Еуфорията около избора на Барак Обама, който щял да промени САЩ и света, полята с обичайния сироп от сведения за извънредните му качества, напомня за картинката, с която Ницше описваше вечните ренегати: щастливи неофити, които радостно подвикват "Пак станахме набожни, пак има в кого да вярваме". Прибавим ли особеното внимание към цвета на кожата му, имаме всички шансове да подминем причината, която накара толкова много граждани на САЩ да гласуват за него. Разбира се, впечатляващ е прецедентът, че един полуафроамериканец от 20 януари 2009 г. ще е новият стопанин на Белия дом, който приличните хора вече мило наричали "Черния", а расистите - "Негърския".
Но по-впечатляващ е отказът нещата да се нарекат с действителните им имена, с което гузно се подминава особено у нас, че изборът на Обама е и
реабилитация на политическата левица
Колкото и да е удобно твърдението, че разликата между нея и десницата се била загубила и че американското ляво не било европейското, да не говорим пък за българското, трудно е да се отрече: Обама спечели с леви послания; избраха го предимно губещите. А лявото, интуитивно разбирано, е винаги на тяхна страна. Затова трябва да се съчувства и на загубилия Маккейн, както и да се приеме не само като куртоазия изразеното възхищение за успеха на - забележете! - вече неговия президент: той успял да вдъхне надежда на толкова много американци, които досега са вярвали, че имат малко власт.
Това е надежда за всички малцинства, които са мнозинство поради една причина: губят от статуквото. Сега те намериха в Обама обединителния си образ, зад който прозира възможната печалба.
Търсенето й е обяснимо не само защото отвсякъде се натрапва, че човешкото съществуване има смисъл при личен успех. Двадесетина години политическата коректност, изпъкваща на подходящ рекламно-медиен фон, приписваше нормалност на обществено устройство, гарантирано от успяващи елити и кланове. При всичките им морализаторски, светски и верски пози, те използваха властта си за собствено облагодетелстване дори тогава, когато се наричаха леви и не вкарваха непременно роднини в кръга на печелившите. Криещи се зад приказките за прогреса, ефективността и задължителната печалба, те съкращаваха разходите за здравеопазване и образование, пренебрегваха бедните, намаляваха данъчния натиск върху богатите и покрай лицемерната грижа за "неравностойните" се уповаваха на вродените качества за оцеляване на всички останали. Това личеше и във външната политика, прикрита зад лозунгите за демокрация и човешки права. Което не пречеше, дори предполагаше да се оправдават войни срeщу призраци като Осама бен Ладен и "Ал Кайда" и инкарнации на Фюрера в лицето на Милошевич и Саддам Хюсеин; да гинат маса невинни иракчани и афганистанци, но да се броят точно само жертвите от страна на т. нар. международна общност; да се планират мироопазващи бомбардировки и да се дамгосват народи, религии и държави като източник на злото; да се ограничават права с "патриотични закони" и биометрични данни в паспортите за иначе "свободно движение".
Тази политика не само се представяше за единствено разумна; тя
силово се налагаше като успешна с политическо и медийно безочие
Че тъкмо нейното провеждане подсилва злите причини, които я увековечават, е сред ония хитрости на разума, които някога Хегел бе наредил сред движещите условия на историята. Хитростта обаче винаги е до време - докато стане нагла; разумността рядко е симпатична в историческите си проявления - особено ако се налага със сила.
Отхвърлянето на тая политика тъкмо в страната, която най-упорито я осъществяваше, несъмнено ще доведе, ако не до коренна промяна, поне до смекчаване на тия решения, приемани за единствено нормални вероятно и затова, защото на повечето езици "дясно" означава и "право", а и повечето хора си служат по-добре с дясната ръка.
В страни, които бездруго я карат криво-ляво, това сигурно ще предизвика доста нелепи опити да се следва новата права линия. Нелепи най-вече затова, че нея се канят да държат същите, които с подобна страст подкрепяха до вчера друга политика, като угодничеха срещу съответни комисионни и гаранции за властта им. Това вече се забеляза у нас и в известен смисъл е по-смешно от обявяването на 4 ноември за национален празник на Кения. Не мина и ден от изборите в САЩ, и министърът на отбраната обяви ограничаване на контингента в Ирак, както и евентуалното му изтегляне. В БСП взеха да обсъждат отмяната на 10%-ия данък, припомняйки си даже предизборните обещания от 2005 г., все още твърде десни в сравнение с тия на Обама. А радетелите на вечната дружба между България и САЩ намериха основания за вярата си, че новото олицетворение на "Америка" ще върне привлекателната й сила, помръкнала от политиката на Буш. Спомените за една друга вечна дружба пък родиха аналогии между Обама и Горбачов, както и мъдрости за "перестройка в САЩ". Докога ще е всичко това, не се знае: до 20 януари има много време, а до 4 ноември 2012 г. - още повече.
Широкото одобрение, което получи Обама в САЩ и почти навсякъде по света, затънал в рецесия, обаче показва, че
поне надеждата за промяна е жива
Дали и доколко тя ще бъде осъществена, ще определи действителното му място в историята. Засега то се крепи главно на факта, че е първият цветнокож, избран за президент на САЩ. А и следва да се помни, че в тази страна винаги е имало достатъчно организирани или спонтанни действия, които са вкарвали в историята не по-малко надеждни президенти и харизматични лидери. Абрахам Линкълн, Джон и Робърт Кенеди и Мартин Лутър Кинг са достатъчно болезнени примери, за да не бъде това само намек за възможното историческо място и на Барак Обама при тъй хитро практикуваната набожност, която истински се радва, когато й се предлагат нови кумири.
Типично провинциално мислене. Поне година не съм чел автора.
Набожност, кумири!
Хората вече напреднаха доста в мисленето, информацията е в изобилие и знаят точно какво искат от Обама.
Най-големите почитатели на Обама са сред научните среди и белите якички. Т.е. доста по-образовани, по-информирани и по-успели в науката и в другите сфери от Денков. Авторът е спретнал статия, все едно говори за избирателите на Обама като хора невежи. Има, разбира се и невежи.
Няма да се начудя откъде тази пренебрежителност и високомерие у българина!