"Ще направим всичко възможно, за да се стигне до компромис. Но ако не успеем, ще вземем решение сами да отговаряме за мисията в Босна", каза висшият представител на Евросъюза по външната политика Хавиер Солана.
Еврокомисарят по външните отношения Крис Патън заяви, че ЕС "няма да се поддаде на американския натиск".
Вчера американският президент Джордж Буш каза в Милуоки: "Опитваме се да намерим изход от безизходното положение, но едно нещо няма да направим - да подпишем." В същото време американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд настоя, че САЩ ще искат имунитет за военните си, ангажирани в мироопазващи мисии.
Твърдата американска позиция представлява протест срещу създаването в понеделник на Международния наказателен съд (МНС). 74 държави, сред които България и всички членки на ЕС, станаха учредителки на новия съд. САЩ, Китай, Русия и още няколко влиятелни държави му се противопоставят.
В 15-членния Съвет за сигурност 13 държави гласуваха "за" продължаването на мандата на мисията в Босна, състояща се от 1600 миротворци. От тях 46 са американци, а българите са 36. България, която е непостоянен член на СС, се въздържа "заради липсата на единство след постоянните членки на СС".
Във вторник делегацията на САЩ в ООН предложи компромис, според който се предоставя 12-месечен имунитет за миротворци от държави, които не са ратифицирали договора за установяване на Международния наказателен съд. След изтичането на този срок трибуналът ще има право да съди миротворци от тези държави само със съгласието на СС, където САЩ имат право на вето. Представители на страни от ЕС се изказаха критично за този проект като противоречащ на принципа за независимост на съда.
Анализ - на 12-а стр.
Едно към едно
Едно към едно |