:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,080
Активни 751
Страници 21,983
За един ден 1,302,066

Учител ще се става и без педагогика

МОН улеснява достъпа до професията заради липса на преподаватели по английски и компютри
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Министърът на образованието Даниел Вълчев обяви, че е склонен да подкрепи идеята на някои ректори за държавно регулиране на заплатите във вузовете. Но това означавало и да се контролират финансовите средства.
Министерството на образованието обмисля да улесни достъпа до учителската професия заради недостига на преподаватели. Ведомството предлага учител да се става и без педагогическа правоспособност, а желаещите да израстват в кариерата да я придобият през първите 1-2 години от влизане в професията. Идеята ще се обсъжда от МОН и социалните партньори, които предстои да дискутират и модела за кариерно развитие на учителите, съобщи министър Даниел Вълчев.

В момента не стигат преподаватели по английски език и по информационни технологии. По руски има резерв, а по френски и немски ситуацията е нормална, твърди Вълчев. "Моето разбиране е, че специално за езиковата подготовка, а и не само за това, достъпът до професията решително трябва да бъде разширен", заяви министърът. Той очаква интересът към професията да се повиши значително заради световната икономическа криза и очакваната безработица.

От този месец средната брутна учителска заплата трябва да достигне 654 лв., каза още Вълчев. Според него обаче възнагражденията в средното училище не трябва да изпреварват заплатите във висшите училища и научните звена. "Склонен съм да подкрепя идеята на някои ректори за държавно регулиране на заплатите във вузовете, но това означава и да контролираме финансовите средства", коментира министърът. Той добави, че увеличение на заплатите на преподавателите е възможно, тъй като догодина издръжката на 1 студент трябва да се увеличи с 20-21 на сто. "Резултатите ще бъдат много по-добри, ако има достатъчно вътрешни приходи и малко оптимизация", посочи Вълчев. И даде за пример частен вуз със 7000 студенти, който поддържа 70-80 души административен персонал. В същото време държавен вуз със същия брой студенти има на щат непреподавателски персонал от неколкостотин души.

