:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,682,419
Активни 290
Страници 24,984
За един ден 1,302,066

Финансовата криза е заплаха №1 за света

Глобалното забавяне на икономиката, предизвикано от финансовата криза, е най-голямата заплаха пред сигурността в света, тъй като стотици милиони хора ще обеднеят и ще бъдат обзети от недоволство. Това гласи доклад на Оксфордската изследователска група, цитиран от Ройтерс. Увеличаването на безработицата и сриващите се финансови пазари ще засилят бедността и глада, се казва в годишния доклад на организацията. Това ще породи недоволство и ще доведе до надигане на радикални движения, които ще трябва да бъдат обуздавани със сила. Първи признаци за тази тенденция вече били социалните бунтове в Китай и маоисткият бунт в Индия.

Междувременно официално бе съобщено, че германската икономика, която е най-голямата в Европа, вече се намира в рецесия, предаде Би Би Си. БВП на страната се е свил с 0.5% през третото тримесечие. Това е второто поредно тримесечие, когато ръстът на икономиката е отрицателен.



Още - в "Чужбина"
253
7208
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
253
 Видими 
14 Ноември 2008 00:07
Край на китайския НЕП, а?
14 Ноември 2008 00:15
Беше ясно. Търговския дефицит на САЩ намаля с 4.5% през октомври = социални бунтове в Китай. Ако намалее с 50% = гражданска война в Китай.
14 Ноември 2008 00:18
Чакай все пак да чуем, какво ще каже Душката за Велик Китай!?!
14 Ноември 2008 00:19
Дето викаше един приятел, Пацо от Добрич-"положението вместо да се влошава, взе да става безнадеждно".
14 Ноември 2008 00:26
ние сме гърмяни зайци...вече нищо не може да ни изплаши или стресне...щом преживяхме и Виденовото управление при месечни заплати от 2-3 долара...
...да му мислят "западняците"...
14 Ноември 2008 00:41
Де го Душето, бе?
14 Ноември 2008 00:50
На бригада в Китай.
14 Ноември 2008 00:54
Ако бях привърженик на конспиративните теории, щях да каже, че световното правителство връща икономическата система във времето на стария колониализъм.
14 Ноември 2008 00:54
Ако пък намалее със 75% = Китай продава $1 трлн федерален и частен ЮЕс дълг, които $ инвестира в едно китайско нюню, и спира да купува последващ ЮЕс такъв, с които две упражнения пък изсипва солничката в дикафчето на американското нюню другарче.
14 Ноември 2008 00:56
Ммда, няма да му помогне. Докато ние тук, в САЩ, не започнем отново да купуваме нормално Китай ще е разбунтуван и безработен. Китайските стоки без американските купувачи не струват пукнат цент.

Индийците без оутсоурсинга на работни места от САЩ също няма да ги бива.

Да не продължавам.

14 Ноември 2008 01:04
Хе-Хе... какъв възторг само в някои еконумисти че и другите са го закършили...

Но все пак не избързвайте толкова много с злорадството, че не е ясно още кой ще го отнесе най-много...
14 Ноември 2008 01:08
Salieri, ако Америка се реиндустриализира, китайските другари ще го духат. Прав си обаче, че този процес ще бъде труден за САЩ, яко са ни хванали за топките.
*
Аз съм го казвал този случай и преди. Един мой познат, белгийски икономист, някъде около 2000 г. беше казал, че Западът няма да може да издържи на китайската конкуренция на евтини стоки, и към 2010 г. ще се стигне до бунтове и затваряне на границите. Ами нещо подобно става.

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 14/11/2008 г/ 01:09:18

14 Ноември 2008 01:09
Нели: "Китайските стоки без американските купувачи не струват пукнат цент."

Да се запази за поколенията!!!


И продължавай скъпа... продължавай... виждам че еконумиката Ви се отдава много по-добре от бягането от психопати...

Редактирано от - surstroming на 14/11/2008 г/ 01:13:55

14 Ноември 2008 01:21
Китай скоро отпочна собствено нюню с един ~ $700 млрд. "стимюлъс". Разликата межди кит и амер нюню? Че китайците имат парите в наличност Същите пари, които спечелиха от голямото дебелогъзо американско плюскане и които после дадоха назаем, пак на същите дебелогъзльовци, да продължават да плюскат ad nauseam, да се натрупат повече печалби и пак назаем и т.н. С лихва.


Сега Китай е на път да изиграе следното ансамблово съчетание с бухалка и две топки с Тийм ЮЕсЕй. Повтарям:


Движение 1 - Китай продава големи части от половин трилионната си $ позиция в Т-Билс и почти още толкова в (полу)частен ЮЕс дълг (Фени, Фреди). Лихвите по същите рипват до под брадата на Дедо Боже.


Движение 2 - Китай спира да купува Т-Билс и прочее ЮЕс дълг. Ditto, че и хуже.


Тогава, както е казано от Пророка, левия ЮЕс крак настига десния и двата заедно се вдигат нагоре. За всички, които биха ги пожелали.





Редактирано от - Salieri на 14/11/2008 г/ 02:27:21

14 Ноември 2008 01:22
Продавачите на амeриканската мечта не обясниха, че тя е в ограничени количества .
Сега ще настъпи периода на изясняване на позициите ... Кой какво е искал да каже и защо, и кой , и колко има, и дали му трябва толкова.
Лекраството в момента е в областта на теорията, .... която рядко е напускала форума , примерно ...
Но нека погледнем оптимистично, в Ирландия се очаква голямо производство на мерино ... на година и на ректорите там ще им свиват сърмите редовно .... за да не объркват повече света !

Редактирано от - San De Cannes на 14/11/2008 г/ 01:24:43

14 Ноември 2008 01:32
Най-често задавания ми въпрос в последния месец е в какво да се съхранят активите - пари или стока (в щирокия смисъл на понятието). Не може да се даде определен отговор. Някъде парите ще се сринат, другаде стоките ще станат абсолютно не ликвидни. Все пак ако имате натрупани парични активи със свободен хоризонт над 5 години купувайте недвижимости в големи градове (жилища, складове, терени). При свободен хоризонт над 10 години мже да се купуват и земеделски земи. Не купувайте нищо друго освен собствено жилище с дългосрочни кредити.
14 Ноември 2008 01:51
ако Америка се реиндустриализира, китайските другари ще го духат


Bulgarian, ти, като инженер човек, можеш ли да дадеш един болпарк естимът относно:

1. Колко ще струва като еднократен разход "реиндустриализацията"?
2. Колко време ще отнеме?
3. Каква ще е себестойността на произведеното, на каква цена ще се продава крайния продукт и кой ще го купи?
4. Откъде ще дойдат $$$?




Редактирано от - Salieri на 14/11/2008 г/ 01:52:49

14 Ноември 2008 03:07
Salieri, отговарям като инженер:
*
1. Колко ще струва като еднократен разход "реиндустриализацията"? Не знам колко ще струва, но тя върви от няколко години. Единично и дребноцерийно производство почти няма изнесено в Китай. Причина - според един мой познат американски бизнесмен, който иа завод в Китай - китайските тавагищи не стават. Той казва, че в Америка от десет души на девет можеш да се довериш, а в Китай - само на един.
*
2. Колко време ще отнеме? САЩ нямда се върнат към тотална реиндустриализация както през 50-те, но до 10-15 години може да се върнат/запазят много производства.
*
3. Каква ще е себестойността на произведеното, на каква цена ще се продава крайния продукт и кой ще го купи? САЩ по някой данни са 3-тата в света low cost manufacturing country. Причина - високата производителност на труда.
*
4. Откъде ще дойдат $$$? От частния сектор. И зависи от реформите. Ако се натирят крадливите (д)юпита от Волстрийта и се върнем към добрия стар консерватизъм и капитализъм, няма проблем. Ако продължим да залитаме към социализъм - ще духаме супата дружно.
*
И още нещо. Америка си има необходимата индустриална база и компетентност. Вярвай ми. Аз работя в производството, имаме клиенти по цялата страна, и трябва да ти кажа, американците нямат равни. В нашата фирма получаваме поръчки от Германи, Япония, Англия, даже и Русия.

14 Ноември 2008 05:08
Bulgarian Точно така е .Даже още сега се усеща раздвижване.Аз съм в Car Wash busines , имам малка компания за Car Wash Maintenanace & repairs и честно да си кажа последните масеци беше зле...С този отвратително скъп бензин и силни дъждове(Флорида) бизнеса почти умря.. Добре че имам няколко акаунта за пълен сървиз та устисках. Сега има едно такова усещане , че нещата се възвръщат.Ще видим.. По принцип нямам страх от тотално сриване на икономиката в тази страна - мисля , че няма как да стане - достатъчно капитали са изсипани. Пазара има нужда от свиоване и разпускане - така той диша... Е понякога при някое по-силно издишане бая буболечки и мравки са разпиляват ( преди 3 г. и аз бях една от тях) ама това е - така пазара диша , всумква и издиша... Зависи къде се паднеш. Искам да кажа , че това всичко влиза в главата "Бели кахъри"
14 Ноември 2008 05:51
Никакво реиндустриализиране няма да има, за съжалание. Ще има повсеместно обедняване и пролетаризация. Разбираеми са мераците на някои тук коментиращи, но такива чудеса като реиндустриализация не стават и никога не са ставали. Аргументите на мераклиите са смехотворни
Познавам един дребен индустриалец, имаше около 20-ина работнички, изнесе производството в Китай, сега там има повече, и производителността и качеството им са по-добри, заплащането - около 10-15%. Печалбата му се увеличи, но не кой знае колко; връщане обратно не се предвижда, той смята, че е абсурдно, по-скоро ще затвори бизнеса. Това е същото както когато някой си продаде жилището и отиде на по-евтино по провинцията, после открива, че не може да се върне, не е в крак с цените...

Редактирано от - Тъпо Говедо на 14/11/2008 г/ 06:02:21

14 Ноември 2008 05:56
Интернет е измислен къде? УСА.
Интернет2 е измислен къде? УСА.
Ябълката? Прозореца? ОЛПС? Уникса?
ЕДИНСТВЕНО изключение от правилото е Линус Торвалдс, ама то и той вече отдавна е в УСА, при червената шапчица
14 Ноември 2008 05:58
И едно интересно лично наблюдение, КОЛКОТО е по сериозна кризата, ТОЛКОВА по силно е търсенето на ВИСОКОКВАЛИФИЦИРАНА работна ръка
И толкова повече акционерите гледат качества като ПРОФЕСИОНАЛИЗЪН, и неглежират качества като ТИМ ПЛЕЙЪР. Ето затова хамериката ша устиска и ще излезе още по силна.
14 Ноември 2008 06:03
Не знам дали някой провокира глобалните икономически кризи. Но докато те траят част от капиталът преминава от едни ръце в други. Сривът на борсите и резките промени на валутните пазари позволяват на някои да натрупат състояния, докато други се превръщат в сериозни длъжници.
14 Ноември 2008 06:06
И в производството и навсякъде е като при футбола. 100% професионалисти и да имаш не са ли отбор няма купа мамо.

14 Ноември 2008 06:09
Производството на чугуний и подобни тежки индустриални гордости безвъзвратно отплуваха за Китай , Индия , Бразилия и ЮАР. Нема да се върнат. А и никой ги нЕще. ( с изключение на радните червеногъзи кремици ).
Каквото отишло-отишло. Да погледнем малко напред:
Това което при желание все още може да се направи в бъдеще Е новите производства - новите високи технологии , нано технологиите , произодства на базата на иновациите в енергоспестяващи технологии, зелените енергии ( следващио балон ) и т.н. да се откриват в Америка и Европа , а не в Азия. Това ще държи конкурентоспособни производствата на новите стоки и артикули, а туй дето досега е изнесено - нека си щампова там дето е . С моралното му остаряване цената му ще пада докато съвсем излезе от оборот като стока . Виж , китайските кецове са евъргрийн . Нещо като американските джинси Ливай'с ( дето сега се шият в Мексико . )
14 Ноември 2008 06:39
Без нов световен икономически ред не ни чака нищо добро! Потреблението е майка на производството и кашфлоуто! А когато то е силно ограничено и концентрирано само в определени региони има опасност лодката да се обърне, а гребците от "световните финансови институции" да си намокрят гащите...
14 Ноември 2008 06:42
VOCI, в нашата фирма се ползуват само стомани и чугун произведени в Северна Америка и Западна Европа. Стоманата от Китай, Индия и т.н. е скрап, за това се и ползува. Американската стомана си е баш хай-тек и висока култура, дето никъде ги няма по света. Вземи един лагер на Тимкен, вземи един лагер маде ин индиа.
14 Ноември 2008 07:33
A Bulgarian in the USA , Вече съм писал по темата пространно , затуй сега в резюме : Разбира се че развитите държави продължават да инвестират в металургия , но това са специални , високолегирани стомани по технологията на праховата металургия , центробежното леене и т.н. Обемите са несравнимо по-малки от обемите произвеждан чугун в развиващите се страни . Цените , обаче
И така срещу продажбата на малки количества високотехнологични продукти те си обезпечават необходимите количества черна железария.
Сега ще препостна една интересна мисъл на един руски икономист който е изгонен навремето от поста си съветник в правителството на Елцин щото му казал че се задава дефолт през 1998.
14 Ноември 2008 07:35
Нужно напомнить, что экономическое развитие Индии и Китая идет не путем «размывания» экспортных доходов по всему обществу (как было в СССР), а путем рекрутирования все новых и новых миллионов человек из системы традиционного для этих стран образа жизни в рамки современного производства с, в общем, западными стандартами потребления. И если в России в 90-е годы средний уровень жизни упал раза в полтора, то в этих странах, в случае резкого сокращения экспорта, картина будет совсем иная. Большая часть населения (для Китая – около миллиарда человек) этого практически не почувствует, но появится колоссальная по европейским или американским масштабам (десятки миллионов человек) группа, которой, фактически, будет предложено вернуться из нормального (по нашим меркам) общества почти в доисторический период.
В таких странах как Япония или Россия падение уровня жизни будет сравнимо с началом 90-х у нас или с «Великой» депрессий в США – то есть сокращение уровня потребления примерно раза в полтора-два. И то, и другое – острейший социально-политический кризис, но вполне совместимый с сохранением правящей элиты. А вот в Китае средний уровень жизни может упасть и меньше, зато у некоторой значительной группы – существенно глубже. Теоретически, исторические традиции Китая позволяют такие группы просто нивелировать (и не обязательно физически, т.н. «культурная революция» тому пример), но надо понимать, что именно эта группа является символом движения Китая к лидерству во всем мире. Иными словами, борьба с потерявшими привычную основу для существования «западниками» в китайском обществе означает его замыкание, резкое усиление акцентов, направленных «вовнутрь», с соответствующим ослаблением внешней активности. А если еще учесть, что «западники» получат активную поддержку из-за рубежа, то можно смело говорить о том, что такой сценарий практически неминуемо выведет Китай и другие страны с аналогичным устройством общества из борьбы за приоритетные позиции в мировой экономике и геополитике.
14 Ноември 2008 08:10
Некои много ги е яд на Китай, колчем се заговори за финансова криза, все Китай ги сърби и боли.....
14 Ноември 2008 08:13
Хайде сега, другари (както казва Фичо) и другарки (както добавям аз), да си припомним някои фундаментални директиви на икономикс (преди години ни обясняваха, че това "икономикс" било нещо по-различно от икономиката).
И тъй: някой от вас да си спомня, че ни беше обяснявана неоспоримата перспектива: В БЪДЕЩЕ ВСЕ ПО-ГОЛЯМА ЧАСТ ОТ ИКОНОМИКАТА ЩЕ НАВЛИЗА В ОБСЛУЖВАЩИЯ СЕКТОР. Говореше се за 60, 70 и повече процента.
И да ви питам аз, другари умници, усъмни ли се някой от вас?
Сигурен съм, че не. Не беше "политически коректно" да се съмняваш. Точно както не беше прието да се съмняваш в идването на комунизма през 1980 година.
Като погледнеш сега - пълна глупост. Нали за да има обслужващ сектор, парите трябва да идват отнякъде.
Но тогава не беше прилично да се пита за такива неща. Очакваше се парите да валят от небето.
14 Ноември 2008 08:13
Тук едни много се зарадваха, че Китай щял да загази. Там е работата, че Китай (както и другите бивши соц. страни) има вариант - връщане към истинския социализъм, ама този път с развити технологии и мощно производство (както Маркс го е предрекал, че истинския кимунизъм може да стане само в развита страна). Тоз вариант, обаче го няяма Западът.
14 Ноември 2008 08:18
всяка една империя рано или късно се срива...по принцип се случва по-рано...пример (СССР)...кой е предполагал...

...а нас тук в България да ни плашат с криза е все едно да плашат мечка с мед...

