Германски хематолози присадиха костен мозък с генна мутация, която е естествена ваксина
|
СНИМК ЕПА/БГНЕС Д-р Геро Хютер успя да излекува пациент от СПИН. Той обаче предупреждава, че терапията не може да се прилага при заразени от СПИН, без друго хематологично заболяване. |
Германски лекари пребориха СПИН чрез трансплантация на костен мозък у американец, болен от левкемия, предаде радио "Дойче веле". Уникалният успех е резултат от усилията на медицински екип начело с д-р Геро Хютер и Томас Шнайдер от клиниката "Шарите" по гастроентерология, инфекции и ревматология в Берлин. 42-годишният американец, който живее в германската столица, се появил преди три години в болницата. Лекарите веднага установили, че е болен от левкемия. Още първите изследвания показали, че случаят е много по-тежък, защото пациентът носел и вируса на СПИН. Екипът се залавя с лечението на левкемията чрез обичайната трансплантация на стволови клетки от костен мозък. Инжектираният костен мозък води до създаването на здрави бели кръвни телца и унищожава заразените левкоцити. Вирусът на СПИН също заразява левкоцитите, като се захваща за повърхността на клетките посредством молекула с име CCR 5. Берлинският хематолог д-р Геро Хютер се сеща за един известен още от 90-те години на 20-ти век факт: някои хора притежават мутация на молекулата CCR 5, която не позволява на вируса на СПИН да проникне в клетката и на практика е естествена ваксина срещу вируса. Резистентната на СПИН мутация се среща само сред 3% от европейците. Латиноамериканците и африканците не я притежават. Екипът прави скрининг на стволови клетки, които са придобити от 80 донора, ангажирани специално за пациента. "Селекцията, която направихме, е единствена по рода си в света", казва гордо шефът на клиниката Екхард Тил. След трансплантацията вирусът ХИВ изчезнал. Самият д-р Геро Хютер предпочита да говори за страничен ефект: "Трансплантацията, която направихме, беше срещу левкемията, а не да се преборим със СПИН. Това беше, така да се каже, страничен ефект". Според него подобно лечение не е приложимо при всички пациенти със СПИН заради високия процес смъртност при трансплантация на костен мозък.
ЗОВ
Еврокомисията призовава страните-членки да обединят усилия, ресурси и финансови средства, за да помогнат на 36 млн. европейци, или 8% от жителите на ЕС, които страдат от редки заболявания, предаде сайтът "ИЮ Обзървър". Поради тези недостатъци въпросните граждани на ЕС са лишени с години от правилни диагнози и от съответната терапия. Комисията апелира и за по-тясно сътрудничество между 8-те центъра за редки видове рак, имунна недостатъчност и вродени дефекти в Лайпциг, Лайден, Манчестър, Милано и Париж.