:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,802
Активни 683
Страници 23,367
За един ден 1,302,066
Анализ

Да поговорим за учителството като диагноза

След стачката от миналата година се увеличиха не заплатите, а натоварването на учителите и паралелките
Марта Радева
"Да си учител - това не е професия. Това е диагноза" - обича да повтаря един приятел. Филмът на бТВ "На учителя с любов", широко дискутиран в публичното пространство, за пореден път поставят проблема за смисъла и качеството на учителския труд. В противовес на опита да се търсят преди всичко количествените му измерители чрез диференцираното заплащане и делегираните бюджети.
Разговорите на колегите ми и мненията на форумците от "Сега" са до голяма степен съзвучни с моите собствени мисли. И на мен (подобно на Slava) ми се доплака след филма. Не само от жалост към училището, децата, учителите. А и защото най-после толкова категорично се излага на показ голготата на учителския труд. В противовес на толкова разпространеното "работят до обяд, ползват големи отпуски, не научават на нищо децата в училище, за да могат после да им вземат парите на частни уроци!".
Вярно е, че във филмчето на бТВ нещата бяха показани в сгъстени краски. Вярно е и че учители с по-голям професионален опит трудно могат "да бъдат направени луди" точно по този начин, който беше показан там (Във форума imho пише: "Друго става, когато си утъпчеш пътечката и хем си на ти с материала(...), кое по кой предмет в кой клас се учи..."). Но нали, за да се обърне вниманието на обществеността към даден проблем, той трябва да бъде представен именно в неговата най-остра форма!
А проблемът е в големия стрес, на който са подложени всеки божи ден и учителите, и децата в училище. Срещу него, убедена съм, има лек. Има лек срещу демонстративната агресия, срещу объркаността и отчаянието, които властват днес в българското образование. И този лек от векове се измерва с универсални ценности като любовта, мъдростта, справедливостта, свободата.
Разговарях със своя млада колежка - много обичана, желана от деца и родители начална учителка. Та тя ми разказа как деветокласник й пречел дни наред да провежда нормални часове по физкултура с първолачетата, опитвал се да я унижи пред малките, държал се арогантно и нагло. В един момент обаче, осенена от вдъхновение, вместо да потърси пак защита от директорката на училището (която предния ден заявила, че всички са безпомощни пред това момче), учителката просто го погледнала право в очите. И му казала тихичко какво вижда там - добра и чиста, но объркана душа. И за своя изненада видяла как то навело глава, бавно тръгнало към стълбището. Седнало там и цял час гледало как децата играят. И повече никога не се опитало да я унижи.
Подобни случаи съм имала и аз в практиката си. Имали са ги много от колегите, за които учителството е не просто професия, където по принуда са намерили пристан...Подобно щастливо хрумване, вдъхновение, прозрение може да спести не само много терзания, агресия, омраза - и на учители, и на ученици. То може да даде смислена посока на нечий криволичещ път. За съжаление обаче това общество, най-вече институциите (уж призвани да ръководят и закрилят българското училище) пречат на възпитателите да си изградят необходимото самочувствие, за да постъпват по-мъдро. Да спасяват, а не объркано да търсят спасение, самоотбранявайки се под натиска и на ученици, и на началници. Пак във форума на "Сега" Parazetamol пише: "напоследък учителите започват да се чудят преподаватели ли са, или секретари. Аз почти всеки ден преподавам по 7 часа, като още 2-3 отделям за училищна документация. Принудена съм в събота и неделя да работя вкъщи, за да си подготвям уроците за седмицата и да проверявам входни нива. Длъжностната ми характеристика е от 11 страници. Отговорностите са толкова големи, че нормален човек едва ли би се съгласил да практикува тази професия. Учителите са донкихотовци, и като такива им се подиграват!"
Документацията все повече засипва българското училище. За труда ти се съди главно по това, как си го описал. Същественото се губи под тонове грешна хартия (за която, най-малкото, са били унищожени толкова полезни дървета!). След като всичко е написано и попълнено - годишни разпределения, бележници, планове на методически обединения, протоколи, ежемесечна информация за отсъствията на всеки ученик..., остава много малко енергия да мислиш, да чувстваш и да се държиш търпеливо и зряло с децата, скрити зад цифрите; нямаш време да погледнеш в очите им. Документът стана по-важен от ученика!
Има и друго. За да се освободят от неизбежно натрупвания стрес и от също така неизбежното за професията вдетиняване; за да бъдат със своите ученици наистина по-големите и по-мъдрите, учителите трябва повече да прекарват извън училище. Не само децата - и възпитателите им имат нужда от почивка, разнообразие, пътуване. Вместо това в объркването, съпътстващо въвеждането на делегираните бюджети, някои директори принуждават преподавателите да остават осем часа в училище. Без осигурени условия за подготовка на уроците, за проверка на писмени работи или за самоусъвършенстване (неща, с които добрият учител без това трябва да се занимава всеки ден, но на спокойствие, а не сред шума и суетата в учителската стая).
След миналогодишния неуспешен опит на българското учителство да потърси правата си заплатите не станаха по-големи. По-голяма стана безработицата сред учителите; по-големи са паралелките; по-голяма натовареност с учебни часове и документация...А това е най-прекият път към превръщането на професията учител не в призвание, а в диагноза. И то за най-всеотдайните, които навреме не се спасят с бягство...

Снимка: "Сега"
Точно преди година учителите отказаха да влизат в класните стаи и направиха най-голямата стачка в историята на българския преход.
325
4753
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
325
 Видими 
18 Октомври 2008 02:50
Тюх да се не види! Бачкане с натоварване. Не стига, че работата е продължителна, ами и интензивна. И олеле - стрес има също! Добре дошли в действителността, другарки и другари.


Само да питам, няма ли начин упоритият труд някак си да го вкараме при "универсалните ценности" на любовта, мъдростта, справедливостта, свободата.
18 Октомври 2008 06:47
"Да поговорим ..."
Ами да поговорим, обаче за да има смисъл това говорене, човек трябва да поизлезе от лично-, професионално-егоизтичната позиция, от ежедневието на учителя и да погледне на ситуацията отвън. Така де, лекарят диагностицира заболяването, не самият пациент. Ако учителят се изживява като болно същество, няма как да промени системата (от която е част) и мястото си в нея. Учителят може да заема и гражданска позиция, нали? Тогава се виждат нещата другояче.
18 Октомври 2008 08:42
Много работи могат да се кажат за днешното училище. И за опитите /"опитите"/ на чиновниците да реанимират поне малко реда и дисцплината, нужни за нормална работа. Не, не му се стои в кабинета на МОНстъра Вълчев. Или ще ходи да демонстрира как забърква каши и вие баници, или ще изнася пресконференции, или ще скита до Япония чак – да му връчат черен колан /то и аз имам такъв – купих го от „Всичко за лев”/. Явно хлорофилът му не може да се развива без светлината на прожекторите. И затова шутовски се майтапи или декларира какви нови идеи е измудрил. Което, всъщност, е едно и също. Сега ПАК рекламира какви строги мерки ще вземе МОН за някаква частична реставрация на дисциплината в училище. Даже пишели /обърнете внимание на несвършеното време!/ и бързат да рекламират някакъв „страшен” документ с много, ама много строги изисквания. Например, учениците задължително трябва да са у дома до 22 часа. Няма вече да има нощни дискотеки, заливат се от самохвалства чиновниците. Че то и сега има определен вечерен час /на хартия/, на кръчмарите са наложени ред ограничения по отношение на малките /на хартия/, полиция, общини, училища, общество са задължени пряко или морално да бдят над всичките тези неща /на хартия/. И? Но „И”-то не е важно, по-важното е сега да се отчете дейност – отново и отново да се пишат и преписват едни и същи постулати. Които, впрочем, са залегнали и сега в Закона за народната просвета, Правилника за прилагане на закона, училищните правилници, в куп документи, свързани с школото.
А вътре, в самото училище…Какви неща ще стават! Младите хора ще влизат само с униформи /абе, нали беше по избор нещо?/, без бижута и грим /как ще се разпознават една друга без грим?/, че и без татуировки на видими места. Интересно, дали сега носещите ги ще бъдат драни или грозната дамга ще бъде замацана с киселина? Никакви деколтета и къси поли! Изобщо, както твърдят чиновниците, начело с прословутия замминистър Кънчо – ако учениците не изглеждат прилично и подобаващо, ще бъдат гонени. То трябва Нобелова премия да получи човек, успял да определи всеобщата константа на „прилично и подобаващо”. Това било, според Кънчо, нищо прекалено разголено и предизвикателно. Бая разлята формулировка, като се сетя, че познавам куп комшийки, за които даже липсата на фередже е прекалено разголване. И други, които закопчани до шия така люлеят…ммм, както казва Чудомир, „две прасенца в пазвата”, че не трябва и да се разхвърлят по деколте.
А, има и мерки срещу родители и учители. Първите ще посещават часове при специалист /какъв?/, ако не могат да се справят с децата си. Предполагам – при бияч. А в училище ще се забрани пушенето изобщо. Което пушене отдавна е забранено, ама на – да се напише пак. Предполагам – за по-голямо сближаване с учениците при съвместно пафкане зад дърветата около школото. А после ще се напише пак, и пак – нали трябва да се намира занимавка на паразитите в МОН. Изобщо – поредното бумагоцапане. С поредната закана за действие. В бъдеще евентуално време. Поредният дъжд от хартии, придружен от фойерверкни гръмотевици.

18 Октомври 2008 09:22

В статията ми направи впечатление, количеството документи, които се пишат и си спомних нещо(не знам откъде)-ако напишеш, че си свършил някаква работа се води, че наистина си я свършил без това да е така.Ако си направил нещо полезно, но не си изписал тонове хартия за това-нищо не си направил.Ами аз като обикновен човек няма да мисля много дълго, какво да направя, че "хем вълка сит, хем агнета цяло".
18 Октомври 2008 09:37
Добра и правдива статия
А мнението на oIo и Calina Malina ни е добре известно и напълно очаквано. Любопитно ми е само колко е голяма армията им от реднекови , която им докладва, че току-що е излязла/ще излезе статия за учителството в някой вестник, та да могат те от ранни зори да блеснат във форума. Само в този форум ли леят мисли или успяват да следят цялото виртуално форумно пространство? Изненадваща е липсата на Stern и други "знайни воини" под статията тук. Дали имат по-малка армия или са се умързеливели нещо и не искат да си развалят съботния рахат? А може и да изчакват тук да стане по-разгорещено /по-Heat с една дума/ и да застъпят на фронта самоотвержено, сечейки глави наляво-надясно? Но те, даскалите, и без това вече не пишат, така че може да нямаме честта да се насладим на лабиринта на мисълта на горните 4-умници.
Когато Недоволният протестира, нещата не са страшни, има още надежда, че са спасяеми. Когато, обаче, Недоволният вече мълчи, нещата са наистина страшни, /"зорът надежда от нигде не види"/ и последвалото е непредсказуемо. Учителите вече мълчат.
18 Октомври 2008 09:44
Позицията на една част от форума е известна: НИЕ сме се уредили, а ВИЕ сте некадърни, затова рИвете, щото не можете да изкарвате пари и само цицате държавна пара.
Добре бе, приятели. Една част от учителите ще измрат. По-младите ще се преквалифицират - не се тревожете, може да не са чак толкова умни като ВАС, но ще се справят. Най-младите изобщо няма да влязат в тая професия.
А после?
Ама дреме ви на ВАС за после.
18 Октомври 2008 09:56
Здравей, Сократе-май. Дреме им... И още как! Това напълно ги устройва, пък и това целяха, ти го знаеш. Постигат го.
18 Октомври 2008 10:23
Обява на МОН:
Търсят се кандидати за учители в СОУ!
Минимални изисквания:
- начално обучение в Симеоново - право, бойни искуства, боравене с хладно и огнестрелно оръжие, психо-подготовка
- едногодишен стаж в МВР като дознатели
- едногодишен стаж на улицата като "агенти под прикритие" - направление "Наркотици"
- едномесечен курс в БЧК по оказване на "Първа помощ"
- тримесечен курс по финансово-счетоводно разузнаване, отдел "Опасни връзки"
- едномесечен курс по сексология
- едномесечен курс в реномирана модна къща
Предлагаме начална заплата - $2000



18 Октомври 2008 10:47
18 Октомври 2008 10:58
И по наше време занимаваха учителите с дивотии, като например разни политически мероприятия. Явно сега е станало още по-лошо, затрупали са ги с бумащина. Като се замисля сериозно, единствено необходимите неща биха били дневниците с отсъствията и оценките, бележниците и съвсем кратък отчет за преподавания материал по дни, включващ само темата на урока. Достатъчно е другото натоварване с проверката на контролни и класни, както и подготовката на уроците.
Учителската професия е трудна, отговорна и учителите са прави да искат по-достойно заплащане. Училищните ръководства вместо да търпят младите хулиганчета, най-добре е да ги изключват, а родителите им да мислят какво ще ги правят по-нататък след като не са положили достатъчно усилия за възпитанието им. Ама намалявало се финансирането... Като изключат двама-трима другите ще си помислят добре как ще се държат в час.
18 Октомври 2008 11:03

Далеч по-добре ще бъде, намаленото поведение да ти попречи след време да заемаш някоя държавна длъжност или да е придружено от солидна глоба към родителите, които не възпитават децата си.
18 Октомври 2008 11:03
Нямах намерение да пиша, но понеже ми искат мнението...ще го повторя съвсем накратко. Ще се постарая да не обиждам никого и няма да влизам "в гората", а ще я гледам отгоре.
Живеем в 21 век, в уж победила пазарна икономика. Та в тази уж победила пазарна икономика пазарът не е само този на домати, но и този на труда.
В тази връзка има доброволен акт на наемане/отдаване на всеки труд...МОН, както и да се нарича министерството, който и да му е шеф, предлага описаните в статията условия (11 стр. длъжн. характеристика - впечатлен съм) срещу предварително уточнена заплата. Който не му изнася - продава знанията и уменията си другиму или сам се възползва от тях; не вярвам с АК да принуждават хората с педагогическо образование да стават учители.
Още нещо - в тази уж победила пазарна икономика от време оно има една знакова синусоида - тази на търсенето и предлагането. В момента децата са все по-малко, а учителите - все повече. Предлагането на професията очевАдно е с пъти по-голямо и това рефлектира на доходите и ни връща пак към пазара на труда..
.
Отсега се съгласявам, че образованието на децата ни е инвестиция в бъдещето на нацията, но кое ни е наред, че тази сфера да е някакъв оазис? А и, както вече казах, вече сме в 21 век, светът се глобализира. Аз помня воплите отпреди 15-18 год. - ние, държавата, платихме обучението на тези младежи, а те бягат и продават труда си навън; е, сега палачинката почна да се обръща - срещу достъпно заплащане може да се придобие образование там и да се приложи тук.
18 Октомври 2008 11:06
Круела, бумащината и документацията са зло (често необходимо, но често и повече от необходимото) за всяка професия. Като си помисля, че скоро идва одиторът за тримесечния одит и поне една седмица целият ми отдел, а най-много аз, ще оглеждаме, подреждаме и попълваме документацията, ми се реве. Няма как....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Октомври 2008 11:14
OLDMAD, така е...синусоидата...няма как да избягаме от нея, ако искаме наистина да живеем в свободно общество...дори и затворниците имат право на избор измежду предложеният им труд.
В момента се търсят полицаи - заплатата им е висока, а изискванията - горе-долу посочените от теб; пролетта МО търсеше трескаво войници - вдигнаха им нач. заплата и сега тя е повече от тази на учител с 20 год. стаж и висок клас (понеже статията е за учители, затова така сравнявам) срещу само 2 изисквания - да има средно и да може да пробяга 1000 м.; липсват качествени строителни бачкатори - плочкаджии, гипсаджии - заплатите им почват от 1500; лятото в хотелите липсват добри готвачи - нач. заплата - 2000.
Всеки сам си решава - или се адаптира, или остава Дон Кихот.

Редактирано от - Stern на 18/10/2008 г/ 11:15:47

18 Октомври 2008 11:14

Манрико,
Ако твоят одит е веднъж на всеки 3 месеца, писането на информации до различни държавни институции е ежедневие за учителите.Чиновниците нямат друга работа и местят едни листа от едно бюро на друго, но в тези сведения става въпрос за човеци, за тяхния бъдещ живот.Не може да напишеш за 30 деца информация как да е.
18 Октомври 2008 11:22
В момента децата са все по-малко, а учителите - все повече.
А това, че направиха паралелките по 29 ученика няма отношение към това?! Нито пък закритите училища?! Нито пък фактът, че на много места не се делят класове от по 30 човека при учене на профилиращи или някои други специални предмети /като езици, особено при начинаещите/?! Е, тръгнали сме да гоним китайците - чувала съм, че учат езици с по 200 човека в група в техните ВУЗове, че май и училища. Има ли някой тук форумец, който да е провел успешна УСТНА комуникация на английски с китаец /който да не е бил обучаван или живял в чужбина/? И не ми излизайте с аргументи от сорта, че китайците не са стимулирани от официалната си държавна власт да влизат в директен контакт с чужденци.
18 Октомври 2008 11:25
"Учителят трябва да бъде търпелив като вол, добър като агне и телесно здрав като битолски просяк" - Хр. Ботев.
18 Октомври 2008 11:29
Manrico като виден капиталист, няма как да признае социалната сфера за сфера изобщо. Но защо е пропуснал да забележи, че най-успешните капиталистически общества заделят мнооого солидно за социални разходи и социален мир?
-------
ПП Не ни е по сърце да бъдем Дон Кихот-овци, нито да се изживяваме като герои. Искаме да си бъдем нормални хора, с нормално право на труд и условия за такъв.
18 Октомври 2008 11:35
Пробуждане, както съм казвал много пъти във форума, не съм капиталист, а наемен работник. Това първо. Второ, между заделяне и ефективно харчене на средства и наливане на пари без резултат насреща има голяма разлика.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Октомври 2008 11:38
Искаме да си бъдем нормални хора, с нормално право на труд и условия за такъв.

probuzhdane , уцели бингото.
Кой ви пречи?
18 Октомври 2008 11:40
malinas, относно проблемното/намалено поведение, човек търпи развитие и на всеки трябва да му се признае възможността да стане по-добър. Пък и хората в детската и юношеската възраст са доста по-различни от зрелия човек, който ще станат след десетилетия. Иначе, за това с глобите за родителите, нямам нищо напротив. Но колко вероятно е това да се случи? И колко реално е много прослойки да могат да плащат? Най-лесно за тях ще бъде да спрат децата си от училище.
Но към всички любители на печалбата от евтин, безплатен/принудителен труд, скорошната идея за повинност на родителите при издънването им като такива, може да донесе доста обществени блага и принадена стойност.
18 Октомври 2008 11:47
Manrico, а ти как измери, че е без резултат?!. Дори това, че има в училище "падар", който да ги държи от извършване на золуми по улиците, дори това е резултат. Иначе, ще застрашат твоя и на детето ти начин на живот.
----
Относно мисленето ти на капиталист, смятам, без да имам за цел да те обидя, че е на ниво началото на 19 в /не че в развитието си не сме там, но трябва да се съобразим и с даденостите на 21 в, пък и с глобализиращия се пазар на труда и "глобализиращо" се местенце за живеене/. Така че, прости ми, ама си мнооого назад в икономическо-политическото си мислене, колкото и да минаваш за корифей тук.
Ако твърдиш, че мисленето ти е на наемен работник в пазарни условия, то то издава комплекси и страх този по-ниско долу да не те измести. Съвет за тази ситуация: повишеното квалифициране му е майката!
18 Октомври 2008 11:52
Сократ-май,

18 Октомври 2008 11:54
Хайде честно по документацията.
И така, ако учителят не е класен ръководител, неговата документация се състои от:
1. Годишно разпределение на учеб. материал по теми, брой часове за тема, основни понятия по темата. Това трябва да се направи до 15 септември, когато учителят няма още уч. часове.
2. Нанасяне на същия този уч. материал в една голяма книга, която кой знае защо се нарича "материална" - нанасят се темите както са в год. разпределение. Това е начинът да се докаже, че си работил в деня.
3. Отчети за входно, междинно и изходно ниво - 3 пъти в годината. (напълно излишно според мен, защото тук заработва стъкмистиката).