14 Ноември 2008 08:29
Цъкни тука;
14 Ноември 2008 08:42
Цъкнах, е...?
14 Ноември 2008 08:50
Империализъма, висш и последен стадий на капитализъма
14 Ноември 2008 08:52
За Китай ми се чини твърде рано!!
Но Индия -там ще е началото!!
И оттам нататък верижно!
А пържаните не искам да ги мисля....!
Заеби!!
14 Ноември 2008 09:00
Хъм, какво оживление предизвиква едно нищо ме значещо изречение: "Първи признаци за тази тенденция вече били социалните бунтове в Китай и маоисткият бунт в Индия". Какви бунтове? В коя провимция? С колко участника? Единственото нещо по темата, което видях, беше оня ден по CNN - има няма, стотина граждани в Китай, мрънкаха, че заплатите им отиват основно за храна. Че то и у нас отдавна е така. Със същия успех, вместо цитираното изречение, можеше да се напише, че ма дъното на чашата, утайката на кафвто показва, че до Коледа, нещата в Америка ще се оправят и пак се започва с износа на демокрация, основно за Китай и Индия. Но по-интересно в оживлението, гледат се в очите и взаимно се окуражават: "Нали шъ са опрайм, нали бързо шъ стане" Ще стане ве! Дано.
14 Ноември 2008 09:04
Всяко нещо си има начало, има си и край... Но като че ли, изглежда всичко се повтаря... Рецесия, криза, нов ред... - "ордине нуово"..., фашисти, партизани, нов начин на собственост и производство и т.н. ... и после всичко отначало...
Въпросът е колко продължава един такъв период и ако е вярно, че животът ни няма да стигне да доживеем нещо друго, важно е коя от ролите да си изберем. Щем нещем, ще го направим и в зависимост от тоя избор ще си носим съответните последици.
Най добре са тези, които лесно се престрояват от едно знаме под друго.
14 Ноември 2008 09:08
Уважаеми наблюдаващи офицери,
Моля да ми се запише в досието, че пръв съм викнал:
Ура, ура! Да живей ВОКР (Великата октомврийска капиталистическа революция)!
14 Ноември 2008 09:11
Сократе, требе да се наредиш зад другите обамисти. Ще се бориш за място с Фичонели.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Ноември 2008 09:12
Хубу ве, аз съм втори! Да живей!
14 Ноември 2008 09:13
20 държавни глави се събират на куп в NY. Скоро ще стартира "Индевър"...
Който е гледал "Conspiracy Theory" с Мел Гибсън се сеща.
14 Ноември 2008 09:15
Дааа верно е, че Финансовата криза е заплаха №1 за света!
За целта е необходимо да се ликвидират всички монополи, транснационални корпорации, Световната банка и МВФ. Без да се ликвидират тези световни рекетьори, човечеството ще тъне в мизерия.
14 Ноември 2008 09:16
Американските другаре обаче сювсем ги е втресло.
"Ура свива ни се потреблението, Китай шъ гъ дъ"
Това що ли ми прилича на подчин да си отрежеш кракът белким опръскаш с кръв конкурента

Ма иначе лошо няма - наи- голямата и най- демократичната естествено ще победи. Ходът на историята е необратим а тезисите непогрешими.
––––––––––––
Само да запитам - не мислите ли че некой хора вече немат интерес да пускат гювеч на ЮСА ? Поне докат не почне да си изплаща трилионите дългове ?? А пелтеченето че Америка повече кредити нема да зима и само колкот може да произведе толкоз ще потреблява са прекрасна новина за целия свят и всички кредитори. /ебаси заплахта бтл ма нейсе/
БТЛ ако и се обещае плащане в нещо различно от $ ще се приеме

Редактирано от - mitkog на 14/11/2008 г/ 09:24:57

14 Ноември 2008 09:19
Само за информация - търговският дефицит на Щатите се подобравя само ако и нефтът е в сметката. Ако той се махне, не само, че не се подобрява, а продължава да се влошава. Защо? Износът от САЩ пада много по-бързо от вноса. Затова спорът, който водите е напълно безсмислен. В момента единствените, които страдат реално от смаляването на дефицита са в Близкият Изток, Мексико, Венецуела и Канада, които са главните вносители на нефт за Щатите.
14 Ноември 2008 09:19
Спекулата при капитализма е една от неговите основни характеристики.
Спекулативно част имат инфлацията , цените , заплатите , плащането на данъците и почти всичко.Спекулативни и неверни са представяните данни за БВП , икономически ръст.Най спекулативни и най криминални са финансите и финансовите инструменти.Печатане на пари , кредити , корпоративно обвързване на банки и икономика., въобще корпоративните структури.Спекулативна е и структурата на света-овшорките.Най печеливши при капитализма са криминалните дейност-търговия с жива плът , контрабанди.
Въобще , капитализма остави ли се без контрол си става кръвожаден вампир , а когато криминалните типове завземат ресурсите и властта-както е в България-се установява криминална диктатура на криминално деградирали типове.Като цяло това може да се опише като процес дължащ се на психично болната раса , раса която през малоумните хиляди години до този момент е възпитана само да краде , граби и мародерства и която е създала най малоумното общество , обществото ръководено от олигарси, на които изпълнителната сила са кокошкарите.
Кризата е преди всичко нравствена и морална и след това всичко останало.
14 Ноември 2008 09:20
Тук некои другари разпространяват необоснован скептицизъм, унилост и неверие в светлото бъдеще
14 Ноември 2008 09:28
Е едно не може за му се отрече на капитализма, че е много по-интересно от социализма, има фабула, има неочаквани обрати, вдигане, падане на цените, фалити и други атракции за мен - Браво интересен театър. Само съветвам не вземайте големи кредити, за да не ви стане напечено под задника някой ден.
14 Ноември 2008 09:36
Мда, Фичовизмът ще спаси светът.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД