Редица държави, между които САЩ и Германия, поискаха от Лихтенщайн да разкрие своите банкови тайни заради подозрения, че стотици богаташи укриват там свои пари, без да са платили данъци за тях. |
Въпреки споразумението банките в княжеството ще продължат да съхраняват и да търгуват с американски ценни книжа от името на техни клиенти от САЩ.
"Потвърдихме отново добрите и дълготрайни отношения със САЩ със споразумението, което сключихме. Чрез документа изградихме солидна основа за бъдещо сътрудничество с администрацията на новоизбрания американски президент", заяви премиерът на Лихтенщайн Отмар Хаслер.
Споразумението може да окаже натиск на съседната офшорна зона Швейцария, която продължава да прави разграничения между укриване на данъци и данъчни престъпления. Най-голямата швейцарска банка UBS в момента е в центъра на американско разследване дали е помагала на богати жители на САЩ да укриват недекларирани пари в сметки във финансовата институция, обясняват експерти.
В края на миналата седмица лихтенщайнският принц Николас, който е посланик в ЕС, обяви, че е готов да направи подобни отстъпки и за ЕС, но иска в замяна споразумения за премахване на двойното данъчно облагане и гаранции от страните в ЕС, че ще бъдат снизходителни към своите граждани, укрили средства от данъчните в княжеството. То не е член на ЕС и е подложено на силен натиск от членки на съюза да осигурява информация за банковите сметки на чужди граждани. Представител на ЕС потвърди пред Ройтерс, че преговорите по проблема са в напреднала фаза. Най-активни в натиска са Германия и Франция, като на дискусия се подложени и т.нар. инвестиционни фондации, ползвани от германски инвеститори за избягване плащането на данъци.
Банките в Лихтенщайн управляват активи на стойност около 200 млрд. швейцарски франка и те са част от активи за над 4.5 млрд. франка в банки в Швейцария.