Бременните жени и децата да имат директен достъп до гинеколог, педиатър и психиатър, предвижда здравната стратегия, която беше приета от Министерския съвет. С промените се предвижда направленията за тези специалисти изобщо да отпаднат и жените и децата да ходят направо при медиците, без да минават преди това през личния си лекар за талон. "Това се опитваме да направим, стига да имаме финансовата възможност", коментира пред "Сега" здравният министър Евгений Желев.
Ако обаче талоните отпаднат, ще намалеят и възможностите за контрол от страна на здравната каса. От НЗОК коментираха, че за да се отчете преглед, трябва задължително да има някакъв документ, че пациентът е бил в кабинета, но при липсата на талон това няма как да се удостовери. Така специалистите могат да отчитат неизвършени прегледи.
Идеята за падане на направленията за деца и бременни е стара. Преди 3 години се предвиждаше да отпаднат талоните за всички специалисти, като от привилегията щяха да се възползват деца до 14 години. Впоследствие касата въведе безотказен достъп за бременни и деца - джипито не може да им отказва направления за гинеколог и педиатър.
Все още не е ясно как точно направленията ще отпаднат. Директорът на НЗОК Румяна Тодорова обясни, че за да се случи това, на касата ще са й нужни още много пари. "Има установен брой прегледи при специалистите, знаем и колко бременни и деца има в страната, контролът е възможен. Не са нужни и много пари, за да може това да се случи", коментира обаче здравният министър.
Заличаване на диспансерите като вид лечебно заведение е друга готвена промяна в стратегията. Според нея те или трябва да се преобразуват в други лечебници, или да се закрият. В момента в диспансерите се наблюдават онкоболните, пациентите с туберкулоза, с кожни и психични заболявания. Все още няма яснота кой ще поеме функциите на диспансерите. Единият вариант е да бъде създадена нова структура, която да извършва тези дейности. Другата възможност е болните да минат на директно наблюдение от лекуващия специалист в доболничната помощ. Здравният министър обаче подчерта, че закриване няма да има, т.е. функциите на диспансерите няма да останат непокрити.
Друга предвидена мярка е затягане режима за издаване на разрешителни за извършване на медицинска дейност, както и регламентиране на максимален брой лечебни заведения на територията на една област, с които здравната каса може да сключи договор. От НЗОК отдавна настояват за тази мярка, защото в момента са задължени да сключват договор с всяка нова болница, която се появи на пазара. Според тях това води до разпиляване на финансовия ресурс и не подобрява качеството на лечението.
|
|