:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,333
Активни 379
Страници 26,236
За един ден 1,302,066

Бакалаврите може да учат само 3 години

Тръгва дискусия за продължителността на обучение във висшите училища
СНИМКА: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Лютви Местан обсъжда идеите си за промени в закона за висшето образование с ректори и други участници в организираната от Георги Първанов дискусия за висшето образование във формата "Българските дебати".
Трябва да се направят промени в закона за висшето образование, с които бакалавърската степен да може да се придобива основно след 3-годишно обучение, призова шефът на парламентарната комисия по образование Лютви Местан на дискусия за висшето образование, организирана от президента Георги Първанов. "Бизнесът има нужда от повече работна ръка, отколкото университетите могат да му предоставят. Защо тогава продължаваме да учим излишно дълго - 4 г. за бакалавър?", запита Местан.

В момента бакалавърското обучение е 4-годишно. Миналата година с промени в закона за висшето образование степента "специалист по", която се придобива основно в колежите, беше заменена от "професионален бакалавър по". Продължителността на този вид обучение е най-малко 3 г.

Лютви Местан определи изискването всички бакалаври да учат 4 г. като "неадекватно политическо решение". Изключение може да се направи само за някои професии, за които 3 г. не са достатъчни, като инженерните, допълни той. В подкрепа на предложението си Местан даде пример с медицинските сестри и акушерките, чийто брой застрашително намалява. Според него най-добрата формула на обучение за получаване съответно на степен бакалавър - магистър - доктор е 3-2-3.

"Тепърва предстои конкретна дискусия по този въпрос, защото наистина има специалности, за които 4-годишното обучение е твърде дълго. Има обаче и такива, за които то е необходимо", коментира пред "Сега" зам.-шефът на образователната комисия Валентина Богданова.

Съветът на ректорите пък предлага да има два вида бакалавърска степен, което да влияе не само на бъдеща магистратура, но и по отношение на възможностите за работа. Според предложените поправки в закона за висшето образование схемата трябва да е 3-2-3 или 4-1-3, като се даде възможност на учебното заведение да прецени колко години да се обучават бакалаврите в зависимост от придобиваната професия и възможните за заемане длъжности. Завършилите 3-годишно обучение трябва да се наричат "колежански бакалавър", а 4-годишно - "университетски бакалавър".



ИСКАНИЯ

Ректорите искат по-голяма автономия за университетите, както и промяна в начина на акредитация на учебните заведения. Според тях акредитацията трябва да е само институционална, вузовете да се оценяват по 10-степенна скала, а не както е сега - по 3-степенна. Висшите училища сами да определят организационната си структура, а академичният съвет да определя факултетите и други звена, в които може да се извършва обучение, предвиждат още промените. Тези предложения обаче не срещнаха подкрепа сред депутатите. Според Местан свръхрегулацията се налага заради липсата на обективни критерии, които да оценяват качеството на образованието.
10
2289
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
01 Ноември 2008 03:29
Цели три години ?
Абе да кихат парата и да зимат тескерето !
01 Ноември 2008 06:02
Мале, мале на тоя Местан нема ли кой да му го намести.Кой го направи тоя непросветен погански, таковата-екскремент, така да се каже малко по финно, шеф отговарящ за образованието.
А не мое ли със 7-ми клас турчетата да стават министри?
01 Ноември 2008 07:42
Бизнесът искал това, Местан казал онова. Да отидат в Германия, да видят как е и да го приложат.
01 Ноември 2008 07:44
Защо изобщо трябва да се учи за бакалавър, по дяволите. Предлагам спетен Магистър да се присъжда още по рождение. Ами!
01 Ноември 2008 08:31
Че Местан е идиот спор няма . Той направи толкова поразии във висшето образование, използвайки за това поста си на председател на Комисията по наука и образование в парламента (дадена му по формулата 8:5:3), колкото едва ли друг е можал. Какъв е неговият ценз, за да дава такива "препоръки"? Вижте как форумците ги коментират, а и него самия! Тази доганова подлога си е въобразил, че може с глупави приказки да омае хората и да му повярват. По отношение на предложението му за намаляване на срока за обучение на бакалаври бих попитал: как за 3 години може един бъдещ инженер да получи достатъчно знания, за да работи в условията на непрекъснато развиващите се високи технологии ? Колкото за изискванията на т. нар. български бизнес просто не ми се говори - тези ли набедени "бизнесмени" без образование или с краварско такова ще определят какви специалисти им трябват? Трябват им само подобни на тях мошеници, за да пробутват боклуците и ментетата си на ошашавения български народ, защото в чугжбина, освен суровини, дадени ни от природата, други стоки не минават. И ето, стига се до обсъждания, където не участват тези, които трябва, а напълно некомпетентни субекти, съсипващи малкотоостанало от многострадалното ни висше образование!
01 Ноември 2008 09:56
Защо ли ми се струва, че днес е 1 ноември? Обаче, не ми се струва, че сме в България.
01 Ноември 2008 10:56
Да е светъл Деня!
за генек
много хора са за закопчаване в нашенското народно събрание
01 Ноември 2008 13:25
Г-н Местан (съгласно Бай Хасан) не е идиот, а е български филолог. . Дори е бил учител за 2-3 години
01 Ноември 2008 14:48
"....В подкрепа на предложението си Местан даде пример с медицинските сестри и акушерките, чийто брой застрашително намалява...."
Броят им не намалява, защото много учат, а защото малко вземат, тъпа и нагла кратуно! Това даже и верноподаническите ви вестници и ТВ го казаха.
01 Ноември 2008 14:54
Като специалист мога смело да твърдя, че конюнктурното търсене на нискоквалифицирани кадри през последните седем години е нараства по-бързо от търсенето на висококвалифицирани. Такъв е бизнесът в България! Значи ли това, че България следва да се откаже от потготовката на висши специалисти в редица области, където вече е изградила образователен капацитет? Защо една постиндустриална страна като Великобритания поддържа с държавна подкрепа образователен капацитет надвишаващ няколко пъти търсенето на британския бизнес? Отговорът е: защото са превърнали образованието си в инструмент за установяване на влияние в целия свят, и защото бизнесът на други страни има нужда от квалифицирани специалисти. Много студенти биха дошли дори от Турция в България и вече някои университети печелят от това.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД