Само 14 спорта ще останат на специален отчет и финансиране от ДАМС за олимпийска подготовка. Това решение обяви председателят на агенцията Весела Лечева на среща с представители на спортните федерации.
От досега финансираните 19 спорта отпадат 5 летни и 1 зимен - бадминтон, тенис, джудо, таекуондо, ветроходство и ски-сноуборд. Прибавя се един нов - баскетбол. Всъщност, баскетболът и волейболът са единствените два колективни спорта на олимпийски отчет. Само че, специално баскетболът трябва първо да има добри класирания на големи състезания. Същото, впрочем, се отнася за изпадналите от олимпийската хранилка - като покажат добри резултати или спечелят квоти, ще бъдат върнати.
Освен баскетбола и волейбола, 12-те "привилегировани" федерации са по бокс, борба, вдигане на тежести, гимнастика, худ. гимнастика, гребане, кану-каяк, лека атлетика, плуване, стрелба, биатлон и кънки (фиг. пързаляне и шорттрек). Определянето е на базата на досегашни класирания, най-вече на олимпиади. Затова и щангите не са извън списъка въпреки тежкия допинг скандал отпреди игрите в Пекин.
Замисълът е във всички 14 федерации да работят 2-ма до 4-ма треньори на заплата в ДАМС. Тези специалисти, от една страна, ще следят отблизо как се изразходват отпуснатите пари за подготовка, а от друга - ще носят отговорност пред ДАМС при неуспехи или провали, защото няма да получават парите си от съответната федерация.
Останалите спортове няма да бъдат пренебрегнати, но на тях ще им се отпускат пари предимно за работа с подрастващите и за организиране на състезания. А ако някой постигне успехи, може да попадне отново в "онзи списък".
|
|