Пътниците с увреждания на канадските авиолинии, летящи с вътрешни полети, имат право на придружител по време на полета. |
Преди дни Върховният съд на Канада - най-висшата съдебна инстанция, се произнесе по казус, който тече повече от шест години. Решението на висшите магистрати влиза в сила от януари 2009 г., отнася се само за вътрешните полети и засяга три от най-големите канадски авиопревозвачи - националния "Еър Канада", нискотарифния "УестДжет" и регионалния "Еър Канада Джаз".
Всъщност решението, че хората с увреждания, които се нуждаят от придружител по време на полет, имат право да купят два билета на цената на един, бе взето от Канадската национална агенция по транспорта преди около година. "Еър Канада", "УестДжет" и "Еър Канада Джаз" обжалваха, но
Върховният съд отхвърли молбата им,
като я счете за неоснователна, и сега фирмите са принудени да се съобразят с разпоредбата на транспортния регулатор. През май т.г. решението на Транспортната агенция бе обжалвано от авиопревозвачите и пред Федералния апелативен съд, но и там молбата им бе отхвърлена.
Канадската Национална агенция по транспорта е независим трибунал към правителството, който има правомощията на съд. Той решава спорове, свързани с всички видове транспорт в страната, и отговаря за премахването на пречките за нормален начин на живот пред хората с увреждания в рамките на федералната транспортна мрежа на страната.
През 2002 г. Джоан Нойбауер и Ерик Норман, подкрепяни от Съвета на канадците с увреждания, подават оплакване до Националната агенция по транспорта, че се нарушават гражданските им права, защото не им е осигурен равен достъп до авиопревоз. Те изтъкват, че хората с увреждания са дискриминирани, защото авиокомпаниите ги принуждават да плащат повече заради необходимостта от по-голямо място за разполагане на инвалидна количка например.
Джоан Нойбауер е в инвалидна количка, тъй като страда от тежък ревматоиден артрит и не може сама да се движи. Тя е зависима от придружител не само при качването в самолета, но и по време на полет, за да отиде до тоалетна например. Жената, която е от град Виктория, столица на провинция Британска Колумбия, признава, че рядко се е осмелявала да се качи на самолет, тъй като не може да си позволи да плаща по два билета - за нея и за крайно необходимия й придружител.
"Решението означава, че имам права като всеки един гражданин в страната", казва Джоан Нойбауер пред канадските медии. "Много съм развълнувана и щастлива, че
справедливостта възтържествува", допълва жената
Ерик Норман обаче не успява да дочака съдебното решение и умира преди две години, но наследниците продължават битката. Той страда от рядко заболяване и често му се налагало да пътува за лечение от родния си град до Торонто. Норман също бил в инвалидна количка и имал нужда от придружител по време на авиопътуванията си.
Канадската национална агенция по транспорта обяснява, че авиокомпаниите трябва сами да изготвят свои правила, така че да могат да спазват наложените им изисквания. На безплатни места право имат и хората с наднормено тегло, които не могат да се съберат само в една седалка, гласи решението. Авиопревозвачите обаче имат право да откажат това, ако пасажерите с увреждания нямат нужда от придружител по време на полета и настояват да пътуват с точно определен човек по "лични причини". "Даваме възможност на авиокомпаниите сами да изберат изискванията, на които хората с увреждания трябва да отговарят, за да могат да купят един билет за двама души", обясни Марк Комо, говорител на Канадската транспортна агенция.
Веднага обаче възниква въпросът как да се прецени дали затлъстяването е увреждане. Канадското ведомство, отговарящо за транспорта, препоръчва да се използват правилата, прилагани от американската компания "Саутуест Еърлайнс". Тя предоставя безплатен билет на хората, които са прекалено дебели и не могат да спуснат подлакътника на седалката в самолета.
Авиокомпаниите веднага обявиха, че въвеждането на новите правила значително ще увеличи разходите им. Говорител на "Еър Канада" обяви, че превозвачът вече е започнал да разработва модели, на които трябва да отговарят пътниците с увреждания, за да получават безплатен билет. В момента и екипажите преминавали специално обучение. Националният авиопревозвач на Канада обаче отказа да разкрие с колко точно ще се увеличат разходите му заради въвеждането на новите изисквания. Авиокомпаниите отхвърлят и прогнозните изчисления, направени от Националната агенция по транспорта. Те твърдят, че разходите им ще скочат много повече.
Агенцията е изчислила, че "Еър Канада" ще трябва да дава 7.1 млн. долара годишно, за да прилага новите изисквания, и всеки билет ще се оскъпи със 77 цента. "УестДжет" пък ще харчи ежегодно по 1.7 млн. долара повече и това ще вдигне цената на билетите с по 44 цента.
Канадският авиопревозвач "Еър Канада" ще трябва да харчи допълнително над 7 млн. долара годишно, за да изпълни съдебното решение. |