Бочев бе осъден от Софийския градски съд още на 14 октомври 2005 г., но съдебната му сага в България продължи до 5 март 2008 г., когато присъдата му бе потвърдена окончателно от Върховния касационен съд. През това време той направи всичко възможно, за да протака делото, като често сменяше адвокатите си. Страсбург преброи 11 негови молби за пускането му от предварителния арест. Освен това първият съдия - докладчик по делото Антон Станков, стана министър на правосъдието през 2001 г. в правителството на Симеон Сакскобургготски и това доведе също до забавяне. Той, впрочем, съобщи в печата, че е получил поздравителна телеграма от Бочев за новия си пост.
Според публикации прочутият затворник е известен зад решетките с прякора Адвоката заради юридическата си находчивост. Той осъди България по три параграфа за нарушено право на свобода и сигурност, оплаквайки се от предварителния си арест, защото съдът е отхвърлял формално молбите му, като е запознавал с отказите си прокуратурата, но не и адвокатите му. На всичко отгоре българският закон не му позволявал да иска обезщетение от държавата за тези нарушения на конвенцията за правата на човека, защото давал право за претенции само на лишени от свобода, които после са оправдани. Надзирателите пък нарушили правото му на личен живот, като чели всичката му кореспонденция, включително и писмата му с адвокатите. Държавата бе пощадена в Страсбург само заради бавното си правосъдие, защото се бе усетила, че е виновна, и компенсирала Бочев с по-лека присъда, а не с доживотен затвор, какъвто заслужавал.
ВЗЛОМ И СМЪРТ
В 5.00 ч. сутринта на на 9 май 1998 г. по сигнал на тел. 166 за грабеж в магазин на ул. "Цар Симеон" са изпратени две коли с шестима полицаи от V РПУ. Те се втурват по стръмно стълбище към мазе, откъдето е направен опит за проникване в магазина, и 34-годишният тогава мл. сержант Васил Ценов пръв посреща с гърдите си изстрелите от Бочев и съучастника му Бойко Виденов. Полицаите отвръщат и Виденов е тежко ранен. Умира по-късно на път за болницата. Няколко часа Бочев е обсаден и не спира да стреля по полицаите, като мята и граната. Накрая е убеден да се предаде. По време на процеса Бочев прехвърля вината за убийството на застреляния си приятел. Съдът пък показва снизходителност към него, защото бил от добро семейство (бивши дипломати). За да спаси бившия вътрешен министър Богомил Бонев от критики за нескопосаната акция, тогавашният премиер Иван Костов определя случилото се като "предизвикателство към правителството и цялата държава".