:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,807
Активни 785
Страници 25,710
За един ден 1,302,066

Не стига само да си мечтаеш да станеш учител методист...

Освен професионално израстване системата трябва да гарантира и доходи, и визия за образованието
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
---
Тези дни просветното министерство събира данни за новопостъпилите учители в системата на средното образование. Но и без да е ясна официалната статистика, е очевидно, че интересът към професията да спада. По данни на МОН от началото на годината младите учители са под 1% от общо около 90 000 преподаватели в страната, а за последните 5 години в системата на средното образование са назначени едва 814 педагози на възраст от 25 до 29 години.

Причините за отлива от професията са ясни - ниските заплати и липсата на ясна визия за израстването в кариерата. МОН направи първата крачка към подобряване на имиджа на тази професия, като въведе минимална заплата от 450 лв. за новопостъпилите учители. В проекта на нов закон за училищното образование пък е разписана система за кариерното израстване на учителите. Какво обаче мислят учителите по този въпрос? Ето позицията на бивш преподавател по литература.

--------------------------

Проектозаконът за народната просвета постави на дневен ред въпроса за професионалното израстване на българския учител, като включи запис за неговите пет стъпки - младши учител, учител, старши учител, главен учител, учител методист. За съответното финансово израстване учителите ще трябва да почакат. Първо, защото законът трябва да бъде приет. После, хубавата идея да придобие българска плът. Междувременно делегираният бюджет ще направи каквото може, та кариеристичните замисли да се окажат плод на конюнктурата в конкретното учебно заведение, а не на личностния стремеж към самоусъвършенстване.

Скептицизмът за всичко свързано с българското образование си има дълбок непресъхващ извор -



тук всичко се прави на парче,



всички изявления за грандиозна добре премислена стратегия се удавят в прибързването да се свърши едно като за сто. Например матурите се въведоха без ясна представа за стандарта, спрямо който трябва да се определи нивото на знанията. Делегираният бюджет пък направи директорите на детски градини по-високо платени от колегите им на СОУ-тата. Вместо да провеждат последователна битка с модерния бич на времето - агресията, фира дадоха и педагогическите съветници. Интегрирането на децата със специални образователни потребности сложи под общ знаменател трудноподвижните малчугани и тези с поведенчески отклонения, та ресурсните учители, класните ръководители и другите деца в класа да обират луфтовете на лишената от системност система...

Несъмнено предложеното кариерно развитие в проектозакона е нужно на учителите. То ще сложи балсам върху раните, нанесени от прибързано въведеното диференциране на учителския труд чрез оценяване на свършеното извън учебните часове - при работата с документацията, в кръжоците, на олимпиадите, в решаването на педагогическите казуси от ежедневието. Защото въпросното диференциране трябваше да надгради пълното изясняване на това какво представлява учителският професионализъм, в какви форми се изявява и как се отчита и стимулира нарастването му. С други думи какво прави учителят вътре в часа. Стана ясно, че всички знаят кой е лошият учител, а



какъв трябва да е добрият, е неизвестно



Освен това се очаква кариерното развитие да намери ежемесечно финансово отражение в трудовото възнаграждение, а не да се дават бонуси като печалба от тотото.

На конференция през 2005 г. за диференциацията учителка от софийско школо сподели, че иска и у нас да се приложи системата за заплащане на учителския труд, която съществува в Португалия. Новопостъпилият педагог започва със заплата от 800 евро. В края на кариерата си един учител може да стигне и до 2000 евро. Цифрите са примерни, най-вероятно неточни. Но всички схванахме идеята - ножицата е широко отворена, за да отчете не само натрупаната рутина, но и продължилото развиване на професионалните умения...

Това е и първото условие предложеното в проектозакона кариерно развитие да придобие смисъл. На този фон звучи смешно очакването в условията на делегирания бюджет директорите по собствена инициатива не просто да направят увеличение от 10% или повече на учителските заплати към 1 юли 2008 г., ами то да има и структурно изражение. Т.е., с 10% например да се увеличи и сумата, която педагогът получава за придобита III професионално-квалификационна степен. Кариерното развитие е нещо, което би трябвало да интересува държавата, а не директора. Най-малкото защото по-нискоквалифицираният персонал му икономисва средства от фонд "Работна заплата".

Второто условие е нещата да не се измислят така, сякаш е настъпил първият ден от сътворението на българското училище. Имаме добри традиции, както от соцвремето, така и от епохата преди 1944 г. Имаше например такива понятия - "базово училище" и "базов учител". Последният явно е прототипът на "методиста" в проектозакона. Само че работеше за чест и слава. Нещо, което при сегашните условия би трябвало да е обида за откровено предприемаческия (да не кажа търгашески) дух на хората, които ни управляват.

В този ред на мисли, много е интересно каква ще е връзката между кариерното развитие на учителя и сега действащата петстепенна квалификационна система. Конкурсът например за преминаване към следващото професионално ниво явно се връзва с полагането на изпити за придобиването на професионално-квалификационна степен. Обаче като добавим и срочния трудов договор за младшия учител, прозира известен стремеж да се сложи знак за равенство между учителя и държавния чиновник. Това крие тенденция към



профанизация на случващото се вътре в класната стая



Училището не е просто физическо пространство, в което се реализират нечии професионални намерения, то е умален модел на обществото и се гради и като духовност! Оставането в едно и също училище трябва да се стимулира, доброто образование е консервативно, устойчиво в развитието си и надграждането в него не се подчинява само на законите на механиката.

Същевременно едно от слабите места на сега действащата квалификационна система е основателното съмнение, че един двуседмичен курс може да е достатъчен да покриеш ПКС, но не и да постигнеш осезаемо повишаване на ефективността в пряката работа. Предложенията обаче как да се случи удостоверяването на професионалния напредък трябва да дойде от самите учители и дано МОН вече да е започнало да работи в тази посока.

Третото условие е да има наистина ясна стратегия за развитието на образователната система в България. Защото продължават да се измерват усвоените факти от учениците, а не изградените умения да ги анализират и осмислят. Защото в традиционното мърморене по повод на това, че сегашното поколение е невъзпитано, прозира стародавното желание в класната стая да е тихо, учителят при черната дъска - неоспорим авторитет, а младите хора - добре дресирано колективно същество в стил "какво тук значи някаква си личност". Защото инструкторите, които обучаваха колегите си да въвеждат IT в обучението, се оказаха работници на добра воля и системата ги употреби временно, без да се интересува повече от съдбата на вложените в тях ресурси.

Дали добре балансираната и изпълнена със съдържание система за професионално израстване ще мотивира добрите учители да останат в училище? Може би. Но не и ако успоредно с нея не се вземат спешни мерки за попълването на педагогическите специалности във висшите учебни заведения с мотивирани, можещи и талантливи млади хора, а във финансирането на училището не се спре тълкуването на образователната дейност като елементарна покупко-продажба. Ама нали все трябва да се тръгне отнякъде - чувам справедливия укор в черногледство. По-важното е докъде трябва да се стигне и докато това остава някак размито в цялост и просто скрито зад клишетата за реформи в името на качествено образование, черногледството ще си остава втора природа на всеки, който более за българското училище.
6
5241
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
27 Октомври 2008 09:37
До журналистите

и министъра ви го каза, че няма отлив от учителската професия, а има много съкращения поради намалелия брой ученици и за няколко години напред тенденцията ще е същата- ще има още съкращения и учители с недостиг от часове по норматив, защпото децата намаляват с всяка изминала година, основния проблем е демографския срив.
Не мога да разбера как не виждате основния проблем - не живеете ли в България? Лидерката на учителския синдикат и тя говори глупости, което означава, че изобщо не е запозната с проблемите в образованието и не вижда какво става в държавата.
27 Октомври 2008 10:45
Данните се събират естествено през РИО по области, чрез Списък-Образец 1. Всяко лице, дръзнало да влезе в системата е контролирано ПОИМЕННО. Възрастта няма значение.

Саморазправата с млади, стари, всякакви...

В София това се прави в момента от Ваня Кастрева - професионално полугармотно лице, говорещо САМО СЪС ЩАМПИ. На ниво МОН процесите се контролират от ДПС (Налбант), но показват Кирчо Атанасов като параван.

За БСП това е много удобно, защото са замесени полицаи и поркурори, прикривали безобразия свързани с близки на семейството на Гоце.

Това е политиката на Даниел Вълчев сега и НДСВ, ДСП, ОДС преди това. Търговията с "мандадоносенето" и НДСВ - БСП - ДСП се води на различни нива, между които и много елементарното шуробаджанашко ниво.

Директор на елитна гимназия в София бе ИЗХВЪРЛЕН тази седмица, в Пловдив - миналата година.

Безскруполно поведение ...

Кой нормален млад човек в София би приел да работи в София като учител, след като все пак знае, че има такъв "инспекторат" откъдето всеки учител е следен.

Всяко работно място е следено!


Редактирано от - Петко Фенерски на 27/10/2008 г/ 11:41:24

27 Октомври 2008 12:08
Шопова, и все пак е ФАКТ, че все по-малко са младите учители.. а тези, които все пак са решили да започнат работа по специалността си, след година-две напускат..само през тази учебна година от нашето училище напуснаха трима млади специалисти....
27 Октомври 2008 14:40
Шопова, ти да не си оная от страната Скандинавия!?Нямало отлив от учителската професия!Та затова МОНстърът не може да си намери информатици и преподаватели по езици за да си осъществи идеите за осми клас!?Имало естествени съкращения, щото нямало деца!Айде сега съвсем изби рибата, шарани не останаха.Естествено ли се закриха занималните в езиковите гимназии?Щото няма деца или щото няма бюджет?Или полуинтернатните групи в училищата, дето събират деца от по пет села също са естествено закрити.Или естествено се завиши броя на децата на 28 в паралелка, че се проведоха и други съкращения след като паднаха паралелки за едно-две недостигащи деца.Ела сега да видиш как има и паралелки с по 35 деца.Или съвсем естествено вече нито един директор не назначава учител на постоянно място за да спести някой лев от мижавия бюджет през лятото.Господи, слез си прибери вересиите!
27 Октомври 2008 14:59
(продължение)

За да се реши един проблем, той трябва добре да се опише.

Проблемите на образованието у нас НЕ СА например матурите. Провеждането или непровеждането им изобщо нямаше такова значение, каквото им се придаваше. Голям напън беше. Измама от съдии се наложи (ВАС).

Вълчев в професионално неграмотен. Той не разбира, че проверката на МОН ( в случая матури) НЕ Е независимо изпитване.

Стъпка 1: МОН спуска програми - например Евгения Костадинова (директор на дирекция в МОН) смята, че дадена програма е годна и я пускат в употреба.

Стъпка 2: МОН си контролира през годината. Например Евгения Костадинова и цял инспекторат в МОН контролират одобрената с нейн подпис програма.

Стъпка 3: МОН организира матури. Например Евгения Костадинова реално беше отговорна и я "показваха" като кадър на МОН в процеса.

Стъпка 4: МОН отчита само матурите.

Това не е независимо оценяване. Това е вътрешно ведомствено отчитане с безброй възможности за нагласяване.

Дадох този промер, защото познавам работата на Костадинова в предни години. Горе-долу кръгла нула по отношение на годността и да дава по сериозни оценки. Нищо не разбира и изобщо не е годна за експерт на ниво организация и провеждане на матури.

За съжаление Вълчев е критично зле. Чудовищен нарцисизъм! Жалко е, че се намери и директор на математическа гимназия, който толкова елементарно да му играе по свирката и да говори глупости.

Реалните проблеми на образованието са:
-Наказателни акции на РИО.
-Проблеми в умственото възпитание на експертите в МОН и юристите в МОН.
-Ниско заплащане на учителите.
-Срастване на изпълнителната и съдебната власт (ВАС, МОН, СДВР/Полиция/Президенстство/Партии)
-Измамите на РИО при провеждане на изпити
-Липса на смислена практическа програма с прости и ясни цели за развитие на образованието.

Техни следствия са
- възпроизводтсво на некадърни "експерти"
- безумни текстове в учебници
- лоша организация
- нисък авторитет на учителя и др.


27 Октомври 2008 15:17
ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ УЧИТЕЛИТЕ СЛЕД КАТО СА ПОЛУЧИЛИ ПЕДАГОГИЧЕСКА ПРАВОСПОСОБНОСТ В ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ГИМНАЗИИ СА ЗАПОЧНАЛИ С 3 ПКС А НЕ КАКТО Е СЕГА ОТ 5 ПКС. ТОВА НЕ Е ЕДНАКЪВ СТАРТ!!!
АЗ СМЯТАМ ЧЕ ТРЯБВА ДА СЕ СМЯТА ЗА ПЕДАГОГИЧЕСКИ СТАЖ -ТОЗИ В УЧИЛИЩЕ А НЕ ТОЗИ В ЛАБОРАТОРИЯТА
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД