Шефът на Нотариалната камара Димитър Танев (вдясно) и зам.-шефът на Съюза за българските юристи Йосиф Герон бяха единни, че имотните измами са бич за цялата правна система. |
"Във всяко второ гражданско дело има криминален елемент", каза още Герон. Според него на практика не се предприемат никакви мерки по проблема, въпреки че ситуацията с имотните измами вече е неудържима.
"Ако не се вземат мерки, както гражданите, така и европейските институции ще си помислят, че има чадър над имотните измами", предупреди още Герон, който е и адвокат по граждански дела. Масовата практика е да се съставят фалшиви пълномощни, завещания, лични карти, записи на заповед и всякакви други видове документи. Фалшифицирали се дори съдебни определения за заличаване на възбрани над имоти или за прекратяване на дела.
"На всеки е ясно, че функционира много добра имотна мафия, заедно с нотариуси и адвокати", каза Герон. В една от схемите като подставени лица се използвали клошари, бедни възрастни хора или лица с психични отклонения. По думите му наглостта на имотните престъпници стигнала и дотам да се завземат недвижими имоти без никакво право основание. Имало хора, които просто си заграждат един терен, наемат охранителна фирма. Накрая намират един възрастен човек, който да твърди, че владее имота от 10 години и си е негов собственик по давност.
Расте и броят на имотните измами чрез фалшиви записи на заповеди, по които уж едно лице се задължава за някаква голяма сума и като не я върне, имотът му се взема по схема, в която участват обичайно адвокати, а понякога и съдии. Но проблемът е, че много трудно могат да се уличат съдиите и нотариусите, защото те не са задължени да проверяват дали представяните пред тях документи са фалшиви.
Междувременно шефът на Нотариалната камара Димитър Танев за пореден път призова да се даде контролиран и дистанционен достъп на нотариусите до масивите на МВР за документите за самоличност, книгите и регистрите на службите по вписвания и до ЕСГРАОН. За това настоя и шефът на СЮБ Владислав Славов. Според него имотните измами ще намалеят с 90 на сто, ако това стане. Все още липсва и информационната система, по която с натискане на един бутон ще може да се види от София дали има дадена сделка, пълномощно или завещание в Малко Търново и обратно.
За бездействие по проблема бяха упрекнати МВР и прокуратурата, които почти винаги отказвали да образуват наказателни дела и препоръчвали да се търси решение на спора в граждански процес.
Прокуратурата обаче се оправда с лошо законодателство. Според представители на държавното обвинение основните проблеми са, че хората се оплакват много късно и обикновено когато измамниците вече са препродали няколко пъти имота им. Освен това липсвал един състав в НК, който да побира всички престъпления, съпътстващи имотната измама. Липсвали и достатъчно законови норми, които да задължават за стриктен и подробен ред за документообората в нотариалните кантори и службите по вписвания. Така не може да се установи например в коя служба е изгубен даден документ.