:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,938
Активни 793
Страници 21,841
За един ден 1,302,066

Качеството на храните ще падне, цените - не

Продажбите на добрите продукти вече се свиха с 25%, твърдят производители
Финансовата криза ще накара българите да заменят качествените сирена и салами с евтина продукция, алармираха вчера производители при откриване на изложения на хранителни стоки. Те прогнозираха, че фирмите, работещи на тъмно и произвеждащи некачествено, няма да смъкнат цените си, защото и в момента подбиват пазара.

"С първите симптоми на кризата продажбите на некачествените сирена и салами паднаха само 8-10%, докато при качествените изделия покупките се свиват с 25%", заяви вчера Огнян Кондов от Асоциацията на млекопроизводителите. Браншовиците са категорични, че, ако кризата се задълбочи изрядните фирми ще бъдат принудени леко да понижат цените си, за да отговорят на намаленото търсене. При такъв сценарий обаче било възможно и някои от тях да занижат леко качеството си.

Млекарите са категорични, че "истинското" сирене не може да се продава под 4 лв., защото ще е под себестойността му. От Федерацията на хлебарите пък не дават и дума да се спомене за поевтиняване на хляба, въпреки че цените на житото се сринаха. Макар и евтино, зърното било некачествено и хлебарите били принудени да слагат много подобрители. "Увеличение на цените на хляба няма да има заради добрата реколта. По-скоро проблем е спадът в качеството", заяви Димитър Людиев, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България. Браншовиците повториха и доводите си, че поевтиняването на житото се компенсира с играещите цени на горивата, заплатите и продължаващата модернизация на фурните.



ЛОБИ

Да се промени Законът за генномодифицираните организми и тези храни да започнат да се произвеждат у нас, поиска председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Ивайло Тодоров на среща с председателя на Комисията по земеделие на Европейския парламент Нийл Париш. Самият Париш отбелязал, че в генно променените храни е бъдещето на европейското земеделие и шанс на фермерите за оцеляване при криза, разказа още Тодоров. ЕК аргументирала отказа си да преразгледа твърдата си политика срещу генномодифицираните храни с това, че националните правителства блокират всеки неин опит да либерализира режима. В момента в Брюксел се инициира създаването на работна група с по един представител от всички страни-членки, която да предложи промени в политиката към биотехнологичните земеделски сортове, добавил Париш.
18
4535
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
20 Ноември 2008 03:04
Бъдещето на европейското земеделие не е в геннопроменените храни !
Тези храни не са шанс за фермерите!
Светът няма нужда от генномодифицирани продукти!
Причините за недохранване на света са политически, а не икономически.
Опити с генномодифицирана пшеница доказават, че тя причинява рак у лабораторни мишки.
20 Ноември 2008 04:57
Председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Ивайло Тодоров трябва да бъде набит на генетично-модифициран кол (внос от САЩ) по средата на полето, в което дядо му е садил домати!
20 Ноември 2008 07:03
Я кажете кои са качествените сирена и салами, че все не мога да ги улуча. Скъпи евтини, все на извара и сланина натъртват. Пък за млеката нямам думи-извъртях всички марки в кутии, вкусът им е все на разтворено сухо мляко.
20 Ноември 2008 07:18
Продавали двама сандвичи - "принцеси". При единия - тълпа, при другия празно.
- Абе, комшу, какво им слагаш на тия сандвичи, та така ги търсят?
- Е, рецептата е тайна, но ще ти я кажа: слагаш кило ла*на и кило кайма...
- Ааааа, ама ти и кайма ли слагаш?
-----------------
А като започнат и ла*ната да генномодифицират...
20 Ноември 2008 09:19
На мен ми е много интересно да науча какво всъщност е казал Париш, не през интерпретацията на този местен измекярин.
Никакво ГМО в България!
20 Ноември 2008 09:31
Бай Вълчане ,
търси сирене Белово. Малко е скъпичко , но ще си спомниш за времето на др. Т. Живков с хубавото краве сирене.
20 Ноември 2008 09:36
Я и аз като бай Вълчан да питам - кои са качествените сирена и салами?
Сирене купувам не за 4, а за 8-9 лв. и пак не е като "нормалното" краве сирене, което познавам от детството си. Дочух, че единствено "Маджаров" правил сиренето както трябва - от 4 л. добро (истинско) мляко и 40-дневно зреене и затова било 12 лв. килото - ще го пробвам тези дни, да видим.
Салами...не ми се говори - луканка за 20+ лв., а тя мека, влажна и след всяка хапка изчагъргваш сланина и жили от зъбите си. Кренвирши за 5-6 лв., а след попарване и изстиване остават колкото кутрето ми. Шпек за 10-ина лв., натъпкан с подправки, с наистина приятен вкус...само да не знаеш от колко годишно месо е правен...ако има месо, де.
20 Ноември 2008 09:49
Аз не харесах сирената и саламите на Маджаров. Луканките и саламите са прекалено мазни и винаги имат вкус на граниво. Сирене съм купувал и от кравето и от овчето. Освен високата цена нищо особено. Кашкавал не съм пробвал.
20 Ноември 2008 09:57
Добро впечатление ми направи една по-нова марка луканки и салами (поне за мен) в "Била" - "Лотус". Най ми хареса един салам тип деликатесен- в черво, с мрежичка отгоре. Не е в найлонова опаковка. Името му май е "Бански специалитет". Дано не го развалят по-нататък, както почти винаги се случва.
20 Ноември 2008 13:09
Тъй като имам малко дете, старая се да купувам само горе-долу качествени храни. Установих, че такива в магазините просто няма. Дори и да е скъпо, няма гаранция, че е истинско. Затова правя следното - купувам си САМО домашно приготвени млечни храни - кашкавал и сирене, или няправо мляко. По селата из Искърското дефиле все още може да се намерят. От магазин си купувам само датско сирене и масло, авсртийски топени сирена и немски колбаси. Най-странното е, че освен по-качествени от българските, са и по-евтини. Но най-вече разчитам на приятели в Германия, които пращат както могат, в ПЪТИ по-евтини и в ПЪТИ по-качествени детски храни. Как става така - не знам. Но се моля едно - да не се сбъднат зплахите на българските производители, че само да спрат да им се пречкат от ЕС, и ще наводнят западните пазари с евтина и качествена продукция. Че тогава няма да има какво да ядем...
20 Ноември 2008 13:09
Ми много ясно, че ще се свие търсенето. Тия какво точно очакват, че не мога да разбера - да се увеличи ли?
Кво ривът като на всички сиренето им вкисва - скъпо, евтино все е боклук...
20 Ноември 2008 13:28
Супер, пък аз си помислих, че цените ще скокнат.
Така и така си караме на сланина и 30 годишно ирландско месо...
20 Ноември 2008 14:06
Основната разлика м/у качествените и некачествените храни у нас е в цената, не в съдържанието и вкуса.
Да е жив и здрав сивия сектор, че май само той озъпта "легалните" производители да надуят сиренето, кашкавала и саламите до цените им в Германия и малко отгоре.
20 Ноември 2008 14:11
Бай Вълчан, ако позволи и аз да го насоча, напоследък в кварталния магазин виждам да продават саламурено сирене "Жоси", килограма е от порядъка на 6 лв., топено-пушеното от същата марка също е добро. Преди време купувах "Добрев", но много омекна напоследък и спрях да го купувам. А на Stern искам да кажа, че кило кашкавал "Маджаров" струва колкото кило луканка, сиренето също им е 13-14 лв./кг. Килограм кашкавал се добива от 6 литра мляко, а килограм сирене - от 4 литра. Е, кажи ми, къде е Киро на кирия, няма да го купувам. Освен това веднъж забравих да прибера кашкавала на "Маджаров" в хладилника и на другия ден приличаше на разтопена дъвка, та мисълта ми е, че изобщо не е узрял маджаровския кашкавал. За колбасите няма да се изказвам - всички са с подобрители и примеси. А и не консумирам често, предпочитам да си купувам месо. Може би на "Тандем" са най-добрите, също и на "Мес-Ко" (тези с тиренцето, не "Меско". Айде да ви е сладко и здравословно.
20 Ноември 2008 15:01
Благодаря, Бай Драгане и Ваш`та леля,
ще ги пробвам ако ги намеря.

Редактирано от - Бай Вълчан на 20/11/2008 г/ 15:02:50

20 Ноември 2008 16:34
Тука такам един пич продава НЕпастьоризирано мляко макар че по закон е забранено, той му е измислил номера. Как ли? Ами който иска ИСТИНСКО мляко, си купува акции от неговата крава, и така да се каже, след това той не купува млякото, ами си прибира дивидентите Сиреч, виждате ли къде ще бъдете след 20г ако не вземете мерки.......но кой ли, КОЙ???
20 Ноември 2008 17:35
Още по темата:

Да се промени Законът за генномодифицираните организми и тези храни да започнат да се произвеждат у нас, поиска председателят на Асоциацията на земеделските производители в България на среща с председателя на Комисията по земеделие на Европейския парламент Нийл Париш.


Десетилетия вече европейците се борят да запазят храните в Европа от разрушението на американските мулти-национални компании. И битката е свирепа. В този момент се изцепва някои си Ивайло Тодоров и си подава миризливия, неумит гъз на врага за да ратува за неговите политически цели. И с намерението да дозатрие и без това запустелите ниви и градини на България, заедно с остатъците от здраве на не до там здравото население.

Какво ти пречи бе, аланкоолу, да бъдеш градината на Европа? Да изнасяш предпочитани марки хранителни продукти, за които да ти плащат двойно и тройно? Както правят италианците? Да не би земята в България да е по-малко, или пък зеленчуците по-трудни за отглеждане, отколкото в Италия?

Редактирано от - April на 20/11/2008 г/ 17:37:15

20 Ноември 2008 18:34
А ако въпросният Ивайло Тодоров е само един обикновен говорител-посредник в стратегията на партията и правителството за бъдещо развитие , тогава можете лесно да си отговорите на следните въпроси: кой и защо срина земеделието, животновъдството и производството на храни в България; защо магазините първо бяха празни и после- пълни с долнокачествени вносни храни; защо населението беще държано гладно и после - хранено с тоалетна хартия и всякакви там смески, докато забрави истинския вкус на храните; защо банди биеха и тероризираха производителите; защо нивите и градините запустяха, а животните измираха и т.н, и т.н.

И движението по тази линия, както се вижда, върви неотклонно до пълното осъществяване на чуждите интереси. За което аз не обвинявам мулти-националните компании, а низшите форми в България - безродните предатели и крадци.


Редактирано от - April на 20/11/2008 г/ 21:49:00

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД