Руският посланик в НАТО Дмитрий Рогозин посрещна с "известен оптимизъм" решението на алианса и допусна, че неформалното заседание на Съвета НАТО-Русия може да се проведе до края на годината. "Время новостей" твърди, че Москва също направи своята крачка към размразяване на отношенията, изпращайки ген. Алексей Маслов за нов главен военен представител в Брюксел. Генералът щял да работи с НАТО по борбата с тероризма и наркотърговията, неразпространението на оръжие за масово унищожение, разширяването на НАТО, Афганистан и разполагането на US противоракетния щит в Полша и Чехия, както и по руската инициатива за нова архитектура на европейската сигурност.
Отделно НАТО отказа да предостави на Грузия и Украйна Плана за действие за членство (ПДЧ), последната стъпка от подготовката за прием в пакта. Вместо това по предложение на Лондон на двете кандидатки се предлага нова формула на подготовка чрез програми за политически и военни реформи, които ще се следят от вече съществуващи органи на алианса. Според Схефер тези програми ще се преразглеждат всяка година. В същото време този механизъм на подготовка няма да замени ПДЧ, на който много държат някои натовски държави, сред които Германия. "НАТО сложи спирачки за членството на Украйна и Грузия" е заглавието в британския в. "Таймс".
"Интернешънъл хералд трибюн" разкри подробности за решенията. US държавният секретар Кондолиза Райс е приела размразяването на диалога НАТО-Русия срещу съгласието на Германия за новия механизъм за Грузия и Украйна. Компромисът бил постигнат на срещата на първите дипломати на САЩ, Франция, Великобритания и Германия.
ЩИТ
Външните министри от НАТО потвърдиха подкрепата на държавите си за американските планове за разполагане на противоракетна отбрана (ПРО) в Европа въпреки силната съпротива на Русия, предаде АП. Всички 26 страни-членки подписаха декларацията, подкрепяща разполагането на ракети прехващачи в Полша и на радарен комплекс в Чехия. Те са елементи от европейския ешелон на американската ПРО.