:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,445
Активни 790
Страници 28,348
За един ден 1,302,066

Държавата слага шапка на здравните фондове

Централизиран орган ще контролира и финансира осигурителните дружества
Поредният проект за реформа на здравното осигуряване е на път да види бял свят. Този път става дума за закон, подготвен от МЗ, който също предвижда демонополизация на здравната каса и се очаква да влезе в парламента до седмици.

Според проекта у нас ще се създаде Здравноосигурителен фонд, който ще надзирава и разпределя парите между НЗОК и частните здравни дружества. Пациентите пък ще избират свободно дали да се осигуряват в касата или при частниците. Фондът, подобно на НОИ, ще прави бюджета на здравното осигуряване, ще разпределя вноските между касите, ще ги контролира и ще се отчита пред парламента.

Фондът следва да е обществена организация, която ще се управлява от надзорен съвет и управител. В съвета ще влизат представители на касите, на осигурените, работодателите, държавата, общините и пациентите. Надзорът ще определя и методика, по която парите от вноски ще се разпределят между касите според риска от разходи, който им носи всеки осигурен. Управителят на фонда обаче ще се избира от парламента.

Към здравноосигурителния фонд ще се създадат и 2 финансови фонда - гаранционен и резерв. В първия ще влизат по 5% от минималния капитал на частните здравни дружества, а той ще се използва за покриване на задължения към болници и лекари в случай на фалити на касите. Резервът пък ще съдържа 10% от приходите от здравни вноски и с него също ще се покриват плащания към лечебници при невъзможност от страна на касите. Парите от двата фонда обаче ще могат да се държат в търговски банки или в държавни ценни книжа. Кои банки ще имат право да оперират със средствата, ще се определя от БНБ и Министерството на финансите, а надзорът на здравноосигурителния фонд ще избира в коя от тях конкретно да вложи публичния ресурс.

Гражданите пък ще могат да избират дали да се осигуряват в НЗОК или в частните дружества. Касите ще са длъжни да предоставят основен пакет лечение на клиентите си, който ще е определен от МЗ и общ за всички. Пациентите ще сключват договор с избраното дружество, а тези, които не са избрали, ще бъдат записвани служебно в НЗОК. Осигуряването, както досега, ще се извършва на солидарен принцип, а касите няма да имат право да отказват да запишат клиенти.

Частните каси ще се лицензират от Комисията по финансов надзор с минимум 5 млн. лв. капитал, след което ще трябва да докажат, че имат поне 500 000 клиенти. НЗОК пък ще се одържави окончателно и ръководството й ще се избира от Министерския съвет.
3
1762
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
24 Октомври 2008 22:49
Ммм дааа$
Толкова пари за НЗОК , сега и за шапки още толкова, а останахме една шепа хора.
24 Октомври 2008 23:41
Още една хранилка за приближени на властимеющите. И пак за сметка на обикновения данъкоплатец.
25 Октомври 2008 17:15
Поредната недомислица. Шапка на фондовете. Пълни тъпотии.
Трябва пълна равнопоставеност на НЗОК и частните фондове. Всеки сам да избира къде да се осигурява. Стига сте харчили парите на хората.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД