:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,793
Активни 653
Страници 23,696
За един ден 1,302,066

Бизнесът и икономистите критикуват високите лихви

БНБ освободи около 800 млн. лева от резервите на банките, но кредитите пак няма да поевтинеят
Виолина Маринова
В разгара на глобалната криза бизнесът и икономистите въстанаха срещу лихвената политика на българските банки. "Разликата между лихвите по кредитите и по депозитите у нас е огромна - 3.5 пъти над нормалните маржове в другите европейски страни", каза проф. Стефан Стоилов, съветник на министъра на икономиката, на дискусия в София за влиянието на глобалната криза вчера.



"Банките ни трупат огромни печалби и макар че темпото спада, и тази година ще има 40% ръст на кредитите", прогнозира той. "Банките у нас са стабилни, по-нужни са мерки за подкрепа на фирмите, защото световната рецесия и скъпите кредити са голяма заплаха за българския бизнес", смята шефът на Центъра за икономическо развитие Александър Божков. Икономистът Чавдар Николов също изтъкна, че високите лихви по кредитите носят огромни печалби на банките за сметка на бизнеса и на гражданите. От началото на годината досега лихвите по кредитите на големите банки са се увеличили средно с 2.5%.

Д-р Веселин Пасев упрекна финансовите институции, че са съучастници в нездравословния бум на мегастроежите и търговията с недвижими имоти. "Никъде другаде по света банките не отпускат по 100 млн. евро за хотели, най-големият на планетата хотел от веригата "Кемпински" се намира на Златни пясъци", посочи той.

Ден по-рано шефът на Стопанската камара Божидар Данев обяви, че е крайно време да се наложат ограничения върху неразумното поскъпване на финансовия ресурс. Според него в рамките на Асоциацията на търговските банки би могло да се договорят по-приемливи равнища на лихвите.

Междувременно вчера БНБ реши да намали минималните задължителни резерви на търговските банки. По изчисления на специалисти става въпрос за освобождаване на около 800 млн. лева. "Решението на БНБ влиза в сила от 1 октомври и целта му е банките да се чувстват по-комфортно, като се повиши доверието между самите тях", коментира подуправителят на БНБ Румен Симеонов.

"Категорично не може този финансов ресурс да послужи за намаление на лихвите по кредитите", каза председателят на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова.

Според нея 800 млн. лв. за мащабите на нашата банкова система не са чак толкова значителна сума. "Безспорно мярката е адекватна, но тя просто дава гаранция, че кредитирането ще продължи и няма да настъпят трудности пред стопанския оборот", каза Маринова. Други банкери вчера също се изказаха скептично за евентуално намаление на лихвите и приветстваха мярката на БНБ.

Минималните задължителни резерви са 12% върху депозитите в съответната банка. Намалението не е пряко, а косвено: 50% от касовите наличности на банките вече също ще се признават за резерв, а едновременно с това банките ще могат да оперират с 1% от заделената в резерва сума, така че да взимат от това пазарна лихва.

Комисията по бюджет и финанси в парламента вече прие на първо четене предложението да се даде възможност за гарантиране на междубанковите депозити за 1 година напред. Ще се гарантират и депозитите на частните фондове за втора пенсия в размер до 100 000 лв. Гаранцията за влоговете на гражданите и фирмите се вдига от 40 000 на 100 000 лв.
39
4950
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
22 Октомври 2008 00:40
най-големият на планетата хотел от веригата "Кемпински" се намира на Златни пясъци"
- от Искъро по-глибоко нема!

за сега най-големя Кемпински на планетата е в Абу Даби, ама нашенските икономистини и банкери по-далеч от хоризонта на Златни пясъци не фокусират.
22 Октомври 2008 00:46
Първо се задава въпроса - Какво са завършили повечето БГ "банкери", отговаря се - техникума УНСС (Утре Носете Съответната Сума), и всички последващи въпроси стават излишни.

А и като виждам кой деятел се е загрижил за бизнес (шефът на Центъра за икономическо развитие Александър Божков.) ми става хем смешно и тъжно, тъжно...
22 Октомври 2008 01:01
Как ще се гарантират повече депозитите на клиентите, щом се деблокират средства на банките, с които всъщност се гарантира?
А и този проблем с финансирането на прекомерно много и излишни строежи, как ще се реши, щом се дават още пари, точно за тези некадърни финансови действия на банките?
Аз не виждам българските банки да финансират някакви по-значителни проекти освен строежи на хотели.
22 Октомври 2008 01:02
Те маржовете им само да бяха големи. Ами комисионите и хилядите такси??
В Булбанк за платежно нареждане към бюджета - левче, въпреки че трансферът е вътрешнобанков. Пак там за изтеглени суми над 1500 лв - такса броене на пари. В КАТ 6 лева комисион за 200 лв. превод! В Прокредит за инкасиране на чек - 13 евро минимум и шест седмици за извършване на операцията, в Райфайзен - 10 евро минимум и същия срок.
Изобщо ако издавате чек някъде около 70 евро е сумата, при която банковите комисиони за издателя и получателя се припокриват 1:1 със сумата му.
Една позната ми каза как е с чековете в Канада и ми прилоша.


Дават ли ти - вземай!
22 Октомври 2008 01:50
Видяла жабата...То у нас е извънземна микрозона. Петролът е два пъти по евтин на борсите- у нас поскъпва. Ами зеленчуците, ами другите продукти Ами един тъпанар на руски паметник продава китайско тефтерче, което навсякъде по света е стотинки, за единадесет лева в книжарничката си. Абе да се неначудиш какво става в България.
22 Октомври 2008 05:36
БНБ реши да намали минималните задължителни резерви на търговските банки

Как смятат да го съчетаят с по-високото ниво на гаранция за влоговете - страх ме е да си помисля. Да не би да се надяват, че неотдавнашните вълнения около банката на народа са подействали като имунизация срещу страховете на вложителите? Ако е така мога да им дам и друга идея: като бонус програма да подготвят валиумчета с логото на БКК (ако нямат лого да сложат овца като символ на идеалния клиент).

А в Матушката направо се подготвя национализация:
Законопроект, который позволяет АСВ (Агентство по страхованию вкладов) переводить проблемные банки под контроль новых инвесторов или самого агентства без отзыва лицензии, находится на рассмотрении в Госдуме. Ожидается, что он будет принят сразу в трех чтениях в четверг, 23 октября.

и Газпромизация:
Газпромбанк не исключает покупку активов проблемных региональных банков

а валутната либерализация може да върви на...:
Депутаты хотят вернуть обязательную продажу экспортерами части валютной выручки.
22 Октомври 2008 05:57
Iwan Wazow , отварям си едно австралийско каберне от кеф че не съм допрял до българска банка.
22 Октомври 2008 07:28
В тази статия има изобилие от бомбастични прогнози и идеи.
..
Ст.Стоилов в познатия си стил очаква 40% ръст на кредитите. При такъв висок марж м/у лихвените проценти.
..
Другаря Божидар Данев си мечтае за поредното картелно договаряне. Така както си договаряше със "синдикатите" колко да се задържа ръста на заплатите в БГ, по същия начин иска споразумение за лихвените проценти по кредитите.
22 Октомври 2008 08:19
Банките яко смучат пари. И ги харчат като че са държавни. Навсякъде се затварят търговски обекти и на тяхно място се появява банка. А ако случайно почне да фалира - държавата (ние) помагаме гулая да продължи. Ми да си свият малко разходите и да намалят тези лихви. Ние (бизнеса) как ги свиваме. За съжаление свиваме или задържаме на едно ниво заплатите.
22 Октомври 2008 08:47
Великият инджинер Ал.Бож, по български Александър Божков. Това е човекът, който говори най-много, че държавата е най-лошият собсственик. А той самият е все на държавна ясла...............
22 Октомври 2008 08:52
Няма ли в този форум някой банкер за да защити "честта" и "честността" на банките ?
Или поне да обясни, как при поевтиняващ ресурс се увеличава цената ?
А пък този бисер: ""Категорично не може този финансов ресурс да послужи за намаление на лихвите по кредитите", каза председателят на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова."
А намалението на лихвените проценти на международния междубанков пазар може ли ? Бати наглостта и дебелоочието !
Не случайно Хенри Форд ненавиждаше банките ! Аз също !
22 Октомври 2008 09:58
Банките правят кавото им се разрешава от БНБ - съответно държавата...
Много приказки, много замислени за обикновените вложители и кредитополучатели, а става все по-лошо...
------------
Това ми напомни следния виц: В разгара на групов секс мъж пали лампата и се провиква: "А-а, така не ми харесва - досега два пъти ме "оправиха" отзад, три "свирки" направих"...
-------------
Та докато не се провикнем, ще ни... скубят...

Редактирано от - редник на 22/10/2008 г/ 10:01:58

22 Октомври 2008 10:05
Бирник, пази Боже да защитавам банките, но у нас ресурсът засега поскъпва. Никой не пречи на бизнесмените да вземат евтини кредити от чужбина където ресурсът поевтинява. Скъпо или евтино е много относителна работа. 5 или 6% лихва по заем при инфлация 2% е едно нещо, а 8-10% при инфлация 15% е доста по-различно.
22 Октомври 2008 10:44
Ами един тъпанар на руски паметник продава китайско тефтерче, което навсякъде по света е стотинки, за единадесет лева в книжарничката си.

Щом има търсене. (отнася се и за кредитите, и за бензина, и за олиото).
22 Октомври 2008 11:24
Приветствам идеята на Heat за заемане на паричен ресурс от чужбина, ама защо никой не се намери да обясни на обикновенния кредитополучател алгоритъма на това заемане. Например: искате да вземете кредит за да си направите ремот на вилата и понеже в България ресурса е скъп проверявате как стои въпроса с това в чужбина (описва се как). Втора стъпка - след като си харесате банка с изгодни за вас условия ...правите това и това... То ще ви струва толкова и толкова в повечеизвън нормалните банкови такси заради това че е в чужбина. Ей така някой да седне и да опише нещата било от екипа на СЕГА било някой от форумцител които май са по компетентни от половината икономисти в държавата. Все пак сме в ЕС и пазара вкл. на финансов ресур би трябвало да ни е общ, а щом е общ пазара ни то трябва да действа и правилото за търсенето и предлагането (като за китайското тефтерче). А щом клиентите на нашите банки се насочат кам чужбина пазара сам ще урегулира лихвите. Айде със (инвестиционно ) здраве!
22 Октомври 2008 11:55
Въпрос:
Защо има разлика м/у лихвите по кредити/депозити в зависимост дали е евро или лев? Нали двете валути са вързани и борда крепи така познатия курс 1.95583?
Това не ви ли говори за инфлация по - голяма от общооповестената, за наличието на постепенно натрупващ се дефицит, който скоро ще избие, а накъде всеки може да си отговори.
22 Октомври 2008 11:59
Нека ме поправи д-р Хърсев, ако греша, но в този материал на СЕГА е описана първата стъпка от предстоящия фалит на България. Знам, ще кажете, че преувеличавам, но извинете, какво друго може да ни донесе това ненужно решение на БНБ, да намали минималните задължителни резерви на търговските банки. Къде са сега парите на банките и защо им трябват още капитали?
Хора, теглете си парите от банките, гответе се за фалити или за национализации на банки в България скоро време. Аз те тука вече съм против национализирането на некадърните ни банки. НЕ на кредитирането на строителните пирамиди! Румен Симеонов и Виолина Маринова да си ходят, явно са некадърници, които тикат България към финансова криза.
22 Октомври 2008 12:41
Тя Виолина май е шефка и на ДСК, та няма къде да ходи....
22 Октомври 2008 13:10
Преди някоя и друга годинка много спешно ми трябваше кредит. Не особено голям, дори и за нашите условия. По тогавашни курсове - около 15-20 К-$. При това за инвестиционни цели! Обиколих всички банки - ядец! По това време никоя банка не даваше ипотечни кредити. В ОББ където ме познаваха много добре, че съм им и клиент на всичко отгоре, зам.директора дето отговаря за кредитите направо ми каза: нямаш проблеми, бе! Оставяш при нас на блокиран влог 30 и ти даваме веднага твоите 15! Сигурно съм изглеждал доста глупаво с увиснала джука и невярващ поглед?! Моля, моля? И колко ще ми струва цялото удоволствие? Ами-иииии... къмто 30! Отново съм замръзнал невярващ! Значи, аз ако имам 30 хиляди, а ми трябват 15 ще дойда при вас и накрая ще ви платя 30?
Ами, да! Знаеш ли колко народ има пари, ама не смее да ги покаже? Ето, идеална възможност! Е, затуй си дигнах шапката и казах чао!
22 Октомври 2008 14:11
Хора теглете си големите депозити от банките в България, щото до 1 година най-късно ще започнат фалитите. Дръжте си само някакви малки суми, иначе депозитите ви банките няма да покриват.
22 Октомври 2008 15:03
Анти
Аз откога разправям, че лева се помпи с въздух от тухлите и услугите около тях и е въпрос на време ЕС да им писне и да поднесат топлийката. Ама темата е табу за нашите економици, щото рекордният ръст на БВП ще се превърне мигновенно в рекорден ръст на инфлацията. Тоя процес си е стандартен за управление на БСП, дори да бяхме Кувейт мине не мине 3 години и щеше да клекне динара до 30 за долар.
22 Октомври 2008 16:32
http://imoti.investor.bg/?cat=113&id=70346
22 Октомври 2008 16:39
Amerikanski - или УНСС (Ум Няма Студент Станал)

Iwan Wazow - По идея на Ники Маус и умниците около него на влизане от Турция (чух, че важи за влизане в БГ от страни извън ЕС) ви дават на първото гише една флашка с данните на колата. На последното гише вия вземат и след това има гише на ПИБ (банката на няколко правителства), където ви вземат такса от 2 лева за обработката на данните от граничните и митнически органи и 1 лев още комисионна за банката. За 2 лева такса КОМИСИОННАТА Е 50% - 1 лв.
На някой може да му се сторят малко пари. Но я ги умножете по броя на автомобилите, преминаващи за 1 месец, 1 година 5 години...
Грабят, мамата си трака. А по ТВ-тата ни обясняват задълбочено и псевдонаучно, защо се налага още повече да ни грабят.
22 Октомври 2008 16:47
Николай Скаличански - ...Хора теглете си големите депозити от банките в България, щото до 1 година най-късно ще започнат фалитите. Дръжте си само някакви малки суми, иначе депозитите ви банките няма да покриват...
Приятелю, мисля, че виждаш нещата твърде оптимистично. "Бомбите" ще почнат да гърмят не по-късно от март - април. Иначе сегашните управници трудно ще напълнят гушките от фалирането на банките... А за тях това е НЕПРИЕМЛИВО! Така че според мен, условия за фалиране на банки ще има още до 1-2 месеца, а около февруари вече ще замирише на изгоряло.
22 Октомври 2008 16:56
Друг вариант е дълго коментираното по разни коридори и пушални, образно казано, ново съотношение евро - лев на валутния борд. Говори се за курс 1 евро = 4 - 4, 5 лв.
С две думи освен препоръките за изтегляне на депозитите от банките овреме може би ще е целесъобразно и обръщането им във ВАЛУТА.
22 Октомври 2008 17:54
Виждам песимистични нотки по-горе.
Малко повече вяра в доброто, Дами и Господа...
22 Октомври 2008 19:50
Моля, ако в този форум има някой читав икономист да даде повече практични съвети.Кои банки са рискови в БГ.При наличие на потребителски, ипотечен кредит-какво да се прави.При наличие на левов депозит-поведение.понеже не разбирам от икономика ще ми интересно да чета професионални мнения.
22 Октомври 2008 20:20
Никога не съм предполагал, че е възможно да съществуват такива неуки хора, като 7/8 от коментиралите дотук! Колко наивен съм бил!!
22 Октомври 2008 20:43
remilko, при задължения към банката не би трябвало да има никакъв проблем, кредитираният си плаща според договора /да е мислил, като е теглил кредит и подписвал/, но при депозит ...хмммммммммммм.....гаранцията в България, според европейските колеги би трябвало да е до 100 000 евро. Преди години бях открила за авоарите си сметка в ПостБанк-Германия, за да е по-лесен и облекчен превода на парични средства между две сходни/пощенски банки/. Но, не бе! Тук/Германия/ ми бе отговорено, че Българската Пощенска банка не е нормална банка! За Комерц Банк се оказа също, че няма филиал в България! Преводите на парични суми между държавите, членуващи в ЕС са безплатни, без такси. Българските банки, обаче си начисляват някакви, измислени от тях входни такси /5 евро/.
Та, преценете сам! Аз сам доста скептична и поддържам мнението на Николай Скаличански! Лично аз получих обезценени хартийки срещу влогове в дойче марк от Първа частна и Булбанк на времето-1991г. или 1992г, не помня вече!
22 Октомври 2008 21:04
КillJoy, коментирай по същество. тук повечето коментират такси и др. а не съществената част
22 Октомври 2008 22:28
Предлагам ви нещо за взетите мерки в Германия, надежди и опасения:
Европа | 18.10.2008

Процедурата по приемането на спасителните мерки за банките е безпрецедентна в германската следвоенна история[quote]
Това, че този път процедурите бяха скъсени до минимум,
а някои бяха и прескочени - като например правото на контрол от страна на опозиционните фракции в парламента - предизвика отчасти неприятни усещания сред редица парламентаристи. Депутатите издадоха нещо като бланко-чек на правителството и се надяват, канцлерката и финансовият министър да са наясно с онова, което вършат. От друга страна оттук нататък те имат намерение отблизо да следят ставащото и да гледат, как точно се прилага законът. Затова беше създадена парламентарна комисия, която ще контролира прилагането на мерките, предвидени в закона. Защото тъкмо този втори етап е изключително важен за успеха на приетия по спешност закон. Единственото успокоение на парламентаристите е, че в този си път те не са сами -останалите европейски държави следват същия път Независимо от всичко това е възможно, цялата спасителна акция да не донесе очаквания успех.
22 Октомври 2008 22:30
Ми хората са го казали:
1.Всички сметки във евро, освен най-належащите ви всекидневни разходи.
2.Всичкото евро в европейска банка. Все пак не забравяйте че вече сте европейци.
3.Влагайте в държавни ценни книжа (европейски разбира се). Те са 100% гарантирани. Няма да спечелите нищо, но пък и няма да загубите от инфлацията.

П.С. България е в ЕС, но не е европейска страна
22 Октомври 2008 22:53
Светулка благодаря Ви за добронамерения тон, като гледам по CNN и EURON се притеснявам само в България е някакъв остров на спокойствието.От опит знам, че когато започнат всеки ден банкери да се показват по ТВ и да ни успокояват тогава гризваме дръвцето.Все пак ако някой знае повече кои са нестабилните банки моля да подскаже.При наличие на потребителски кредит кое е за предпочитане-незабавно погасяване или изчакване, за депозита разбрах.
22 Октомври 2008 23:06
Потребителски кредит за какво?
22 Октомври 2008 23:16
за ремонт остават вноски зца две години
22 Октомври 2008 23:32
Не всички пари в евро.Ако можеш диверсифицирай в няколко валути.Кредита , да не ти пука за него.Инфлацията ще го изяде.И най-важния съвет.Купи си една бъчва бяло и една червено вино.Малка бъчвичка миналагодишна ракия.Купи си 2 прасета гледани на село, не на конвейер.Тегли им ножа, и си гледай кефа.Ще изкараш зимата
22 Октомври 2008 23:34
За най-важният съвет
22 Октомври 2008 23:42
remilko :
Прегледай си договора за кредит под лупа. Защото там често има вратички за вдигане на лихвения процент от банката, по нейно усмотрение. Това съветвам всички, когато подписват, да изчетат и последната запетайка. Най-често в най-незабележимия шрифт, обикновенно с най-дребни букви се крият много уловки в ущърб на клиента. Не те съветвам да изплатиш останалите вноски веднага, не печелиш нищо. Дори и да има повишение с 1-2 %, инфлацията вече е около 9%, така че изчакай си падежите.
А за депозитите, до 20 х. Евро са гарантирани от БНБ /държавата/.

Ако има нещо за доразбиране, на разположение съм.
23 Октомври 2008 15:56
Високи? Не са високи, а убийствени!
Пирита Сорса и другите емисари на еврейското лоби могат да бъдат доволни.
Пада и последната крепост на соц-а... собствената панелна кутийка.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД