Екип от испански и британски хирурзи присадиха трахея, създадена от стволови клетки на пациента, което се прави за първи път, предаде Би Би Си. Това е голям пробив в медицината и означава, че след извършването на трансплантацията пациентът няма да се нуждае от лекарства срещу отхвърляне на присадения орган. Стволовите клетки, от които е създадена новата трахея, са взети от костния мозък на пациента.
Операцията е извършена в болница в Барселона преди шест месеца на 30-годишната колумбийка Клаудия Кастильо. Трахеята й била напълно увредена след боледуване от туберкулоза. Хирурзите са й присадили нова трахея, чиято дължина е 5 сантиметра. Пациентката, която е майка на две деца, в момента практически е напълно здрава. Лекарите съобщават сега за уникалната операция, тъй като вече е почти невъзможно Кастильо да отхвърли присадения дихателен орган.
Операцията е уникална, защото досега не е присаждана трахея от стволовите клетки на пациент. "Обединихме клонирането и трансплантацията и пренесохме лабораторния опит в клиничната практика. Това не е експеримент, а истинско научно постижение, чийто резултати ще можем да използваме в бъдеще", казва проф. Антъни Холандер от Бристолския университет.
Експертите смятат, че съвсем скоро присаждането на органи, създадени от стволови клетки на пациентите, ще се превърне в обичайна практика и ще може да се прилага при пациенти, болни от рак.
|
|