---------НА ЧИСТО

8258 бели дъски са закупени за 558 училища по линия на програмата за обновяване на учебно-техническото оборудване. По нея са осигурени и 20 000 маси и 40 000 стола за класните стаи. До февруари ще бъдат преоборудвани 300 кабинета по химия, физика и биология. 57 проекта за изграждане на спортни площадки с изкуствени настилки, както и ремонти и оборудване на физкултурни салони са финансирани по програмата "Спорт в училище". Близо 68 000 ученици от 177 училища ще имат нови униформи, които са на стойност 4 684 232 лв. Общо 526 763 деца от I до VII клас са получили безплатни учебници. За тях са осигурени 41.720 млн. лв.
53
15089
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
53
 Видими 
04 Декември 2008 01:57
Физик ще се става без физика, химик - без химия, и политик (както и досега) - без елементарно възпитание :-)
04 Декември 2008 04:34
Нормално...След като има кметове и депутати без образование и премиер без нито ден работен стаж и спортистите станаха политици а политиците спортисти
04 Декември 2008 06:25
После що децата не били научили нищо! Ами с учители без правоспособност, що да не се назначават и лекари без правоспособност-всеки да разбира от всичко и ще се спасим от кризата, братя! За Бога, НЕ УЧЕТЕ, ЗАЩОТО както се вижда- щом има нужда от кадри- дръпваш първия от улицата и го въвеждаш в професията. Така се става от нещо - ЕДНО ГОЛЯМО НИЩО, като банкер, депутат, политик! И готово!! днес новините просто са изумителни- електромобил, евро вместо лева и учители без правоспособност!!Следва атомна централа във всеки дом и по една банка на всеки блок! А, забравих решетките на прозорците на тихо и уютно заведение край Карлуково за вносителите на тези идеи!!
04 Декември 2008 08:03
Идеята не е нова - при нас от години като учители по Информатика работят инжeнери, а аз доста години след като влязох в професията нямах педагогическа правоспособност. Така че, това е феномен работещ от близо две десетилетия. Добре или зле - това е положението, иначе нямаше да има кой да обучава децата. Въпросът е - само на безработицата и финансовата криза ли трябва да се разчита, за да бъде професията примамлива /за куриоз, в момента тя наистина се оказва не за пренебрегване като начин на изкарване на прехраната, колкото и недостатъчна да е тя/
04 Декември 2008 08:30
Тук някой каза, че химик ще се става, без да е завършена химия. Явно не му е позната думата педагогика. По тази дисциплина се учат общо седем предмета. Но файдата от тях е нулева. Старите учители, например, са учили макаренковски методи, а новите не могат да обяснят, защо учениците ги интересува повече Азис, Дизел и ред други певци и мутри, а не ги интересуват учените. Не е нужно да се изичават педагогики, още и защото доцентите и професорите нямат подобна допълнителна квалификация, пък обучават кадри с висше образование.
04 Декември 2008 09:40
Мнозина от моите учители в моето минало, ако и да са учили педагогика, нямаха и понятие от нея. А педагогиката съвсем не е ала-бала, а си е наука. Познавам и хора, чието семейно съзпитание и личен интелект им позволяват да възпитават децата и с малко четене да усвоят основните педагогически похвати. Но трябва ли държавната политика да се базира на единици? Не може един физик или химик или каквото и да била да бъде учител, без да е педагог!
Прочее, Sultan, Макаренко, Коменски и др. основоположници на прдагогическата наука отдавна (повече от 30-40, аможе би и нагоре години) не се изучават, освен в исторически план. Изучаваха се Галперин, необихивиористите ... но не и Макаренко.
Пак ще кажа за министъра: педагогиката е наука, не алабалистики!
04 Декември 2008 09:40
Сега остава и доктор да можеш да станеш без да си учил медицина и 'сичко ш' цъфни..... и ш' вържи.
Нямали специалисти, ми да обучат бе, ама се чува, че напоследък обучението било с пари.
За к'во ми е децата ми да бъдат обучавани от някой, който може да много добър специалист в областта си, но като човек не струва и 5 с'тинки.
Да не говорим, че в повечето случай подхода на такива хора е да и*е майката, т.е. хич го няма.
04 Декември 2008 09:56
Sad but True, в момента текат едни такива обучения, за които говориш. Безплатни са за учителите. Такова обучение пада, че ум да ти зайде! Ако така обучени хора обучават децата, по-добре родителите да си държат децата в къщи и сами да си ги обучават. Ама нищо чудно и такива времена да дойдат.
04 Декември 2008 10:20

В миналото имаше един Руски учител Макаренко , дали е имал педагогично ОБРАЗование !!!!!!!!
04 Декември 2008 10:21
Когато навремето отбивах дълга си към Родината, служейки в родната казарма, в поделение, разположено над едно планинско селце, имаше една култова личност - старшината, чието име не помня, но за сметка на това помня прякора му - Шикшикато. Оттогава досега не съм срещал по-проста и елементарна личност, първична и вулгарна. Без капка свян разправяше пред войниците и другите си колеги как на село, където живее, една вечер се напил и оправил всички кокошки на комшията (които, разбира се, пукнали след "терапията", а един паток, който го беше кръстил Патока Герой, издържал цели три пъти, преди да предаде Богу дух... Същата тази личност ни строяваше за обяд, нареждаше "Хооодом, марш!" и войската тръгваше на паша. Казвам на паша, защото Шикшикато ходеше отстрани с една гега, и ако някой изтървеше реда "леви, десни", го вкарваше обратно в правия път с нея и звучното нечленоразделно "Ррррррррр, ъс, ъс, ррррррррр, сус бре!". Преди да стане старшинка, това недоразумение е било овчар - като дете успял да повтори трети клас шест години подред и самите учители се отказали да го образоват, защото им дошло до гуша...
Лошо няма - свят широк, хора всякакви - само че защо, за Бога, този човек беше станал старшина, който да възпитава току що завършили училище 18 годишни момчета? Какво щяха да научат те от него - как да опънат някое нещастно добиче, като ги погне нагона, или как най-бързо да уморят котката на съседа, обладавайки я в нетрезво състояние?
Както казва колегата по-горе, педагогиката е цяла наука. Има хора, родени педагози, но има и такива, които абсолютно не стават за тази професия. Че има недостиг на учители, има, но нека да не стане така, че подобни на Шикшикато ще преподават например етика и право на подрастващите.
04 Декември 2008 10:31
"yoyo Нормално..." Не е нормално, но за съжаление е факт. Май ще излязат прави тези, които твърдят, че от години е в ход програма за видиотяване на народа и превръщането му в стадо евтина и неграмотна работна ръка. Може би това е, което се иска и очаква от нас... Вижте само в настоящия брой колко правописни и стилистични грешки са допуснали "журналистите" и си задайте въпроса колко от тях са с журналистическо или в краен случай филологическо образование.
Пламен Пенев за пореден път
04 Декември 2008 10:41
Министерството на образованието обмисля да улесни достъпа до учителската професия заради недостига на преподаватели.

Абе, нали бяха много и затова се налага да ги гонят?
То дефицит на кадри има и в болниците - сестрите са два пъти по-малко от нужното. Кадри липсват в куп сфери на живота. Но виж - кандидати за политикани, чиновници, гейове и магистралки бол!
04 Декември 2008 10:59
А като си помисля, че Вълчев го хвалят като успешен министър и реформатор - брррр.


Аз предлагам просто информационните технологии и чуждите езици да излязат от учебните програми и веднага ще решим проблема с дефицитните кадри. Какво е туй разхищение от 5-ти до 10 клас информационни технологии. Един час в 8 клас за Уърд и Ексел, колкото да могат да копнат от нета некое рефератче по география или биология(справка - Натиснете тук - МОН учи как се копи-пейства реферат от нета), пък те и без това после всичките ще ги приемат по ВУЗ-овете - и там преподавателите почват от АБ, щото толкоз могат.


Или по език - от 1-ви клас западен език. Ще произвеждаме емигранти ли? Да учат турски и гръцки - по-ще са им от полза, кат ходят на туризъм по Анадолата. Пък и да си разбират новините по националната телевизия.

Редактирано от - imho на 04/12/2008 г/ 11:06:50

04 Декември 2008 11:02
но ще е добре ако учителят особенно ако е от женски пол владее някакво източно бойно изкуство че сегашното подрастващо поколение са станали такива изродчета че могат да уморят без време всеки по слабохарактерен учител.
04 Декември 2008 11:18
booob - Да, Макаренко е имал педагогическо образование ( или тогавашния му еквивалент). Но и самия е той е развил доста методики, пореади несъгласието си със съществуващите такива. Ако не вярваш на мен, прочети "Педагогическа поема", там си пише.
probuzhdane - това ми е повече от ясно, обаче що даскала трябва да си плаща за да се учи(даскала го казвам с уважение, да не се засегне някой сега, още повече че от страна на майка ми аз съм първия, който не е даскал, не че нещо , признавам си, не ставам за таа работа), в смисъл все едно шефа ми да каже, пращам те на курс за новия софтуер дет ще въвеждаме, ама ще си го платиш. Пращат ме на курс но после искат резултати( по този начин и възвръщаемост на средствата) и ако не ги покажа.....бюрото ми е съвсем близо до вратата.
Друг е въпроса, че на тези обучения, за които говориш, повечето действат на принципа за запълване на времето (само да не е на работа), добре познат на всички ни от студентските години, и от там и на лектора му заминава стимула и става ум да ти зайде. А има и лектори, при който липсата на стимул не е моментно състояние, а начин на мислене, нали?
04 Декември 2008 11:49
премиер без нито ден работен стаж

И стаж в казармата /добавям/ - нищо лично
04 Декември 2008 11:52
Мани2
04 Декември 2008 12:39
"Физик ще се става без физика, химик - без химия, и политик (както и досега) - без елементарно възпитание" - Тук става дума точно за обратното. Например можеш да си завършил физика и да имаш блестящи познания по физика но не можещ да станеш редовен учител по физика (а само нередовен такъв с 80 % от заплатата) защото просто не си взел 2-3 изпита - педагогика, пед. психология, методика (иначе имаш около 40 изпита по физика с хорариум около 2000 часа). От друга страна учители по физика могат да станат хора, които и понятие си нямат от физика, а са хора, които са се преквалифицирали - математика, инженерство, както такива завършили полувисше, но имащи взети тези сакрални предмети. Аз например навремето помагах на една моя братовчедка да си вземе тези изпити по физика. Тя горката нищо, ама нищо не разбираше от тези предмети. Едвам си взе изпитите с тройки (пуснаха я по милост, щото беше задочно обучение), ама взе тапия за даскал и сега е велик учител. Това, че въобще не разбира този предмет няма никакво значение. Значи можеш да си напр. да си унивеситетски преподавател (асистент, доцент или професор) по физика ама да преподаваш в училище не можеш, защото тя там физиката в училище е много, ама много по-сложна, отколкото в университета. Именно тези "педагогически изисквания" позволиха в системата на средното образование да проникнат случайни хора, нямащи нищо общо с предмета, ама имащи педагогическа тапия, а истинските професионалисти да са извън нея. Е то това е проблема в училище- трябва да имаш педагогическа тапия, а пък това, че въобще не разбираш от преподавания предмет - на кой му пука.
От друга страна май в училище не са необходими някакви хора с познания, а хора звероукрототели, които с цената
на живота и здравето си да опазят учениците да е се избият помежду си, да набият тях или пък да оцелеят след
побой от някой недоволен родител
Все пак най-накрая едно умно предложение от Даниел Вълчев.
04 Декември 2008 13:31
Не booob, педагогично не е имал, но е имал ПЕДАГОГИЧЕСКО. Просто дребно уточнение!!!
04 Декември 2008 13:47
Добре дошъл bacov!
Обаче наистина се чудя като как ще изглежда един час по физика воден от учител, който не е изучавал "методика на преподаването на физиката"... Да знаеш закона на Ом и да го обясниш на незнаещите са две съществено различни неща... за тези които са си взели изпита по "методика"...

Редактирано от - Пламен Пенев на 04/12/2008 г/ 13:50:21

04 Декември 2008 13:52
а знаеш закона на Ом и да го обясниш на незнаещите са две съществено различни неща

Ако знаеш закона на Ом, може да можеш да го обясниш, може и да не можеш. Дали това можене е свързано с нашето педагогическо образование, не знам. Но ако не знаеш закона на Ом, със сигурност - с педагогика или не - няма да го обясниш.

_______________________
Блогът на Манрико
04 Декември 2008 13:56
Безспорно! То затова физиците изучават и педагогика и методика на преподаването... които изглежда министъра смята за безполезни...
04 Декември 2008 13:57
Горките университетски преподаватели. Как ли обясняват закона на Ом, като не са учили "методика на преподаването по физика".
04 Декември 2008 14:02
Защо смяташ, bacov, че университетските преподаватели не са учили педагогика и съответната методика?
Защото ти не знаеш ли? Или просто предполагаш?
04 Декември 2008 14:10
Напълно наясно съм. Основно хората, които станаха университетски преподаватели (по специално в точните наукуи) са тези, които не са завършили педагогически профил. Има разбира се и малки изключения.
04 Декември 2008 14:19
А-а-а-а! Разбирам... Великата и единствена Алма матер... Или са завършили производствен профил?
04 Декември 2008 15:04
Спорът е излишен. Ако има кандидати за учители по английски език, завършили английска филология то не е необходимо да имат допълнително квалификация за педагог. Въпросът е, че никой свестен човек, висшист, който е амбициозен не става учител. И училищата са принудени да вземат от кол и въже само и само да има някой в клас. Е, то голема файда от това. Дисциплината дори в елитните училища е нулева и рядко има заинтересованост. Материалната база е в окаяно състояние. И Бил Гейтс да им доведеш на каква информатика ще ги учи, като няма свястна техника. Децата в къщи имат мощни лап топи и не им е интересно да ги учат на разни допотопни машини. А да бъдеш педагог е изкуство. Това са го доказали не един и двама - това са любимците на учениците, хора които дават душа и сърце и които обичат учениците повече от себе си.
04 Декември 2008 15:15
"А да бъдеш педагог е изкуство."
Наука, уважаема, наука... друг е въпроса, кой колко я е изучавал и познава...
04 Декември 2008 15:25
Наука, коята не дава добри резултати е мъртва. Педагогиката е наука, но да бъдеш добър педагог означава да умееш да приложиш на практика основните педагогически похвати и да изпълниш поставените образователни и възпитателни цели. Това става не само със заучените теоретични и научни постулати, а също така с практика и с умение да общуваш с младите хора. Това последното граничи с изкуството.
04 Декември 2008 15:32
Значи нямаме противоречия Penka33
Ако се върнем на темата, обаче ... Можем ли да смятаме, че човек, който не е изучавал тази НАУКА може с помоща само на една гола практика, да ПРОТКРИЕ постулатите, както ги наричаш, на тази наука, създавани с векове от много хора и да ги прилага успешно в практиката си, общувайки с младите хора (по-точно, възпитавайки ги)?
Май това иска министърчето?

Редактирано от - Пламен Пенев на 04/12/2008 г/ 15:33:02

04 Декември 2008 15:43
С помощта на практиката се постигат завидни резултати, но не отричам полезността на теоретичните знания. Въпросът е какво се включва в педагогическата правоспособност до сега и какви промени могат да се направят? Имам поглед върху т.нар. педагогически профил в икономическите университети. Там се изучават 7 дисциплини и се получава тази правоспособност за 2 години. Кой се записва да учи педагогика? Обикновено съвестни студентки, чиито майки са учителки. Самите те обаче не са отличнички, по скоро са трудолюбиви. За съжаление не всички от тях носят в себе си оня жар и любов към преподаването. И се оказва, че практиката трябва да ги научи, ако изобщо се решат да станат учители. И когато училищата са принудени да търсят под дърво и камък учители по английски и информатика въпросът е колко месеца ще издържат в училище при тези условия и заплащане, а не дали са педагози или не. Иначе с Вас Пенев противоречия нямаме. Търси се разумния компромис.
04 Декември 2008 16:17
Интересно кой се е нагушил с тия пари за униформите (Близо 68 000 ученици от 177 училища ще имат нови униформи, които са на стойност 4 684 232 лв. )
Аз от 1989 не съм виждал ученик с уноформа по улиците или в училище ХА ХА ХА
04 Декември 2008 16:21
Penka33 и Пламен Пенев
Не се карайте - шаманство е! Всяка сутрин, преди работа, даскалята правят разни мистификации и магии, първо, числото на живите ученици в началото на учебния ден да е равно на това в края; второ, самите те да оцелеят до края на деня; трето, училищната сграда и цялата й "покъщнина" да не се срутят или да не бъдат срутени от старост, неподдържаност и безпаричие или пък под силата на напиращата младежка енергия - поне в рамките на учебния ден; четвърто, да има прилична бройка присъстващи в часовете /избягалите в днешно време са си напълно документално изрядни с представяните медицински бележки/; пето, да успееш от абсолютния хаос и невъобразим шум да създадеш магическа тишина в час; шесто, да успееш да събудиш интереса на учениците, много от които, по правило, идват на училище, за да могат да имат спокойствието да се наспят в час, защото предната вечер са били по кръчмите до 3-4 ч, стояли са пред компютърните игри до сутринта или цяла нощ са гледали филми/телевизия; седмо, от прекомерно силно събудения ученически интерес, да не бъдат прекъсвани на всеки 20-30 секунди с мнения, отношение и въпроси, отговорите на които в момента обясняваш. Само ако до тук са се справили със задачите /това е за всеки ден, всеки учебен час и всеки клас/ - не са ли шамани?! Ако пък са и добри специалисти по дисциплината си, начетени и ерудирани, мотивирани и трудолюбиви, отговорни, будни и гъвкави - дали какви са, наистина? Всичко това, изредено горе, е шаманство, фентъзи, научна фантастика или роман, издържан в соцреализъм? Тук дори не зачеквам въпроса за шаманството, необходимо, за да се осъществява изпитване и писане на реална оценка, проверка на никога непрекъсващия поток от контролни и писмени работи /повечето от които дори не си длъжен да направиш, но знаеш, че е необходимо/, общуване с родители /чиито деца нерядко с джбните си за деня могат да те купят и продадат/, началници, контролиращи, както и при изпълнение на всички писани и неписани правила, норми, наредби, учебни планове, документация /много, от които са, на практика, в конфликт едно със друго/. Е, как в края на месеца да не си горд, че със свръхчовешките си, шамански способности си устискал до датата на получаване на заплащането си - крупната сума от 450 лв чисто и не само не си получил потупване пред строя, но постоянно се оказва, че си в потенциална издънка и хулен от всеки, който му кефне да направи това - от мързеливия необразован безработен на социални помощи /някои от които ти правят услугата да ти "поверят" детето си/ до министъра ти и министър-председателя ти.
04 Декември 2008 16:25
Не знам защо Penka33, бягате от темата... Няма спор, че в нашите училища е пълно с недоучили учители... Всеки, завършил нещо си, е виждал как негови колеги и колежки, вместо да посещават лекции, дремят по околните кафенете, а на изпитите вадят царските пищови ... или по друг начин... Въпросът обаче е не има ли педагогически неграмотни учители. Въпросът е трябва ли да се съгласим с това педагогическата неграмотност на учителя да се дефинира на държавно ниво като допустима! Това иска министъра според статията.
И тук въпросът, че има учители, които са родени да бъдат учители, че има суперинтелекти, които могат да преоткрият топлата вода, че има други, които трябва да получат СЪДЕБНА ВЪЗБРАНА да се приближават на 100 м от училищна сграда, изобщо не стои. В статията се казва, че някакъв си временен министър, притиснат от проблемите на деня, вместо да се замисли защо професионалистите-учители са по света, а тези които са в България са си намерили друго, от което да се прехранват, решава геният да постулира, че не е нужно да си изучавал педагогика, за да работиш като педагог!!!
04 Декември 2008 16:27
МАГИЯ Е...Истинският педагог е магьосник. Успява да омае всички - от ученика до министъра, че дори самия себе си.
04 Декември 2008 16:28
probuzhdane, и ти пускаш по тангентата, приятелко... Говорим за идете ма министерствито...
04 Декември 2008 16:32
raymen, ще видиш, ще видиш, имай търпение. Пари за униформи лесно се дават. За закуски на децата, безплатни учебници, необходима материална база, заплати на учителите - трудно, много трудно. Ще покачат, казват, инфлацията. Пък и не се знае дали и световната финансова криза не е причинена от такива "давания"; дЕцата да траят сега, като станат големи тогава ще се изливат парични потоци към тях, направо към джобовете им. А сега, който как намери така да пораства или да се образова. Всички простъпки или криминални прояви от тяхна страна ще ги пишем "грешки на развитието". Но най-най-важното сега е те, учениците, да са в униформи. Догодина и за даскалски униформи ще дадем пари - от далече да ги знаят хората, да ги сочат с пръст и публично да ги заплюват или замерят с развалени домати. Фейс контролата повсеместно си знае работата!
04 Декември 2008 16:37
Не се бой, probuzhdane! Тези които плюят по учителите не са много! Просто са по-кресливи от другите... Вярвай ми!
04 Декември 2008 16:41
ПП, че Педагогиката е велика наука, както и велико изкуство спор няма. Само, че питай ме мен каква "педагогика" съм учила!!! Подобна е ситуацията при повечето колеги, учители в България. Добре, че мога да чета и на други езици, та не чакам някой да ме образова, пък и из европата съм поживяла, попътувала малко, та ми е малко по-ясно каква трябва да е педагогиката.
Sad But True, никой не ги задължава да отидат - обучението е пожелание.
04 Декември 2008 16:54
Пламен Пенев, вЕрвам ти, бе Приятелю, вервам ти. Самата аз писах за това тук/порови из Архива/ но то е новинка и не е благодарение на "височайшите грижи", а въпреки тях. А клакьорите са не само много, но и с власт и влиятелни професии, често заработвайки дажбата си, хвърляки гнилите си налични домати по даскалите.
И нищо напреки не бих казала на никого, изобщо нямаше да роптая, щях тихо и кротко да работя, ако всичко това не ми пречеше да си върша работата и да си изпълнявам задълженията. Защо ми пречат ли? Защото създават погрешна нагласа и възпитание на децата и ми трябва не малко време, за да залича тези негативи, преди да мога да създам стойностното. Загубено време - от гледна точка на краткия период на детство и юношество, когато човек се формира като възгледи и възпитание не само всеки ден, но и всяка минута.
04 Декември 2008 16:55
Да те е срам да кажеш, че си му съгражданка на тоя. Аз поне не съм срещала безработни програмисти и хора с дипломи за английска филология, или лингвистика. Точно обратното. Ами в малките населени места, където такива специалисти никога не е имало?Абе вярно е че мъжете по - трудно оцеляват психически в периоди на криза . До тук броя трима тотално превъртели варненци, по ред на личната ми класация П. Димитров, Н Василев, Д. Вълчев.

Редактирано от - Здравка на 04/12/2008 г/ 17:58:31

04 Декември 2008 17:08
Спрях да се чудя защо политиците в БГ са продажни и тъпи! Ами вижте този форум - отгоре в статията ясно е казано, че се "предлага учител да се става и без педагогическа правоспособност"!Никъде не пише, че може и да няма специалност! Обаче критиките на форумците са "страхотни" по темата! Компетентност от всякъде! Какъвто народа - такива и политиците!
04 Декември 2008 17:32
Вегетарианец, земи схрускай две пържолки. Ще ти прости дядо поп нарушението на коледните пости, защото ти препоръчвам това с лечебна цел. Червеното месо, казват, хранело мозъка
04 Декември 2008 18:45
Вегетарианец, недей прекъсва поредната доза излияния за тежката учителска съдба.
То няма значение какъв е проблемът, важното е отгоре да пише МОН и задължително - Вълчев в ролята на дразнител.
04 Декември 2008 21:22
bacov, обяснението как тези с педагогика били простите, пък тези без педагогика били университетските преподаватели, е нонсенс. Няма редовен учител в училище в България, който да няма педагогическа правоспособност, т.е. по-скоро се опитваш да кажеш, че няма кадърни учители в страната, което, както и да го погледнеш, е избиване на комплекси от твоя страна.


Има доста университетски преподаватели, които се държат твърде нагло и непедагогично, пропускат си лекциите или не предават материала, четат от разни оръфани книжки от тяхното студентство и единствено автономията на ВУЗ-овете ги държи на поста им. Ако имаше внезапни проверки на инспектори, наказания и уволнения на калпави лектори във ВУЗ-овете, какъв сеир само щеше да е! Нагледал съм се на университетско образование - доцентът да си пуска асистентите да четат лекции.... или въобще да го няма, или да обясни първата точка и нататък си се подготвяйте сами. При учителите нещата са много-много по-строги, имаш разпределено всяка седмица какъв урок да предадеш (целия), колко души да изпиташ и т.н.


Педагогическата правоспособност е цицка, от която се хранят точно университетски преподаватели. Кой има право да издава подобни документи - ВУЗ-овете! Когато аз завършвах моята, ми предлагаха да си внеса таксите за всичките семестри накуп, да си "взема изпитите" за две седмици, да напиша (препиша) една дипломна работа и след един месец се явявам на защита. Това аз му викам - печатница за дипломи - ВУЗ-а гушва 6 семестриални такси без никаква преподавателска заетост, организира ти една комисия и ти печата свидетелство.

Редактирано от - imho на 04/12/2008 г/ 23:11:41

04 Декември 2008 23:09
"Голям глад е за преподаватели по английски език. Учителската професия трябва да стане по-достъпна за такива специалисти. Може хора с други специалности да бъдат назначени като младши учители по английски. В такъв случай не е нужно да имат учителска правоспособност и за 1-2 години ще я придобият допълнително", обясни министърът на образованието и науката Даниел Вълчев.

500 начални учители са обучавани в Шуменския университет, за да могат да преподават английски език в начален курс. Още 625, обучаващи се по други предмети, са започнали такава преквалификация в СУ "Св. Кл. Охридски". 25 специалисти по английска филология пък ще получат право да упражняват професията в училище. "Още около 300 учители на този етап също ще трябва да се преквалифицират, за да се покрият нуждите от кадри по английски език. Може да се ползват и студенти филолози в 4-5 курс", допълни Димитър Танев, главен секретар на МОН. От следващата учебна година ще влезе в сила и нов учебен план за 8 клас. Той нямало да се различава съществено от сега действащия и поради тази причина в МОН не предвиждат да се печатат нови учебници. Само за обучението по чужд език ще има други помагала. Промененият план се прави по силата на Закона за учебното съдържание и учебния план.


Това не ми мирише просто на получаване на педагогическа правоспособност, а на преквалифициране на хора с друга специалност. И то с някакъв кратък курс. Интересно как ще бъде оформено това законодателно и дали е еднократно, или ще бъде редовна практика.
04 Декември 2008 23:19
Гледам, че дискусията се е завъртяла и стигнала пак до там, от където тръгнах в началото на спора с първия си постинг - да не се разчита на икономическата криза и на случайно изхвърлени "неудачници", за да бъде професията примамлива и достойна за професионалистите - тези със специализираната си подготовка по дисциплината, която преподават и солидно подковани теоретично по Педагогика /умният и обичащ децата ще съумее да приложи теорията и на практика, въпреки че практическото образование няма защо да става ЧАК при започване на работа като учител, нали?/.
04 Декември 2008 23:26
imho /за поста ти от 23.09 ч/, точно за това "обучение" и неговото качество споменах в първите си мнения тук. Въпросите ти са напълно резонни - така е:фактическа преквалификация е, така е: за много кратък срок, така е: доколкото ми е известно, нееднократен акт е.
04 Декември 2008 23:52
Sad But True, никой не ги задължава да отидат - обучението е пожелание.


А трябва да е задължително, мамка му . За да са конкуренто способни учителите. Поправете ме ако греша. Защото, според мен, това ще отсее и зърното от плявата и.... много може да се говори по това.
Но както споменах преди, май всичко опира до мотивация .......
05 Декември 2008 00:29
Sad But True, порочно е още в зачатието си, носено мъртво в утробата и мъртво и разложено родено
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД