Глобалната криза окончателно раздели опозицията и управляващите на черногледци и оптимисти. По предложение на Иван Костов вчера депутатите и министрите спориха какви са рисковете и нужните мерки за България.
Лидерът на ДСБ обвини правителството, че нехае за доходите и спестяванията на българите, изядени от високата инфлация и срива на борсата. Мартин Димитров от СДС предупреди, че ако икономиката зацикли, може да се стигне до намаляване на заплати. Той припомни, че за първи път от 6 г. промишлеността отбелязва спад. Как ще бъдат конкурентни нашите фирми, когато кредитите у нас са с 5-7% по-скъпи, отколкото в ЕС, запита Лидия Шулева от БНД. Тя посочи, че по време на криза всички трябва да пестят и затова премиерът Сергей Станишев трябва да съкрати разходите за администрация. Елеонора Николова от ЕНП алармира, че глобалното влошаване на бизнес климата ще доведе до фалити у нас и до взрив на безработица от 5% сега до 14% напролет.
Въпреки че кабинетът още не е внесъл в парламента промените на данъчните закони и проектобюджетът за 2009 г. още се пише, Станишев декларира, че догодина няма да има повишение на данъците, а хазната отново ще има излишък. Всъщност правителството предлага увеличение на акцизите за цигарите и 50-процентно вдигане на данъчните оценки. Ирландия планира повишение на половината данъци и бюджетен дефицит, изтъкна министърът на финансите Пламен Орешарски.
Премиерът подчерта, че държавата ще изкупува обратно външен дълг и ще налее повече инвестиции в инфраструктура. Ще бъде увеличен и капиталът на Банката за развитие, която кредитира с предимство малки и средни фирми.
Мартин Димитров препоръча да се свали от 15 на 10% облагането на едноличните търговци, да се премахне данъкът върху дивидентите, а осигуровките да паднат с 10 пункта. Милен Велчев пак лансира идеята на НДСВ, когато човек си купува основно жилище до 100 000 лв. на кредит, лихвите да се приспадат от облагаемия доход.
Станишев и външният министър Ивайло Калфин упрекнаха опозицията, че предлагала разнопосочни мерки, а депутатите от опозицията критикуваха властта, че изобщо няма арсенал срещу кризата. Идната седмица парламентът ще решава дали да задължи министрите да представят антикризисен план, или пък премиерът и шефът на БНБ на всеки 3 месеца да докладват за икономическото положение.
--------НАПРЕДЪК
Народното събрание прие на първо четене вчера промените в Закона за гарантиране на влоговете. Всички спестявания в банки до 100 000 лв. ще бъдат защитени. Протекция ще има и за парите на гражданите, внесени от частните фондове за задължително пенсионно осигуряване.
|
|