Семейният кодекс зацикли и очевидно няма да бъде приет до края на годината, както се очакваше, стана ясно след изказване на проф. Огнян Герджиков на дискусия в НС по темата. Председателят на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията заяви, че се надява новият Семеен кодекс да бъде разгледан на второ четене в правната комисия до Коледа, да се гласува в зала напролет догодина и да влезе в сила до края на мандата на сегашното правителство. "Не изключвам обаче и провал на проекта заради наближаващите избори", призна още той. По думите му действащият в момента Семеен кодекс, който е от 1985 г., не отговаря на съвременните реалности и трябва да бъде променен.
Проектът за нов кодекс бе приет на първо четене от депутатите преди месец. "Периодът за даване на предложения за промени между първо и второ четене изтече и на 12-и ще бъде сформирана работна група, която да обсъди направените предложения", обясни проф. Герджиков.
Най-много спорове предизвика текстът, който въвежда т.нар. "фактическо" съжителство. Чрез него двойките, които живеят на семейни начала, но без сключен брак, ще могат да се регистрират в общината, като детето, родено по време на фактическото съжителство или до 300 дни след прекратяването му, ще се води на партньора, с когото майката се е регистрирала.
Срещу тази постановка обаче скочиха депутати от различни партии, според някои от които тя на практика ще обезсмисли брачната институция и дори ще разруши устоите на обществото. Църквата и редица НПО-та също категорично въстанаха срещу подобни текстове. Според тях те ще узаконят полигамията и кръвосмешението, тъй като дават възможност за регистриране на фактическо съжителство без наличие на развод и без други ограничения, като например роднинство по права линия.
"Ако фактическото съжителство отпадне, трябва да се разчита само на добрата воля на бащите да признаят децата си. Целта на тази промяна е именно да се даде закрила на 19-те хиляди деца, които всяка година се раждат без установен произход на бащата", коментира проф. Герджиков. На същото мнение бе и проф. Цанка Цанкова от СУ.
Забавянето на кодекса ще затрудни и реформата в домовете за деца. Социалното министерство се надяваше поправките да отпушат осиновяванията, тъй като въвеждат възможност изоставени за повече от 6 месеца деца да се включват директно в регистрите за търсене на ново семейство.
|
|