лошо, но по лош начин се реализира".

- Но писателят, познавайки човешката природа, не трябва ли да е естествен защитник на всяка система, която предвижда регулацията да не се поверява безмандатно на управниците, а да настоява за наличие на опозиция и свобода на словото?

- Трябва, разбира се. Но писателите също са податливи на манипулации, а и на автоманипулации. А и самата аз чак сега разбирам защо голяма част от западните интелектуалци принадлежат на лявото политическо пространство. А го разбирам чак сега, защото видях в новата действителност на Румъния какво представляват повечето новобогаташи - една безсрамна и безскрупулна пасмина. И все пак се надявам на някакви наши плюсове, надявам се... Има такива плюсове, както български, така и румънски.

- А къде ги търсите тези плюсове?

- Ами дори във факта, че в нашите страни се четеше много. Хората имаха страст към доброто четиво, а това някак облагородява, вижда се дори по погледа, личи в поведението. Все се надявам, че дори при новите условия тези навици частично се запазват, хвърлят своя отблясък върху личността...

- Но вие подхвърлихте на конференцията един тъжен парадокс - "Свободата на словото намали неговата значимост". Доста неприятна за писателя констатация.

- Да, така е, уви. Всички го констатираме. Аз бях на три пъти забранявана от режима на Чаушеску, но в "прозорците" книгите ми излизаха в десетки хиляди тираж. Последната ми книга, преди да я забранят, беше с тираж 100 000. Сега печатам в 3-4000 и съм сред високотиражните! (Смее се.)

- А не ви ли се струва, че хората не се интересуват толкова от литературата, защото не се интересуват от рефлексията и миналото, а бързат да уловят видимото, да живеят тук и сега, веднага?

- По-скоро има една тенденция да бъдат накарани да не се интересуват. По-лесна за манипулация и управление е общност, която е по-първосигнална.

- Че кой дърпа конците на такава тенденция?

- Ами в Румъния това са главно наследниците на могъщите преди тайни служби. Така че сега капиталистическото ни битие се доминира от бившите централи на "Секуритате"... Мисля, че и в България е същото, вие виждате ли го така?

- Мисля, че има конвергенция, включително между хора от бившите служби, съчетани с новия икономически и политически елит, а - за съжаление, всичко това се омесва често и с представители на откровено криминални структури. Но възможно ли беше да е по друг начин? Всъщност тези структури, свикнали на дисциплина, споени от тайната на общото престъпление и страха от разобличението - това не сплотява ли? Кои други структури биха ги заменили? Имаше ли изобщо други структури? Другите едва сега се създават...

- О, така е. И престъплението безусловно сплотява. Сплотява, как не. Все пак е неприятно, че като копнеш по-дълбоко в съвременните бизнес отношения, често отдолу откриваш връзките и сплотеността на агентурата на "Секуритате". И е ясно, че всички тези хора нямат интерес обществото да се присеща за тяхното минало. Трябва да си даваме сметка за тези неща. Затова нашата работа е да казваме цялата истина.

- А тяхната, да я размиват - така ли?

- Тяхната работа и сега е властта, тоест парите. Размиването на истината им е допълнително занимание, съпътстващо основните. Нашата работа са само думите.

- Бедните, бедните думи. А тяхната сила в епохата на шоуто и всепозволеността намалява, какъвто извод вече направихте...

- Да, за съжаление. Но ние трябва да продължаваме, това умеем и то си е нещо като дълг.

- Имам впечатление, че борбата с цензурата май дори ви липсва?

- Липсва ми не цензурата, а уважението към словото, което тази борба неизбежно пораждаше.

- Кой спомен от битката с нея ви е най-забавен?

- Забавен не, но ярък... Спомням си, че през 1982 г. беше уж настъпило някакво разведряване у нас. Дадоха възможност на писатели да станат редактори и да предлагат ръкописи в издателствата. Един мой сборник с фантастични разкази беше горещо препоръчан от такъв писател с анотацията, че слави социалистическото бъдеще... Беше точно обратното и той рискуваше доста, но ръкописът вече се печаташе. Тогава допуснах кардинална грешка. Главен редактор на списание ме покани и аз му дадох един от разказите. Междувременно Чаушеску обяви, че премахва цензурата и вече има свобода! Това беше демагогски ход от негова страна, след което цензурата само се ожесточи, но проявите й бяха по-замаскирани, като "народна реакция". Примерно, вестник написа, че типографите отказали да печатат разказа ми поради "вредното" му съдържание. Редакторът в отговор каза: "Как може - разказът е от книга, която вече е в печатницата." В резултат на всичко спряха и книгата, и я иззеха.

- А кога за пръв път ви забраниха?

- Бях едва на 18 години. Публикувах само две стихотворения с този си псевдоним - Ана Бландиана. А избрах псевдонима, защото баща ми беше "враг на народа", затворник, и с неговото име нямаше как да изляза в печата. Властите в родната Тимишоара обаче бяха бдителни и разпратиха писма из цяла Румъния: "Внимавайте, тази е дъщеря на народен враг и не трябва да се печата, крие се зад псевдоним!" Това продължи четири години.

- Беше ли ви тежка тази принудителна немота?

- Първият път беше най-тежък, защото бях дете. Тежко ми беше още, защото тогава се омъжих за своя съпруг, той беше редактор. И той също понесе несгоди, обвиниха го, че се е оженил за "дъщеря на враг". Втория и третия път бях наказана за свои текстове, но аз вече бях известна, печатаха ме зад граница, бях се изградила като личност. Третия път, през осемдесетте, беше много черен период, защото не очаквах, че режимът ще се сгромоляса изобщо. Мислех, че това е край на печатането ми, дори конфискуваха всичките ми книги от библиотеките. Тогава започнах да пиша романа си, който в Германия дори излезе със заглавие: "Книга, която ми спаси живота". Издателят е имал предвид, че си спасих живота на писател. Беше прекрасна атмосфера за писане! Пред къщи дежуреше автомобил с агенти, бяха ми отрязали телефона, следяха с кого общувам. Е, какво да прави човек, освен да пише! (Смее се.)

- А с читателя какво ще правим?

- О, той не е изчезнал. Само че книгите не са му толкова важни вече, уви. Сега в Румъния, а сигурно и при вас, интернет се напълни с електронни библиотеки, където безплатно четеш какво ли не. И ако авторът е съгласен, а аз съм съгласна, книгите му се четат там. Младите го предпочитат.

- Но писателят не печели от това, а трудът му е труд все пак.

- Да, за съжаление трябва да се търсят други източници на доходи. Все пак забелязвам, че и на Запад има признаци на съживяване на интереса към духовността, към словесността като цяло. Нали си спомняте прочутия афоризъм на Андре Малро...

- Кой точно?

- За духовността и новия век.

- Че или XXI век ще е векът на духовността, или няма да го има ли?

- Да. Има толкова фестивали на поезията вече в Европа и най-важното - събират публика! В Румъния още не се усеща, но ще почне и при нас обратният ход на махалото. Това е знак за някакво връщане към важни неща, според мен.

- Значи сте оптимист, в крайна сметка.

- Ами зависи в каква област. Житейски да, политически не особено, въпреки че Румъния преживява икономически бум. Нравите обаче не са добри, цари корупция и печалбарска треска.

- А и вие бяхте за кратко в политиката, ако не се лъжа.

- Да, доста енергия загубих в политиката, въпреки че не бях политик. Особено след падането на Чаушеску, участвах в много масови движения и това ми отне ужасно много време.

- Помня, бяхте като знаме на промените тогава.

- Да, вярвах много искрено, че правим важни неща. С известно учудване видях, че съратниците ми, с които извършвахме промените, си имат и свои лични интереси. И като умен човек си направих извода, че ако не мога да влияя както искам, е по-добре да не влияе ситуацията на мен - разрушително е. Сега съм напълно свободна.
24
3932
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
24
 Видими 
18 Октомври 2008 01:31
"С известно учудване видях, че съратниците ми, с които извършвахме промените, си имат и свои лични интереси. И като умен човек си направих извода, че ако не мога да влияя както искам, е по-добре да не влияе ситуацията на мен - разрушително е." - ето истински съмишленик. Дано си успяла - и дано успяваш и занапред.
Нашите написаха по десет некадърни коли и хукнаха да правят представяния в НДК като че ли са нобелови лауреати навършили кръгла годишнина, гладуваха, търкаляха се по паветата, депутатстваха, посланничестваха и въобще добре осребриха некадърщината си. А един дето писа за живковите роднини стана дори и председател на Народното събрание. Абе дисиденти...
Остава ми само да се извиня за всичко което съм мислил за Румъния!
18 Октомври 2008 05:16
Мисля, че Алеко Константинов в "До Чикаго и назад" казва нещо подобно, но по-обобщаващо. В смисъл, че прекалената свобода задушава свободата. Нещо, което виждаме в последните 19 години. По- иначе казано, прекалената свобода се превръща в свободия и задушава свободата.
18 Октомври 2008 05:22
Дисидентите са пешките. К'во си седнал сега да им ровиш кокалите.
Големите играчи са от службите. Сега те държат парите. Там е силата. Властта.
Тоя па за дисидентите се закахърил.
18 Октомври 2008 07:54
Права е. Едно време Владо Свинтила обичаше да повтаря цитата: "Ато искате свобода на духа, търсете я в милитаристична Прусия и крепостническа Русия, ако иската простор за предприемачество, търсете го в САШ" (преразказвам по памет цитата).
18 Октомври 2008 08:33
Аферим!
18 Октомври 2008 08:43
Воци,
не знам точен процент, но повечето от бишите ченгета, включително от ДС се занимават с охрана - пазач на склад, в банка или магазин. Други са шофьори на таксита, бачкатори или дребни бизнесмени, с други думи като всички останали българи. Малцина са онези, които са получили пари от партията, някои от тях вече не са между живите, като Кюлев например. Сред живите са бившия генерал Гоцев, който сигурно вече е с памперси, бившите шефове в 6-то у-ние, Димитър Иванов и Цветков. Смятам, че приказките за това как бившата ДС контролира едва ли не целия стопански и обществено-политически живот на страната са един мит. Ако не съм прав, дай 20-30 имена имената на наши големи бизнесмени, бивши служители на ДС, които контролират България. Може да се съглася с теб.
18 Октомври 2008 09:53
Мъдра жена!
Предимство ни е, колкото и да е парадоксално, самата трагедия, която изживяхме със системата

...както и за силата на словото и парадоксите на свободата.
18 Октомври 2008 12:39

Не прочетох статията, но само ще кажа моето мнение защо повечето интелектуалци са леви. Защото завиждат (повечето подсъзнателно) на (по-)богатите от тях. Без да осъзнават, че колкото и да си интелектуален, ако не си ""изцапаш"" ръцете с малко реална и материална работа, няма как и да очакваш особени реални и материални блага. Всъщност, ако си интелектуалец и си (само)доволен от интелектуалността си, не би трябвало да ти пука за материалните придобивки на ""по-низшите"" духом в един материален свят. Освен това, интелектуалците не осъзнават, че управлението на този материален свят (вършено от "десни" хора) всъщност не е никак проста задача и по същество е също интелектуално упражнение (макар и да изисква малко по-различен тип интелект).... В заключение, ще призова всеки, който мисли, обратното, да остави за някоя и друга година интелектуалните си занимания и да свърши малко черна (но добре платена) материална работа. За човек със сериозен интелектуален капацитет, това би трябвало да е детска игра. При това, ще може да свърши тази работа по по-добър начин, като избегне онези недостатъци, заради които критикува сегашните извършители.

18 Октомври 2008 13:09
Госпожо прокатна, къде видя забогатял човек с черен труд в съвременна България? Къде видя мазолести ръце да се разпореждат с нечии съдбини. Ненавистта ти към интелектуалците говори за комунистическа първичност, онази, която с кървави или крадливи ръце постигна това, което представялва съвремнния български социум днес.
18 Октомври 2008 13:34

Г-н Ъглошлайф, къде в изказването ми видя ненавист?!
Освен това, обърни внимание на кавичките в "да си ""изцапаш"" ръцете". Което в случая значи, не черен труд, а такъв, който някои интелектуалци изглежда презират. Труда на мениджър или работодател например.

18 Октомври 2008 15:38
.
Не мога да повярвам, че динозавър като Пена призовава в соцстил интелектуалците "да слязат сред народа", "да си изцапат най-сетне ръцете", "да разберат що е туй труд". Що за идиотизъм? Това може да го напише само човек, който никога не е помирисвал черна работа. Тя само затъпява и примитивизира. "Поетът с ватенката" е един червен мит.

......................................... ...........................

http://archiman.livejournal.com/
18 Октомври 2008 17:11

Айде още един неразбрал
Не призовавам такова нещо Демиург! Ако призовавам изобщо за нещо, то е за разбиране от страна на интелектуалците, че има и труд, който е не по-малко интелектуален, но който те някак не оценяват или пък смятат за хмм, да кажем недостоен. Т.е. търся причината интелектуалците да са леви. (Дори бих казала, че търся причината не само те, а който и да е, да бъде ляв.) Аз лично смятам, че те не трябва да са нито леви, нито десни, а да разбират и двете страни, както и обстоятелството, че това са двете страни на една монета и без това просто не може. Поне засега. Или ако ги призовавам за нещо, то е да не завиждат на хора, чиято работа не разбират (всъщност, към това бих призовала и абсолютно всеки)... Цялата работа тръгва от подзаглавието твърдящо, че "повечето западни интелектуалци са леви". За обясняване на този феномен иде реч и за нищо друго. И ако говоря за някого то това е за тези (западните) интелектуалци, а не за нашите. Моля, не се припознавайте.

П.П. Ще оценя ако разбера по каква причина съм квалифицирана като "динозавър"?

18 Октомври 2008 17:12
Пенка повтаря Хайек - интелектуалецът-професор завижда на своя съученик-предприемач, че е богат, и затова развива леви социални теории - да си отмъсти.
Но Хайек само обяснява, нищо не призовава.
18 Октомври 2008 17:18

Монтен (рядкост е във форум някой да чете по-бързо отколкото пише )

Не го знам Хайек, но виждам, че мисли точно като мен (или аз като него ). За Хайек


Редактирано от - Пенка от Прокатния на 18/10/2008 г/ 17:27:45

18 Октомври 2008 18:12
Четох го Хайек и много ме изкефи.
18 Октомври 2008 20:49
+на прочута източна гравюра интелектуалеца е нарисуван седнал на черджето по турски, с едната ръка държи голяма делва на главата, с другата перото
+мелницата, дето стрива зърното, е измислена от глава, в която е имало мисли, които са произвели идеята, а пък тя е нарисувала картинката
+комунизъм и осъществяване винаги ще се трият един о друг, то си е екзистенциална краста
18 Октомври 2008 21:11
Пенке,
Ти определено си човек с късмет! Формулираш теза и още първата реакция на постинга ти доказва правотата й.
Ако позволиш, бих коригирал малко изказа ти. Умствената дейност на хората, извършвана с цел вземане на решение, независимо дали за управлението на автобус или на други хора е истинското интелектуално усилие. "Интелектуалните упражнения" са начинът, по който прекарват живота си онези, които никога не са поемали отговорността за взето решение.
18 Октомври 2008 21:40
Тънката лайсна , естествено че не всички служители на ДС са проспериращи след промените. Както се казва в математиката - това е необходимо , но НЕ достатъчно условие. освен това е възможно служители на по-ниски нива днес да са по-напред с материала от бившите си началници. Задължителното условие , ОБАЧЕ , Е да имат връзка със системата. Въпросът е осветен от много автори и ако действително те интересува може да намериш източници за генезиса на богатствата в България. Главният източник НЕ Е приватизацията и реституцията , а контрабандните канали на ДС.
Аз няма да седна да ти изброявам имена на големи български бизнесмени свързани с ДС защото туй изисква бая ровене за доказателства. Не всички афишират връзките си като Доган.
Другото е по- интересно : Намери барем ЕДИН който НЕ е свързан и много ще се учудя .
18 Октомври 2008 22:02
Пенке и Лянча мили ,
Гаче и Маркс ви е в прицела , доколкото го има такъв , "обобщителното" ви оружие ... Блажени , не разлайвайте кучетата с ракурсните си тъпотии ...

18 Октомври 2008 22:28
Бийгъл, Митко,
Ти пък, Маркс та Маркс. Можеш да ми повярваш, изобщо не ми е минало през ума да свързвам доброто попадение на Пенка с когото и да било
18 Октомври 2008 23:16





19 Октомври 2008 00:05
Ами то оставяше всички от ДС да са с милиони в джоба. Нали само шесто на 10 ноември е с точно 610 човека щат, ами другите отдели, ами зикуловите, ами убо. Па то и САЩ и Канада нямаше да им стигнат да ги изръфат. Давани са пари на верни кучета от партийните бонзи - щото те държеха кранчето. Присвоени са змийските фондове на разузнаването ( а и материалните бази в чужбина) и УБО. Откраднати са фасадните фирми с авоарите им. И всеки айдук си е търсил подчинени кучета надолу, много често от престъпните слоеве, а не колеги по служба. Парите много лесно могат да се проследят, част от тях вече са тук във вид на бетонни безобразия по курортите ни и други "смели" предприемачества, но има и още навън. Има пасмина, която ги е внесла и живее от лихвите. Просто се е притаила и подкупва действащи политици, съдии прокурори и така нататък.
Да ми дадат власт ще ги обеся надолу с главата пред народното събрание до два месеца. Но те знаят точно на кого да платят, за да си затворят очите и да ги заметат под килима. А да видим докога????????
19 Октомври 2008 09:11
Воци,
най-наперените бизнесмени, които са двигателите на съвременната българска икономика са родени през 60-те и 70-те години. Няма как да са били служители на ДС. Сред тях има стотици, навярно хиляди бизнесмени, чиито имена не ни говорят нищо, но това не им пречи да са милионери.
Доган не е бил служител, а агент, което е съвсем различно.
Колкото до контрабандата, със сигурност имаш право, с изключение на това, че изобщо не е ясно кой в днешно време контролира тези канали. За да съществува контрабандата във вида, в който я познаваме, първото и най-важно условие е наличието на сериозна политическа подкрепа. Ако държавата в лицето на управляващите желае да премахне контрабандата или поне да я сведе до пренебрежимо малко размери, несъмнено може да постигне забележителни резултати за отрицателно време. С други думи контрабандните канали НЕ могат да съществуват без подкрепата на държавните ни мъже. Ако понастоящем има бивши служители на ДС, замесени в контрабандните канали, то те са само изпълнители, а не нейни покровители, т.е. разликата е от земята до небето.
Още една поанта. За 18-19 г. в България се смениха всякакви правителства, включително несоциалистически, но нито едно от тях не предприе сериозни мерки срещу контрабандата. Поне това не ти ли говори нещо?


19 Октомври 2008 20:28
Мили "лайсна" ,
На горния си постинг , дължиш само обобщението и разбира се , точен извод с насоки за масовото поведение ... Иначе , файда йок , Приятелю ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД