Ако работодател наруши трудовото законодателство и не изплати наложената имуществена санкция или глоба в срок до 1 месец, дължи лихва в размер на основния лихвен процент на БНБ плюс 20 пункта.
Това предвиждат промени в Кодекса на труда, одобрени на второ четене в социалната комисия. Досега върху глобата се начисляваше само размерът на основния лихвен процент на БНБ, или средно около 5%.
Целта е да се намали броят на неизрядните фирми, да се увеличи събираемостта на глобите, както и да се ограничи сивата икономика.
"В момента от сумите по наложени глоби и имуществени санкции са събрани едва 27 до 30%, останалите 72-73% въобще не се събират, което е около 15 млн.лв.", каза неотдавна шефът на Главната инспекция по труда (ГИТ) Гълъб Донев.
От Българската стопанска камара веднага обявиха, че не са съгласни с промяната, и поискаха 20% да се премахнат. В отговор социалното министерство припомни, че при затруднения шефовете нарушители могат да поискат разсрочено плащане на глобата. Суми до 5000 лв. могат да се разсрочват до 2 г., а над тази сума - за максимум 3 години. Но и за периода на разсрочването, нарушителят дължи същата лихва като тази, която му се начислява, ако не се издължи в срок.
Трудовите инспектори да получават доста по-малък процент от сумите, събрани от глоби от фирми нарушителки на трудовото законодателство, отколкото в момента, предвиждат още промените в КТ. Според сега действаща наредба те могат да бъдат стимулирани допълнително с до 50% от всички събрани глоби. Новите текстове в КТ предвиждат инспекторите да получават максимум 35%. "За тази година са планирани 2.5 млн. приходи от глоби", съобщи Гълъб Донев. Това означава, че инспекторите могат да добавят към заплатата си към 168 лв. на месец, или над 1000-1500 лв. на година.
"За 10-те месеца на годината са проверени 23 000 предприятия, като нарушенията в тях са над 160 000, т.е. падат се по 7-8 нарушения на едно предприятие", отчете още Донев. Нарушенията, свързани с безопасността и здравето при работа, са около 70%, а тези, касаещи трудовите правоотношения - около 30%. До момента от ГИТ са съставили 8299 акта. От тях в сила са влезли 6661 наказателни постановления.
|
|