Финансовата криза ще накара българите да заменят качествените сирена и салами с евтина продукция, алармираха вчера производители при откриване на изложения на хранителни стоки. Те прогнозираха, че фирмите, работещи на тъмно и произвеждащи некачествено, няма да смъкнат цените си, защото и в момента подбиват пазара.
"С първите симптоми на кризата продажбите на некачествените сирена и салами паднаха само 8-10%, докато при качествените изделия покупките се свиват с 25%", заяви вчера Огнян Кондов от Асоциацията на млекопроизводителите. Браншовиците са категорични, че, ако кризата се задълбочи изрядните фирми ще бъдат принудени леко да понижат цените си, за да отговорят на намаленото търсене. При такъв сценарий обаче било възможно и някои от тях да занижат леко качеството си.
Млекарите са категорични, че "истинското" сирене не може да се продава под 4 лв., защото ще е под себестойността му. От Федерацията на хлебарите пък не дават и дума да се спомене за поевтиняване на хляба, въпреки че цените на житото се сринаха. Макар и евтино, зърното било некачествено и хлебарите били принудени да слагат много подобрители. "Увеличение на цените на хляба няма да има заради добрата реколта. По-скоро проблем е спадът в качеството", заяви Димитър Людиев, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Браншовиците повториха и доводите си, че поевтиняването на житото се компенсира с играещите цени на горивата, заплатите и продължаващата модернизация на фурните.
ЛОБИ
Да се промени Законът за генномодифицираните организми и тези храни да започнат да се произвеждат у нас, поиска председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Ивайло Тодоров на среща с председателя на Комисията по земеделие на Европейския парламент Нийл Париш. Самият Париш отбелязал, че в генно променените храни е бъдещето на европейското земеделие и шанс на фермерите за оцеляване при криза, разказа още Тодоров. ЕК аргументирала отказа си да преразгледа твърдата си политика срещу генномодифицираните храни с това, че националните правителства блокират всеки неин опит да либерализира режима. В момента в Брюксел се инициира създаването на работна група с по един представител от всички страни-членки, която да предложи промени в политиката към биотехнологичните земеделски сортове, добавил Париш.
Бъдещето на европейското земеделие не е в геннопроменените храни !
Тези храни не са шанс за фермерите!
Светът няма нужда от генномодифицирани продукти!
Причините за недохранване на света са политически, а не икономически.
Опити с генномодифицирана пшеница доказават, че тя причинява рак у лабораторни мишки.