Трябва да се направят промени в закона за висшето образование, с които бакалавърската степен да може да се придобива основно след 3-годишно обучение, призова шефът на парламентарната комисия по образование Лютви Местан на дискусия за висшето образование, организирана от президента Георги Първанов. "Бизнесът има нужда от повече работна ръка, отколкото университетите могат да му предоставят. Защо тогава продължаваме да учим излишно дълго - 4 г. за бакалавър?", запита Местан.
В момента бакалавърското обучение е 4-годишно. Миналата година с промени в закона за висшето образование степента "специалист по", която се придобива основно в колежите, беше заменена от "професионален бакалавър по". Продължителността на този вид обучение е най-малко 3 г.
Лютви Местан определи изискването всички бакалаври да учат 4 г. като "неадекватно политическо решение". Изключение може да се направи само за някои професии, за които 3 г. не са достатъчни, като инженерните, допълни той. В подкрепа на предложението си Местан даде пример с медицинските сестри и акушерките, чийто брой застрашително намалява. Според него най-добрата формула на обучение за получаване съответно на степен бакалавър - магистър - доктор е 3-2-3.
"Тепърва предстои конкретна дискусия по този въпрос, защото наистина има специалности, за които 4-годишното обучение е твърде дълго. Има обаче и такива, за които то е необходимо", коментира пред "Сега" зам.-шефът на образователната комисия Валентина Богданова.
Съветът на ректорите пък предлага да има два вида бакалавърска степен, което да влияе не само на бъдеща магистратура, но и по отношение на възможностите за работа. Според предложените поправки в закона за висшето образование схемата трябва да е 3-2-3 или 4-1-3, като се даде възможност на учебното заведение да прецени колко години да се обучават бакалаврите в зависимост от придобиваната професия и възможните за заемане длъжности. Завършилите 3-годишно обучение трябва да се наричат "колежански бакалавър", а 4-годишно - "университетски бакалавър".
ИСКАНИЯ
Ректорите искат по-голяма автономия за университетите, както и промяна в начина на акредитация на учебните заведения. Според тях акредитацията трябва да е само институционална, вузовете да се оценяват по 10-степенна скала, а не както е сега - по 3-степенна. Висшите училища сами да определят организационната си структура, а академичният съвет да определя факултетите и други звена, в които може да се извършва обучение, предвиждат още промените. Тези предложения обаче не срещнаха подкрепа сред депутатите. Според Местан свръхрегулацията се налага заради липсата на обективни критерии, които да оценяват качеството на образованието.