:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,959
Активни 401
Страници 426
За един ден 1,302,066
Юбилей

СУ е съдбовно мой университет

Трябва да се преобърне визията за обучението и целите с главата надолу - по-важни са докторантите, а не бакалаврите
Георги Каприев
Софийският университет навършва 120 години, а през последните 26 от тях той включва в историята си и мен. Както и да се гледа, по-голямата част от живота ми се е случила тук. Ето защо не ми се струва нахално да нарека университета "мой": той е буквално съдбовно такъв. Колкото и да съм харесвал други университети из Европа и даже да съм се привързвал към тях, не съм успявал да назова някой от тях свой. Това е положението, нищо не може да се направи, родина.

Структурата на българската академична действителност е такава, че позволява



университетският човек да извърви цялата си кариера



- от студентството до пенсионирането в един университет. Всички стъпала на академичната ми кариера, ако я броим от първия студентски ден, са изкачени именно тук, в Софийския или в Университета, както се изразяват обикновено в България.

Познати са ми и минусите, и плюсовете от тази ситуация. Нещо, което няма как да бъде коментирано по тази ос, е фактът, че ми е уютно в Университета, привикнал съм с него, а, изглежда, и той е привикнал с мен. Това трудно позволява заставането в дистанцирана позиция. Ето защо най-общо ще опиша това, което ме кара да се чувствам добре в Софийския университет. А сетне ще кажа за другото, което би ме направило да се чувствам много по-добре в него.

Чувствам се добре най-вече затова, че Университетът гарантира академичната ми свобода. Смея да твърдя, че тук тя е налична в степен, много по-висока, отколкото в не малко много престижни западни университети. Не си спомням случай, когато моя идея, независимо от градуса на налудничавост в нея да е била зачертана с някакви административни инструменти. Тъкмо напротив, длъжен съм да кажа, че винаги съм бил подкрепян от меродавната колегия, без да имам кураж да твърдя, че всичките ми проекти са били читави или че са дали резултат. Повечето обаче - да, позволявам си да забележа.





Акцентирам върху академичната свобода,



и то в персоналните й измерения, най-малкото заради това, че когато се цитира Хумболтовата идея за университета, споменавайки единството на преподаване и изследване, повечето цитиращи просто пропускат нейния трети елемент: свободата - при преподаването, при изследването и изобщо. Пропускат я, разбира се, с различни мотиви. За мен свободата обаче е най-важната в тази триада, защото другото бих могъл да осъществявам навярно още по-успешно на други академични места - там, където цената на интелекта е много по-висока.

Свободата е свобода само тогава, когато допуска и злоупотребата със себе си. Злоупотребата пък по правило води до ущърб в структурата, гарантираща същата тази свобода. Ако трябва да назова злоупотребата, която най-много ме дразни в Университета, тя е толерантността към посредствеността, към корупцията.

Става дума и за корупцията в популярния тесен смисъл - материалната, финансовата. Добре известна общо университетска тайна е, че такава съществува, макар и в ограничен обхват. Стана ясно, че в Загребския университет, два пъти по-голям от Софийския, наскоро са арестувани 21 професори за искане и получаване на подкупи. Локалният патриотизъм ме кара да се надявам, че тук прибраните биха били не много повече. Този тип корупция е отвратителен, но лечението му изисква и прокурорска намеса.

Още по-мерзък е обаче другият тип, справянето с който е по силите на самия Университет - интелектуалната корупция. Пробутването като меродавна наука на маломерни или направо никакви научни нива е разрушително за мислещите студенти и направо убийствено за по-малко мислещите, защото те спонтанно ги привиждат като образцови.

Университетът може



да почисти големи обеми от тази зараза



с два елементарни хода. Първият е спешното прекратяване на безметежното блаженство за бездарниците и мързеливите, тоест случайно попадналите. То се осигурява от безсрочното назначаване на преподавателите. Въведат ли се ограничени във времето договори, съчетани с дори средни критерии за научно ниво, няма начин да не се стигне до здравословни позитивни размествания. Задължително е обаче формулирането и прилагането на критериите да има чисто академичен и никакъв друг характер. И да се прилагат не по принципа на криво разбираната колегиалност, а в смисъла, валиден за всички сериозни университети по света.

Вторият ход е освестяването на Университета за неговата действителна цел. По скромното ми мнение тя е постигане на най-високото ниво. А то за университета като преподавателска институция е докторантското. Успешно защитилият тезата си докторант е майсторът в науката - той се признава за такъв и оттук нататък доказва своя майсторлък. Той е шедьовърът на университета, неговото висше постижение. Трябва следователно сегашната визия, присъща на СУ, да се обърне буквално с главата надолу. Защото днес центърът на тежестта е положен в бакалавърското равнище, докато според едно популярно описание бакалавърът е недозавършил студент. Не е страшно, ако СУ се окаже единственият такъв университет в България. Тогава точно ще бъде, ако ми бъде позволено да се изразя така, още по-мой.

--------------



*Георги Каприев е професор по философия в СУ "Св. Климент Охридски".
6
1639
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
26 Октомври 2008 22:32
26 Октомври 2008 22:42
Интересно, дали ще се включат и юристи в тази колонка. Чакам някой от тях да заяви своята съдбовна принадлежност към Университета.
26 Октомври 2008 23:09
Миналата година Жоро най-сетне бе признал и пред себе си истината, сега пак се е отдал на мечтания. Да му напомня миналогодишното прозрение:

Затова казвам направо: скъпи мои млади колеги, ако усещате в себе си потенциал и желание да се осъществите като учени, ако това е жизненият ви идеал, не губете време в протести и аргументи пред държавата, а напускайте България. Търсете реализацията си там, където науката притежава гарантирано ниво и има интерес от нея, тя днес без друго е с интернационален характер. Не страдайте от патриотични скрупули. Тази държава няма нужда от вас. И не само от вас. Тя не се нуждае и от народ, а само от продажен електорат. Не вярвам да се числите към него.


Натиснете тук
27 Октомври 2008 06:26
Академичната свобода vs. гонка по академични и никакви други критерии.
Това на фантасмагории. Или трикове за овладяване на властта.
Ще си броите публикациите ли? Или какво пише в тях? Или по колко пъти сте си зарязвали работата в СУ с Цочо за 6 месеца, а после по почина "петилетката в съкратени срокове" претупвате студентите в България (лекции по 8 часа на ден).
Като ще е свобода, нека да е академична. А не административна.
27 Октомври 2008 07:36
в унито са я подкарали отдавна през просото
в алмата пройзвеждат дипломи, които са зле с граматиката на бг езика
в светинята ги учат на чуждици, на обезбългаряване
тебеширено уни
27 Октомври 2008 14:26
тва е щото тъкмо през 90-те ги бяха погнали(с глад) т.нар. ни академични мозъци да се самосъкращават и сега вече като почнаха да получават по над 600-800в. пак се оказа добра хранилката наречена ВУЗ. изведнъж стана важно и студенти да има, оттам падат критериите още на входа (от много отдавна не им смъкват по 0.25 за правописна грешка), че падат и вътре и накрая...ужас! а по-страшното е че се връщат хора с дипломи от чужбина и се оказва че1. българския им куца 2.и английския им не става 3.и от безмислената им специалност (тип културна антропология) полза никаква 4.че и са се прибрали тука със "соске претенции към бат венци"
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД