Министерството на образованието обмисля да улесни достъпа до учителската професия заради недостига на преподаватели. Ведомството предлага учител да се става и без педагогическа правоспособност, а желаещите да израстват в кариерата да я придобият през първите 1-2 години от влизане в професията. Идеята ще се обсъжда от МОН и социалните партньори, които предстои да дискутират и модела за кариерно развитие на учителите, съобщи министър Даниел Вълчев.
В момента не стигат преподаватели по английски език и по информационни технологии. По руски има резерв, а по френски и немски ситуацията е нормална, твърди Вълчев. "Моето разбиране е, че специално за езиковата подготовка, а и не само за това, достъпът до професията решително трябва да бъде разширен", заяви министърът. Той очаква интересът към професията да се повиши значително заради световната икономическа криза и очакваната безработица.
От този месец средната брутна учителска заплата трябва да достигне 654 лв., каза още Вълчев. Според него обаче възнагражденията в средното училище не трябва да изпреварват заплатите във висшите училища и научните звена. "Склонен съм да подкрепя идеята на някои ректори за държавно регулиране на заплатите във вузовете, но това означава и да контролираме финансовите средства", коментира министърът. Той добави, че увеличение на заплатите на преподавателите е възможно, тъй като догодина издръжката на 1 студент трябва да се увеличи с 20-21 на сто. "Резултатите ще бъдат много по-добри, ако има достатъчно вътрешни приходи и малко оптимизация", посочи Вълчев. И даде за пример частен вуз със 7000 студенти, който поддържа 70-80 души административен персонал. В същото време държавен вуз със същия брой студенти има на щат непреподавателски персонал от неколкостотин души.
---------НА ЧИСТО
8258 бели дъски са закупени за 558 училища по линия на програмата за обновяване на учебно-техническото оборудване. По нея са осигурени и 20 000 маси и 40 000 стола за класните стаи. До февруари ще бъдат преоборудвани 300 кабинета по химия, физика и биология. 57 проекта за изграждане на спортни площадки с изкуствени настилки, както и ремонти и оборудване на физкултурни салони са финансирани по програмата "Спорт в училище". Близо 68 000 ученици от 177 училища ще имат нови униформи, които са на стойност 4 684 232 лв. Общо 526 763 деца от I до VII клас са получили безплатни учебници. За тях са осигурени 41.720 млн. лв.