Служителите на столичния транспорт може да излязат на стачка след 10 декември, обявиха вчера от КНСБ. Шофьорите и ватманите искат 100% увеличение на заплатите, съкращаване на часовете извънреден труд и подобряване на условията за работа. Според тях парите за увеличение трябва да дойдат от държавната субсидия за столичния транспорт. В момента средната заплата в автобусния транспорт е 585 лв., а в електротранспорта - 614 лв., обясни председателят на стачния комитет Божидар Данчев от КНСБ. С добавките за извънреден труд заплатите може да стигнат между 800 и 1000 лв. Проблемът, според Данчев обаче е в многото часове извънреден труд, които се полагат заради недостига на работници. В момента само в автобусния транспорт има около 260 свободни места, но никой не искал да работи заради лошите условия. Синдикатите поискаха още да се прекрати отдаването на линии на частници и да се изградят тоалетни на последните спирки.
Другият лидер на бунта - председателят на Съюза на транспортните синдикати в България Екатерина Йорданова, неочаквано се оказа общински съветник от ГЕРБ. Тя обаче не видя противоречие в това, защото причината за кризата била недофинансиране от страна на държавата. "Институциите разписват правила по двоен стандарт - когато превозвачите трябва да разходват средства, те са поставени в условия на пазарен принцип, а когато трябва да се формира ценова политика, те са притискани, налагат им се ограничения и се иска социално поносима цена", коментира тя.
В понеделник стачните комитети ще се срещнат със столичния зам.-кмет по финансите Минко Герджиков, а след това и с управителите на трите общински дружества. Ако след срещата с Герджиков няма резултат те ще насрочат дата, на която да се подпише споразумение за минимално транспортно обслужване, т.е. каква част от машините ще вървят по време на стачката. След това ще се обяви и стачка. Синдикатите обясниха, че София може и да изкара празниците в стачка на транспорта. Въпреки че поискаха 100% увеличение на заплатите, те казаха, че са готови да преговарят и може да променят исканите суми. Със заплахи за стачка през май 2007 г. шофьорите успяха да извоюват 200 лв. увеличение на заплатите си.
РИСКОВЕ НА ПРОФЕСИЯТА
Лидерът на КНСБ Желязко Христов пък обяви, че шофьорите са подложени на голям стрес. " 40.3% от водачите на МПС са с много високо ниво на стрес, при 43% стресът е на средно ниво. Много от тях посочват девет симптома на стрес като болки в кръста, главоболие, болки в стави и т.н.", каза той, цитирайки данни от изследване за стреса на работното място.
|
|