17 838 души са отпаднали от системата на социалното подпомагане от началото на 2008 г. до края на септември в резултат на намаляването на срока за получаване на помощи от 18 на 12 месеца, съобщиха от социалното министерство.
Мярката бе въведена в началото на януари т.г., за да подтикне здравите хора в трудоспособна възраст, които "лежат" от години на социални помощи, да се заловят за работа. Преди това те имаха година и половина, в която получаваха ежемесечно социални помощи.
Данните обаче показват, че едва 9600 от хората с орязани помощи са започнали работа. 2000 души пък са били включени в програми за заетост и квалификация на социалното ведомство. "Имайте предвид, че отпадането от системата на социалното подпомагане не се отнася за цялото семейство, а за безработен човек, т.е относителният дял на останалите без никакъв доход е едва 5%, или 800 души", коментираха от ведомството на Емилия Масларова.
Макар резултатите от мярката да са спорни, депутатите от социалната комисия одобриха на първо четене планираното ново ограничение - срокът за получаване на помощи да падне от 12 на 6 месеца. Промените ще бъдат записани в Закона за социалното подпомагане. Повечето народни представители да гласуваха "за", но доста от тях изразиха резерви относно ефекта от новата мярка. "Това е правилната посока, но трябва да мислим в перспектива. Ако догодина чуждестранните инвестиции намалеят с 50% и пазарът на труда, на който също ще има криза, се свие, колкото и да квалифицираме работниците, няма да има къде да отидат да работят", коментира шефът на социалната комисия Хасан Адемов. Според него само след месеци българският трудов пазар ще претърпи промени заради световната финансова криза и няма да е толкова либерален и "жаден" за работна ръка.
"Социалните работници трябва да бъдат много акуратни, когато проверяват социалното състояние на семействата, за да не останат някои от тях с много тежки затруднения", каза и Христина Христова от НДСВ. Според независимата депутатка Стела Банкова пък мярката не се приема в подходящия момент. "В малките селца и градове няма нито фирми, нито цехове и предприятия, там хората просто нямат какво да работят", възмути се тя.
|
|