:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,812
Активни 664
Страници 23,715
За един ден 1,302,066

Компаниите от Белгия и Канада са най-малко корумпираните

Нововъзникващите пазарни икономики дават най-много подкупи за бизнес в чужбина
Снимка: Ройтерс
Един от най-апетитните сектори е строителството. За да стъпят в него, чуждите компании от бранша дават най-много подкупи, установява "Трансперънси интернешънъл".
Компаниите от нововъзникващи пазарни икономики плащат най-много подкупи, за да печелят договори в чужбина, предадоха агенциите. Това гласи тазгодишният доклад на Международната организация за борба с корупцията "Трансперънси интернешънъл". Докладът установява индекса на корупция за 2008 г., известен още като BPI (Bribe Payers Index). "Трансперънси интернешънъл" се е допитала до 2742 висши мениджъри от 26 страни за тенденцията да се плащат подкупи в чужбина. В индекса са включени 22 водещи страни в света по износ и внос. Индексът варира от 1 до 10, като най-чистите са страните с по-високите стойности. С индекс от по 8,8 пункта Белгия и Канада са най-малко корумпираните държави. Следват ги Холандия и Швейцария с по 8,7 пункта. Германия с 8,6 пункта затваря петорката. В десетката влизат още Великобритания, Япония, Австралия, Франция и Сингапур. По-нататък следват САЩ, Испания, Хонконг, Република Южна Африка, Южна Корея, Тайван, Италия, Бразилия и Индия. Последните три места заемат Мексико с индекс 6,6, Китай с индекс 6,5 и Русия с 5,9. Фирмите от тези държави са най-корумпирани.

Според допитването най-податливи на рушвети са държавният сектор, строителството, покупко-продажбата на имоти. На другия полюс са риболовният бизнес, финансовият и банковият сектор.

"Индексът за 2008-а показва, че повечето компании от основните износители в света все така прибягват до подкупи, за да правят бизнес в чужбина. При това те го правят с ясното съзнание, че подобни стъпки могат да навредят на корпоративната им репутация", заяви Югет Лабъл, председателката на "Трансперънси интернешънъл".

В САЩ за рушвет се наказва с глоба в троен размер от стойността на подкупа или със затвор до 15 години. Държавен служител в Канада може да лежи до 14 години само заради едното съгласие да вземе пари срещу предоставена услуга. Франция предвижда 7 години затвор за бизнесмени и 10 г. за служители, хванати в корупция.

МЕРКИ

Камери за видеонаблюдение ще бъдат поставени в съдилищата в Молдова, съобщи в. "Комсомолская правда". По този начин Главната прокуратура ще се бори с корупцията. Зам. главният прокурор Василе Паскар посочи, че отначало камерите ще бъдат поставени в три съдебни сгради. Предвижда се и монтирането им в полицейските участъци.
3
1331
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
10 Декември 2008 03:45
Очаквам коментари, от тези които не живеят в Канада
10 Декември 2008 06:47
За предпочитане е да са от Русия.
10 Декември 2008 08:53
Мексико 6, 6
Китай 6, 5
Русия с 5, 9
Само блондинките ги шиткат без рушвет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД