Администрацията на САЩ наложи санкции на руската оръжейна компания "Рособоронекспорт" заради сътрудничеството с иранските въоръжени сили. Русия на свой ред отхвърли санкциите като необосновани и израз на "недобросъвестна конкуренция", предадоха агенциите.
Решението за санкциите бе разпространено във Федералния регистър - сборник с официалните документи на US правителството. Срокът на санкциите е 2 години, като те могат да бъдат отменени предсрочно от държавния секретар на САЩ.
Освен "Рособоронекспорт" са санкционирани още 10 компании от Китай, Венецуела, Северна и Южна Корея, Обединените арабски емирства, както и структурите за снабдяване на Гвардейците на ислямската революция в Иран и на сирийската армия, уточни ИТАР-ТАСС. Те са обвинени, че са разпространявали технологии и материали, които могат да се използват за създаване на оръжия за масово унищожение и средства за доставянето им. Компаниите са обвинени в нарушаване на американския Закон за неразпространение спрямо Иран, Северна Корея и Сирия. Санкциите забраняват на официалните американски институции и компании да съдействат на компаниите от "черния списък", да купуват произвеждана от тях продукция или да се възползват от услугите му. Освен това на въпросните компании се забранява да купуват американска военна техника или услуги в сферата на отбраната. Санкцията срещу "Рособоронекспорт" е трета поред и пак заради Иран. Предишните санкции бяха през юли и декември 2006 г. Тогава САЩ наказаха и руската оръжейна компания "Сухой", като двете фирми бяха обвинени, че доставят на Иран оръжия и материали, с които могат да се създадат оръжия за масово поразяване, а също крилати или балистични ракетни системи. През ноември 2006 г. санкциите срещу "Сухой" бяха отменени, но не и срещу "Рособоронекспорт".
Американските санкции противоречат на международното право и ще се отразят негативно на отношенията между Москва и Вашингтон, заяви руският външен министър Сергей Лавров от Люксембург, където бе на посещение. "Тези санкции бяха наложени без каквото и да е международноправно основание, само на основание на американските закони и американското право. Ако на някого във Вашингтон му се струва, че по този начин САЩ ще направят Русия по-отстъпчива за приемането на американските подходи по разрешаването на иранския ядрен проблем, това е грешка. Цялото ни сътрудничество с Иран се осъществява в строго съответствие с международното право", добави Лавров. Санкциите са поредната проява на недобросъвестна конкуренция, заяви говорителят на "Рособоронекспорт" Вячеслав Давиденко.