Огромни магазини и складове бяха изкарани на пазара на имоти от Министерството на отбраната вчера.
Списъкът с отпадналите от необходимост имоти на военните се допълни с още 65 обекта. В София се предлагат 32 магазина, повечето от които са в централната част. Впечатление правят четири складови помещения на ул. "Бачо Киро" с обща площ от 667 квадрата. Има и много магазини като този на бул. "Дондуков" 7 с площ 283 квадрата. Интересни са и четири склада на ул. "Копривките" 13 в Пловдив с обща застроена площ над 600 квадрата. Предлагат се и огромни магазини в Созопол и Чепеларе.
Тези обекти са актувани като частна-държавна собственост, а за всеки обект допълнително ще се решава как да бъде сменена собствеността, обясниха от МО.
При встъпването си в длъжност военният министър Николай Цонев обеща, че повече няма да прави замени на имоти срещу апартаменти. Затова сега му остава единствено вариантът да продава чрез търг.
В новият списък с имоти не са посочени и техните цени. Началната цена на всички имоти се образува според правилника за прилагане на Закона за държавната собственост - към данъчната оценка се прибавят 40 процента. Оценките пък ще се правят от данъчната служба в региона, в който се намира имотът.
През октомври и ноември са стартирани 42 процедури за търгове с тайно наддаване, които ще бъдат проведени до края на тази година. До момента са реализирани успешно общо 15 търга, като очакваните приходи от тях възлизат на 7,4 млн. лева.
Преди дни министър Цонев се оплака, че кризата ударила и военните имоти. За 15 обекта не е имало купувачи или се е явил само по един такъв. Сега предстоят повторни търгове при същите условия.
Уважаеми колеги, искам да се извиня за грешката си, когато дадох за пример като цивилно лице в МО министър Николай Цонев. Грешката ми беше поради непознаване биографията на министъра. След запознаване със същата поднасям извиненията си на министър Цонев.
В същото време продължавам да съм на мнение, че е недопустимо в материали, посветени на МО и ВС да се използва обобщаващото “военните”. Не приемам за нормално материал, разкриващ злоупотреби, кражби, конфликт на интереси и други подобни негативни явления в системата на МО, извършени от някой от цивилните служители на различните агенции, управления, отдели и т.н. структури на МО, да бъде озаглавен бомбастично “Военните .....” Считам, че по този начин, съзнателно или не, се уронва престижа на кадровите военнослужащи в частност и на БА като цяло.
Пиша мнението си под материал на г-н Диан Николов/Моркин, тъй като с него имахме повече или по малко задочен спор по темата.