Неравенството между богатите и бедните се е увеличило в повечето богати държави, но не до толкова, че да предизвика опасения за социални катаклизми. Това сочи доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие(ОИСР), огласен вчера.
Правителствата компенсират нарастващата разлика в доходите, като увеличават данъците и разходите за социални грижи, сочи докладът на организацията, в която членуват 30 държави. Според доклада неравенството като цяло се е увеличило значително от 2000 г. насам в САЩ, Канада, Германия, Норвегия, Италия и Финландия и е намаляло осезаемо във Великобритания, Мексико, Гърция и Австралия. В Дания неравенството в доходите е най-ниско, след нея в класацията е Швеция. Най-зле по този показател е Мексико, следвана от Турция.
Увеличаването на неравенството, макар широкоразпространено и значително, не е толкова драматично, колкото повечето хора вероятно си мислят, констатира ОИСР. Причината е, че в момента правителствата отделят повече средства отвсякога за социална политика. По-възрастните хора са се облагодетелствали най-много от това преразпределение. Хората между 55 и 75 години са имали най-големи увеличения на доходите през последните 20 години, а бедността сред пенсионерите намалява бързо на много места. За сравнение детската бедност се е увеличила и сега е над средната за населението като цяло, сочи докладът.
|
|