За кл. ръководител има повече документация - дневник, в който веднъж седмично се обобщават отсъствия и бележници на ученици, които веднъж месечно се проверяват за оценки и забележки. И отчет за неизвинените отсъствия за месеца, които се подават в Масларовото министерство в обобщен вид от директорите на училищата. Тази работа се свършва в един допълнителен час (за консултации с родители), който се заплаща допълнително. Всяка седмица не се срещат с родители, това е факт, така че се върши тая работа основно. Някои я вършат и в часа на класа.
Е това е ужасната документация, която затормозява озарението, прозрението и не знам кво още при разбирането на детската душа.
18 Октомври 2008 11:56
Stern, ... и с правото да работим това, което умеем най-добре и за което сме учили. Както и правото на всеки да отстоява начина си живот /личен и професионален/ и правото моите разбирания за начина ми на живот да са различни от твоите /ако това не пречи на обществото, и особенно ако води до обществени ползи и нематериални печалби на последното/. Продължавам да твърдя /както многократно във форума/, че резултатът на нашия труд/качествен или количествен/ се занижава в официални сводки, статистики, мнения, нагласиq официални изявления. И отдавна вече не мисля, уви, че не е умишлено. А много ми се ще да мислех, че се дължи на невежество или немарливост.
18 Октомври 2008 12:03
доколкото пише във вестниците, заплатите на учителите вече са средно 650 лв. Преди време един среден норматив часове беше към 20-25 седмично, тоест - около 100 месечно. Ако и сега е така, това значи, че на учебен час - 40 мин - им се плаща около 6-7 лева. Има ли някой от вас идея какво е примерно заплащането за гледането на ЕДНО, не на 25, дете, без да му се налива ум и разум и да му се дава пример за достойно поведение, каквато е длъжността на учителите? За един час. За да направим сравнение де.
18 Октомври 2008 12:04
Benedicta, посипвам си главата с пепел. Ако приемаш обяснения, отдай го на трескавото ми писане в момента и нечетене на написаното преди да го пусна /тъкмо съм "хванала" някои във форума на сладка раздумка, не искам да ги изпусна/. Но ако само това използваш като аргумент срещу мнението ми /чрез обезценяване стойността на този, който го е изказал/, зле за теб. Не ми се рови из твои стари постинги, с червения химикал да търся грешки.
18 Октомври 2008 12:05
с правото да работим това, което умеем най-добре и за което сме учили.
Това право го има всеки. Обаче не съществува правото да ти плащат за това, което на теб ти е кеф. При свободната пазарна икономика се плаща за труд, от който някой друг има нужда. Пример (екстремен, за да е по-ясно). Ако си учил суахили и умееш най-добре да превеждаш от суахили и преподаваш суахили, имаш правото да превеждаш и преподаваш. Ако обаче никой няма нужда от това, няма и да ти плащат - можеш да си го правиш безплатно, за кеф, ако искаш. Втори пример (от моята професия) - учил си да програмираш и умееш най-добре да програмираш. Обаче уменията ти са под нивото, което се търси от индустрията. Пак имаш право да си програмираш, но пак никой няма да ти плаща за това. Трети пример - програмираш много добре, но в един момент нуждата от програмисти намалява рязко (както се случи при дот-ком кризата). Пак никой не ти плаща или ти плащат малко.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Октомври 2008 12:16
достамногозле, не вярвай на официалните статистики от 650 лв /Както каза някой тук: Един ял зеле, друг свинско, значи погледнато като цяло сме яли зеле със свинско/. До преди година-две имахме тринадесета заплата /т.нар муравейки/, която отпадна. На нейно място се появи дефиринцираното заплащане - две суми до сега от въвеждането му преди близо година, като че ли беше, и сбора от тези суми далеч не прави една тринадесета заплата. Но и при тези допълнителни премиални далеч не смятам, че средната заплата за съсловието достига бруто 650 на месец.
-----------------------------------------
Статията, обаче, не е за заплащането на учителите. Последното вече е най-малката ни грижа. Вече се научихме да фотосинтезираме и измиране нямаме /освен от рязко зачестили в съсловието ракови заболявания/.
18 Октомври 2008 12:23
Хайде малко топлина щом има нужда.
По време на стачката официално се говореше само за пари. По форуми, опашки и паланки се обсъждаше и състоянието на системата, но тя не беше предмет на стачката. Достатъчно е обсъждано и избухването на протеста точно в началото на изборния процес, завършването с приключването на изборите, като там нещата са също съвсем ясни.
Прословутото филмирано училище се намира в особен район на София и там винаги е имало подобни неща, поне от времената когато там се е заселил работническия персонал на Кремиковци. Това е за любителите на изящната словесност, обобщаващи нещата. Има райони където популацията и предполагам ситуацията в училищата е още по-зле.
И по време на стачката се говореше, сега вече е реалност. При искането за повече пари се избира между по-малкото и по-голямото натоварване, по-сигурното или по-несигурното работно място, 66-70 работни дена платен отпуск годишно (3 месеца и отгоре) или 20-25 дена като при другите професии и като следствие по-малко или повече пари . Учителството избра парите. В резултат на повечето места при конкурси за учители средният брой молби вече надвишава 10 за 1 място. В повечето части на България при в графата професия на около половината от безработните с висше образование, стои "учител". Когато ти казват да внимаваш какво си пожелаваш, защото може да се случи и обърнеш внимание имаш шанс да учиш нещата по по-лесния начин. Когато слушаш само собствения си глас, учиш нещата по трудния.
18 Октомври 2008 12:23
probuzhdane, това заплаха ли е? И все пак , дори да намериш нещичко, разликата ще е огромна, защото аз не съм учителка и няма да напиша пред децата на черната дъска пАдар...., а после да поискам достойно заплащане .
18 Октомври 2008 12:24
Manrico, примерите ти са от света на бизнеса. Мислиш ли, че нормален човек ще ги отрече? Както и да е, свикнала съм да бъда подценявана заради професията си. А да ти е известно, че социалната сфера /образованието в частност/ се подчинява на други закони? Заради това ти схващане заявих по-горе, че си изостанал в мисленето си с век-два, ама нещо не си ме разбрал.
18 Октомври 2008 12:25
probuzhdane, не ми отговори на простичкия въпрос "Кой ви пречи?" Прост, не защото е къс, а защото следва твоята логика - искаме това и това, т.е. някой ви пречи да го постигнете. Та кой ли е той?
Иначе логиката ти става все по-адекватна...за мен. За което се извинявам, останал съм с убеждението, че си дама и не искам да те нападам (ако съм се объркал за пола - и за това се извинявам)
Stern, ... и с правото да работим това, което умеем най-добре и за което сме учили.

Ако обаче обществото има нужда точно от този вид труд. Колкото повече нужда има, толкова по-добре ще живеете. И обратното...специално за учителския труд не ми се засяга дали обществото няма нужда от труда ви, а това, че сте МНОГО. Навремето беше много престижно да се учи за инженер и завършилите ВМЕИ-тата умееха да са най-добри в инженерните професии. Обаче в един момент "всички вкупом ненужни станаха". И смениха професията, животът го наложи, макар че и те недоволстваха.
Както и правото на всеки да отстоява начина си живот /личен и професионален/

Отстоявай го, кой ти пречи? Ако сам си си работодател, то си зависи само от теб; ако обаче продаваш труда си, то зависи и от този, който го купува. И си длъжна да се съобразяваш с това, преди да отправяш искания; длъжна си да се съобразяваш с обществото, в което живееш; с времето, в което живееш; с политико-социалната среда, в която живееш.
правото моите разбирания за начина ми на живот да са различни от твоите /ако това не пречи на обществото, и особенно ако води до обществени ползи и нематериални печалби на последното/.

Очевидно са различни. И това е най-хубавото - да имаме право на различни разбирания и свобода да вземаме различни решения. Нали затова преживяхме и Луканов, и Виденов, и Костов. Много от сладостите на демокрацията остават все още само на книга, но поне едно се утвърди - правото на избор, включително и правото за начина на живот.
18 Октомври 2008 12:26
бил съм учител и съм наясно, че по интензивност на работа може би само лекарите от БПомощ и актьори на представление са в подобно положение. В този смисъл действително дисциплината и липсата на права за учителите да въвеждат ред е сериозно допълнително предизвикателство. Една от възможните посоки за подобряване на нещата, освен матури колкото се може повече и по-често, е да се мисли за задължително физическо възстановяване на учителите - спортни лагери, санаториуми, такива неща. Идеята в Израел за задължителна една на 7 години за преквалификация, без да имаш право да преподаваш, също ми се струва отлична. Но тъй като ми е ясно общото отношение на широките народни маси у наше село към просвещението по принцип, съм убеден, че образованието в момента и занапред е просто един пациент в кома, чакащ да умре.
18 Октомври 2008 12:27
не вярвай на официалните статистики от 650 лв
На кое по-точно не трябва да вярваме:
- че средната брутна заплата на учителите е 650 лв. Дай тогава други данни.
- че не всички учители получават 650 лв. Очевидно е - ако средната е 650, някои са над нея, други - под.
Ако ще си говорим за заплати, има си данни какви заплати получават учителите в цивилизованите страни. Бяха цитирани много тук около стачката - между 90 и 120% от БВП/глава в абсолютна стойност (не по ППС, да не се обясняваме за стотен път). За 2007г БВП е 56, 5 млрд, население 7, 6 млн - около 7400лв. Около това трябва да е и средната брутна годишна учителска заплата. Повече - като забогатее държавата.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Октомври 2008 12:28
па аз от форума научих, че учителите били просто "едни доставчици на услуга"
18 Октомври 2008 12:59
Stern, работодател ни е държавата, както и общината / с решенията си кое училище да го има, кое не/. Аз, като данъкоплатец и особено като гласоподавател / гласувал, уви, в полза на настоящото правителство/, искам сметка за решенията на настоящото правителство за приоритетите му и механизмите, по които осъществяват политиката си. Влизайки в трудов спор, изразих недоволството си чрез Стачката. Разбира се, бих напуснала настоящата работа, ако получавах еднозначни сигнали от обществото - деца, родители, граждани, че няма нужда от моя труд. За ваше съжаление, уви, не е така. Само, че НЕ родители и общество определят рамката на условията на труд пряко в работата ми, както и заплащането ми.
......................................... .....................................
Manrico, сигурно си изненадан, но зная какво означава средноаритметично. И точно заради това, зная че трябва да има заплата откъм 750 бруто, която да компенсира моята около 550 БРУТО. Е, ако такива и много по-високи са директорските и на други чиновници, то да не се манипулира общественото мнение, че УЧИТЕЛИТЕ получавали средно 650. Единици /двама-трима са тези редови учители при нас, които достигат бруто тавана - 650/.
Пак казвам, заплатата е най-малкото зло. Не се опитвайте да разводнявате силата на мненията ми с теми, които смятам за второстепенни и нямам желание да обсъждам. Отминавам с мълчание и другата подадена тук съмнителна "фактология" от различни никове.
......................................... .......................................
Доволна съм; стоящите в засада във форумните храсти излязоха наяве, и се афишираха. За сега виждам атакуващи "бойци" предимно от единия лагер. За малко спирам, че не ви насмогвам на огъня от всички страни. Ще си почина /имам и куп други задължения, включително и тестета с контролни/, но по-късно, предполагам, ще успея да ще се върна на поста си, така че поканени сте.
Ако не успея, не бързайте да си пишете червени точки, не се страхувам от спора с вас.
----------
18 Октомври 2008 13:02
Perkele, винаги си бил симпатяга. Пиши по-често във форума, че си една от малкото глътки свеж въздух тук.
Перманентното ти остроумие е комплимент за образователната ни система /та било то и от близкото минало/ и твоите бивши учители.
18 Октомври 2008 13:03

Галина,
Майка ми е учителка.Това, което си написала за документацията е само1/2.Другото са проверки на контролни, класни работи , тестове и тн.На всеки ученик трябва да направи оценъчна карта, как се движи и какво да се направи за подобрение(ако има нужда).Освен тях лични картони на всяко дете(говорим от 8 кл.нагоре).Всеки ден в училището им пристигат(по интернет)писма от инспектората за да пишат някакви сведения(кога ще провеждат някакви учения, ама ако може в толкова часа и тн.).И всичко това се иска от днес за вчера.Не говорим за основното им задължение-да обучават децата.То май остава на последно място, защото напоследък се появи и друг важен приоритет -да ги опазят живи и здрави докато са в училище.Е ако пък и научат нещо берекет-версин.
18 Октомври 2008 13:10
радвам се, че не аз, а някой друг /malinas/ го каза това за документацията.
Аз като пряк участник в Процеса, ако направя списък на документацията, която се попълва периодично, сигурно ще успея да умножа списъка по две. И много други "данни" дадени по горе са далече от реалността.
Но хайде, че трябва да спирам.
18 Октомври 2008 13:35
Е, как ще мине без безграничната демагогия и комплексарщина на Щерна?
Ето, пише човекът:
Отсега се съгласявам, че образованието на децата ни е инвестиция в бъдещето на нацията, но кое ни е наред, че тази сфера да е някакъв оазис?

И сам не забелязва как си противоречи в едно /сложно, но едно/ изречение.
Аз пък ще се опитам да го попитам - ако не си много добре със заплатата /хвалеше се, че си държавен служител с всичките екстри, та само хипотетично те питам/, а от пари има нужда за нова кола, ремонт в къщи, нов кожух за теб, рокли за жена ти, нужди на децата - къде ще ги дадеш тия пари? Или инвестираш? Кой ще е оазисът, чиито проблеми най-напред ще решиш?
И, ако случайно схванеш, че щом бъдещето са децата - значи най-напред за тях трябва да се РАБОТИ, ще усетиш, че ти, МОНстърът, чиновниците, разните пуснати сред нормалните оло-та, само ГОВОРИТЕ за това.
При това лаишки, празни и злобни приказки.
Приятен ден, надявам се да ти е леко - пак изсипа отрова срещу даскалите.
Хеат,
омръзна ми да повтарямй и все някой дасе прави на дървена глава /понякога не се прави/. Стачкува се за ИНТЕРЕСИ. Интересите на учителите са в добро заплащане, премахване на излишните и ненужни, но дресиращи натоварвания, някои още условия на труд.
ИНТЕРЕСИТЕ на обществото и държавата /както и на чуителите като част от двете/ са в създаването на оптимални условия за учебен труд и спокоен живот на децата. Вие, умници, искате, че и претендирате гръмогласно, САМО И ЕДИНСТВЕНО учителите да се борят за това. Да забравят своите професионални и лични интереси в името на общите, включая и вашите, интереси. Е, пазарна икономика е - деветнадесети век е далеч, свършиха /избихте ги!/ възрожденците. Няма как ти най-манипулативно да искаш учителите да живеят по възрожденски, а едрият капиталист Манрико да живее в ХХI век.
Ще кажете пак /ама наистина, някои мантри повтаряте тъпо и упорито/ - да, щом искате пазар, хайде да се направят съкращения, хайде да се извърши това или онова...Ами хайде де! Но - учителите или властта ги правят тези неща? Учителите ли одобряват и налагат некачествени учебници? Учителите ли натрапват некадърни програми? Учителите ли съсипват това, което беше свястно преди? НАЛИ ПРЕДИ /когато е имало дисциплина, ред, стремеж към учене/ ПАК БЯХА ЧАСТ ОТ СЪЩИТЕ УЧИТЕЛИ?
Изобщо, скучно ми е. Едни и същи злобари избиват старите си комплекси. И плюят по даскалите, защото не смеят да видят истината в очите.
А част от тази истина е - за лошото състояние на просветата вина носят чиновници, политици, икономисти, крадците във властта, ОБЩЕСТВОТО / сред което са плювачите, както и учителите, разбира се/. Вина се вменява само на последните. И всякакви хорица тук мъкнете наръча съчки към кладата...Че се и греете на нея!
18 Октомври 2008 13:42
Хеат, а за това
66-70 работни дена платен отпуск годишно (3 месеца и отгоре) или 20-25 дена като при другите професии

меко казано - ЛЪЖЕШ!
Нито учителските отпуски са толкова, нито в "другите" професии са така. Аз работя и частно, отпуската ми е по мое усмотрение. Което зависи от куп фактори - свършена, планирана и очаквана работа, например.
Но пък учителската ми отпуска е над 100 дни - не мога да я взема от години, трупа се.
И за трите месеци, типично словосъчетание в устаа на невежите баби-клюкарки. Учебната година при горен курс завършва на 30 юни официално. Плюс подготовка на документацията - още седмица. Официалната подготовка за новата учебна година започва на 1 септември. Като всякаквите нужни документи се подготвят през отпуската, няма време после. Къде ги виждаш тия три месеца/ Отделно слагам стажове на учениците и заетостта с тях, отделно съботите и неделите, посветени на извънкласни работи /утре има есенен поход , например/. Невежеството и злобата могат да осветяват цяла България, ако се впрегнат в турбини.
18 Октомври 2008 13:46
Хайде сега, контролни, класни и т.н. си е част от работата. Между другото, те хич не пречат да се прозре в душата на детето, напротив - помагат. Ставаше дума за документация. Допълнението на личните дела трябва да се отнесе до класния ръководител - попълват се два пъти годишно. Да не се повтарям - това се заплаща допълнително. Сега за тия оценъчни карти - наистина не знаех, но доколкото разбирам - става дума за деца, които имат проблеми с усвояването на уч. материал. Това пък е един от критериите за допълнително заплащане при диференцираното възнаграждение. Вижте, хайде да не издребняваме. Всичко е въпрос на навици и организация на работата. Капитализмът, както казва Вебер, е бюрокрация и счетоводство и просто трябва да се свиква с това. Пък и е рутинна работа, няма защо да се хабят емоции в тая посока.
18 Октомври 2008 13:52
probuzhdane,


мерси
не мислех, че некой ми обръща внимание, понеже не се пеня под статите за Русия нито пък получавам сексуално удовлетворение когато чуя "Китай". А да, освен тфа думи като "дудуци" или "флигорни" все още имат необясним етимологичен смисъл за мен.


поздрави
18 Октомври 2008 13:57
Да поставим дискусията на здрава пазарна основа. Основен въпрос - има ли нужда съвременното високоразвито общество от образовани хора? Отговор - няма! Необходимо пояснение - образованите хора трудно се лъжат и приемат с неохота да бъдат управлявани от посредствености. Образованите хора не четат бестселъри, рекламата предизвиква в тях обратен ефект, не допринасят за повишаването на ничий рейтинг и управляват финансите си по начин, смъртоносен за всяка банка и инвеститор. Една прогресивна държава не може да се опира на образовани - може само на консуматори, продавачи на пушек и бистра водица, програмисти, козметична статистика и конвертирани бандити. Образование ли - вестник "Труд" ви е достатъчен.
18 Октомври 2008 14:02
Caravaggio,


ми от де ше иде прогресът на една такава прогресивна държава, ако няма образовани хора? Това, че в България образованието всячески се опитват да го затрият, не прави България прогресивна, ами тъкмо обратното. Затриват го не поради така любимите на некои форумци конспирации, ами от чисто тъпоумие. И хора, уж образовани и претендиращи да са успели си умрат да плюят учителите -- същите, от които зависи образованието на собствените им деца. Ама, опс, забравих, те са само едни от многото доставчици на услуга, нали така?!
18 Октомври 2008 14:12
Перкеле,
и аз се присъединявам към пробуждане.
С едно уточнение - учителите не са дори доставчици на услуги /според топлофикационния господар Хеат и пазарния домашен лъв Манрико/. Те са ОБСЛУЖВАЩ ПЕРСОНАЛ в очите на гореизброените и някои пропуснати пазарно-демократични аристократи.
18 Октомври 2008 14:27
меко казано - ЛЪЖЕШ

Обичайно гледам да не отговарям на хора с етични разбирания от този калибър. Все пак дърдоренето на празни приказки и обвиняването може да издигат човек в собствените му очи, а не е полезно.
За тази професия има публично достъпни колективни трудови договори. Това че определени хора смятат, че други са на тяхното ниво и не могат да ги прочетат си е за тяхна сметка.
И дебилските истории да се сочи само основния размер, без другите добавчици, също отдавна не вървят. Толкова ли във вашия бранш не може да разберете, че на евтините лъжи и легенди вярва само малка част от вашите си хора. Няма да уточняваме коя като умствен капацитет. Поне приказката за лъжливото овчарче да я бяхте прочели.
18 Октомври 2008 14:49
Хе-хе-хе!!И аз защитавах учителите, но след това разкритие съм потресен.Ето защо Европа ни спря парите.Не е виновно правителството:
Осъдиха директорка на детска градина, присвоила европари
Първа в Монтана присъда за злоупотреба с пари от европейските фондове издаде Районният съд в града. На 18 месеца затвор условно и лишаване от право да заема отговорна длъжност в държавната и общинската администрация в продължение на три години е осъдена директорката на Целодневна детска градина номер 4 "Калинка" в Монтана Наталия Тотина.
В периода от септември 2004 г. до октомври 2005 г. Наталия Тотина присвоила 968 лв., които били отпуснати на детската градина по европейска програма "Сократ 2", подпрограма "Комински" - за партньорство между училища и детски градини от различни европейски страни. Тотина изготвила документи с невярно съдържание - фалшиви финансови отчети за разходи, с които присвоила средствата, дадени й да ги управлява

Натиснете тук
18 Октомври 2008 14:51
И хора, уж образовани и претендиращи да са успели си умрат да плюят учителите -- същите, от които зависи образованието на собствените им деца. Ама, опс, забравих, те са само едни от многото доставчици на услуга, нали така?!

Много ви се иска от вас да зависи, но тези времена минаха. Образованието на едно дете зависи преди всичко от родителите - който цени образованието, ще намери начин детето му да се образова. Тук и сега се оказва, че мнозинството от българските учители са предимно пречка - ами ориентираме се към малцинството - къде с насочване на детето към "елитно" училище, къде с домашно образование, къде с частни уроци, къде с частни школи. И си образоваме децата. И наистина учителите в държавните училища са едни от многото доставчици на услуга и то на най-нискокачествената. Крепи ги задължителното изземване на доход от хората и преразпределянето му в монополиста "държавно образование". Със или без него, благодарим, нашите деца са си наша грижа, не се натискайте и хвалете толкова.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД